Predné dvere v autobusoch a trolejbusoch sa dočasne nebudú používať (from 12 Mar 2020)

DPB rozširuje preventívne opatrenia.

Od štvrtka 12. marca 2020 nebude možné v bratislavskej MHD nastupovať a vystupovať do/z autobusov a trolejbusov cez predné dvere. Výnimkou bude len nástup a výstup nevidiacich cestujúcich s vodiacim psom. DPB pristúpil k tomuto opatreniu z dôvodu ochrany vodičov pred nebezpečnou nákazou. Rovnako nebude možný prístup cestujúcich do prednej časti v interiéri autobusov a trolejbusov. Vzhľadom na uzavreté kabíny električiek sa ich tieto opatrenia nedotknú a cestujúci budú môcť v električkách pri nastupovaní a vystupovaní používať aj predné dvere.

"Predné dvere autobusov a trolejbusov i priestor pri predných dverách budú výrazne označené. Vodiči budú upozornení na zvýšenú trpezlivosť pri nástupe a výstupe cestujúcich a taktiež na asistenciu nevidiacim a znevýhodneným spoluobčanom, ktorí spravidla nastupujú práve prvými dverami, resp. asistenčné psy sú na prvé dvere priamo trénované. Tým bude nástup prvými dverami naďalej umožnený," uviedol Matej Michlík, vedúci odboru marketingu a komunikácie DPB.

Dopravný podnik zároveň nepustí do služby chorých vodičov. "V rámci prevencie zároveň DPB začal pri nástupe do služby merať telesnú teplotu vodičov MHD prostredníctvom bezkontaktných teplomerov. V prípade, ak by zamestnanec prišiel do práce so zvýšenou telesnou teplotou, nebude mu umožnené nastúpiť do služby. DPB taktiež naďalej pokračuje vo vysokom stupni každodennej dezinfekcie vozidiel a od všetkých zamestnancov požaduje vyplnenie formulára o ich zahraničných cestách v minulých týždňoch. V prípade kladných odpovedí na vycestovanie s nimi situáciu bude riešiť Odbor bezpečnosti a krízového riadenia DPB, a. s." uviedol Matej Michlík.

Comments

Add post

Add reply

Edit comment

Login
Password
You can attach up to 5 files in JPG, PNG, GIF and PDF format (max. 32 MB). You can add description to each file. By uploading files you agree with Terms of use.
Reply on: MatejBA #5:
Nie.
Reply on: Jadran #40:
Tedomáci na to maju jednoduchy trik. Stlacit central vsetkych dveri spolu s prednymi a otvoria sa iba zadne (2. a 3.). Ale ak je to vodic, co nafasuje Tedom a nema ho pravidelne, tak nevie co s tym robit no.
Reply on: Jadran #40:
zrejme sa to bude robit ako u elektriciek - na dva prsty - tuknes cetral a a okamzite zatvorenie prednych dveri. alebo ma este napadlo odpojit salter a dvere jednoducho zamknut. ale tam vidim problem ako by sa dnu dostal vodic.
Mne tak napadlo, ako majú vyriešené toto opatrenie v kombinácii s povinným centrálnym otváraním na Tedomoch?

Tedomy majú na prístrojovke tlačidlo buď
- na predné dvere,
- na všetky dvere,
- na dopyt.

Alebo nedajboh operatívne poprepájali funkcie tých tlačidiel na prístrojovke? Veľmi tomu neverím.
Reply on: Jadran #38:
Haluške na miske 😍
Reply on: Solider #36:
Kanále - podľa vzoru bajúze!
Reply on: Solider #34:
každý predsa vie, že "neni" neni spisovné 😁 😁 😁 😁
Reply on: MatejBA #31:
A ja stretávam bežne slovenských native speakrov, ktorí by dali ruku do ohňa za slová "častokrát", či "akonáhle" alebo za plurál od slova kanál vo forme "kanále" 😂
Reply on: Viko #29:
Ja naopak nerozumiem, prečo sa jednoduché oznamy typu "Nevstupovať", "Nefunguje", "Nepoužívať" stávajú terčom výsmechu a namiesto toho sa tam píšu traktáty, ktoré si 1) nikto v rýchlosti neprečíta, 2) tým pádom to stráca význam, 3) zbytočne sa míňa papier.
Reply on: Ike #27:
Pripomenulo mi to oznam na okne novinového stánku, kde stálo CIGARETY SÚ NENI. Samozrejme, všetci rozumeli, ale správne to napísané nebolo 😃
Reply on: MatejBA #31:
Práveže mám jednoho native speakra v office a vždy používa door v singulári, čiže to aj on môže používať nesprávne. Pozeral som aj výklady slovníkov a nejak to bližšie nešpecifikujú, zaujímal by ma teda osobne na to názor jazykovedcov a kodifikátorov.
Mna skor rusi to closed. Lepsie by bolo "out of service".
Reply on: ddenny #28:
Co bezne komunikujem s americanmi a britmi, tak pokial dvere maju 2 kridla (ako autobusove dvere) tak skoro vzdy pouzivaju "doors" nie "door".

Inak vsimol si si ze aj nase "dvere" je pomnozne slovo a nehovorime "Dvera"? Mozno to tak podobne beru aj native speakery v ENG 🙂
Reply on: Viko #29:
Plne akceptujem tento point. Neviem sa úplne vžiť do role native speakera, do speakera s iným materinským jazykom trochu áno. Túto frázu akceptujem, pretože vo mne vyvoláva naznačenie vo forme dvojzmyslu (okrem toho, že tieto dvere sú zatvorené), že tieto (predné) dvere sú zatvorené vo všeobecnosti na všetkých vozidlách: "these (front) doors are (generally on all vehicles) closed". Či to tak tvorca oznamu myslel neviem, ale takýto dvojzmyselný message tam čítam.
Reply on: Ike #27:
Ono nejde tak o to, či to spĺňa kritériá C2 levelu alebo vyhľadávanosti, ako o to, že oznam má byť zrozumiteľný aj ne-nativom a hlavne stručný. Ako som načrtol pod niektorou z fotiek, stačilo omnoho menej slov, obišli by sa dilemy a bolo by to údernejšie. Lebo presne ako ilustruje tvoj link, pod doors intuitívne chápem skôr nejakú formu brány, a nie sklenené dvere do vozidla.

Je fajn, že sa vec promptne vyriešila aj za cenu nešpekulovania nad formou, ale na druhej strane, v civilizovanom podniku mohlo toto byť vyriešené pre prípad poruchy dverí už dávno a nemuselo sa to vymýšľať až v terajšom strese.
Reply on: Ike #27:
Samozrejme nechcem spochybňovať native speakrov, ale to neznamená, že ak nimi sú, poznajú všetky pravidlá gramatiky, pravopisu, prípadne majú 100% slovnú zásobu. Tiež poznám veľa native Slovákov, ktorí majú problém so základmi.
Reply on: Solider #24:
Drobný disclaimer: nie som autor toho oznamu.

K oznamu sa vyjadril jeden native speaker tu na fóre z Kanady a povedal, že je to v poriadku. Pre istotu som to dal na kontrolu svojim dvom native speakerom (Kanada, JAR), s ktorými mávam f2f lekcie a obaja mi potvrdili, že je to v poriadku.

V srdci Británie sa dokonca nachádza takýto (vtipný) a tomuto veľmi podobný oznam:
https://pics.me.me/st-philips-please-enter-the-church-through-the-entrance-on-45878976.png

Prehnal som to aj cez Grammarly Premium a bolo to flawless.

Rozumiem, že maturita z angličtiny dáva už nejaký stupeň kvalifikácie (teraz nenarážam na Teba, ale všeobecne), ale skúsme sa netváriť ako native speakri, ak nimi nie sme.

Do toho upozorňujem, že sa riešia ďaleko dôležitejšie veci, že aktivita rezervovania priestoru pre vodiča na nadýchnutie bola spracovaná asi za 12 hodín, že dvojjazyčné oznamy nie sú samozrejmosťou v onakvejších metropolách a že proste nebol čas porovnávať, ktorá fráza má v googli o dve desiatky viac hitov.

Reply on: Solider #23:
Rád by som dúfal, že mená kapiel, alebo nebodaj prazáklad toho názvu (britiš ingliš z konca 18. storočia) nie sú faktory, podľa ktorých sa v DPB rozhoduje... 😃
Reply on: SuchSoft #21:
A potom, že ľudia nečítajú žiadne oznamy, keď sa im tam nakydá A3 zbytočného balastu.
Reply on: Ike #17:
These doors pri ozname na jedných dverách teda určite nie je akceptovateľné. Je to jednoducho nesprávne 🙂