Reply on: wizard112 #47291:
A z akého dôvodu by mala na spojoch, ktoré sú schopné sa ekonomicky uživiť mala byť PAL dotovaná? Dotované nech sú konkrétne objednané spoje v komerčne neatraktívnych časoch, nie celá linka sakumprásk. Okrem toho, v čase keď tie firmičky vznikali bola situácia celkom iná ako dnes. Vozový park SADky na Orave bol katastrofálny, na nové autobusy nebolo, takže nebol rozdiel medzi tým či ide origoš zhnitá rábová karosa SADky, alebo z Česka odkúpená zhnitá rábová karosa súkromníka. Autobusy chodili namlátené až po strechu a v špičke bolo celkom bežné, že nejakých desať kusov malo smolu a čakalo dve hodiny na ďalší spoj. Tí súkromníci to aspoň trochu pozdvihli. Koniec-koncov, v čase keď vzniklo DIAGO medzi nimi a BBDS Brezno tiež nebol z pohľadu cestujúceho nejaký zásadný rozdiel...
Ja by som u nás najradšej videl model, kde kraj usporiada priehľadné a transparentné výberové konanie na výkony na povedzme desať rokov - podľa možnosti rozdelené tak, aby mali šancu ako veľké koncerny, tak aj menší dopravcovia s 5-10 vozmi - a následne si ponechá všetky tržby z cestovného, pričom dopravca dostane len vopred dohodnutú fixnú cenu za kilometer plus možnosť bonusu za spokojnosť cestujúcich, presnosť a podobne (a samozrejme by mu boli strhávané pokuty za porušenie zmluvy). Takisto by to bol kraj, resp. koordinátor IDS, kto by robil linkové vedenie a cesťáky, dopravca by len odjazdil to čo by mu bolo nariadené.To všetko s jednotným tarifným systémom a jednotným náterom vozidiel, takže cestujúci by teoreticky ani nepoznal, s ktorou firmou sa vezie. Funguje to tak v západnej Európe, funguje to tak aj v Čechách a fungovalo by to aj u nás, keby sa to poriadne vzalo to ruky. Dnešný stav je zlý vtip.
Možno tak v roku 2030 sa aj dočkáme...
draxter