Zvolen čoskoro dostane nové autobusy Scania

Štyrmi novými autobusmi sa zavŕši obnova vozidlového parku zvolenskej MHD.

Mesto Zvolen by malo najneskôr v priebehu jesene obdržať štyri nové mestské autobusy značky Scania, na kúpu ktorých ešte v roku 2020 získalo nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ. Kúpnu zmluvu podpísalo mesto Zvolen s dodávateľom Scania Slovakia koncom októbra 2022 s dobou dodania autobusov do 12 mesiacov. Vysúťažená cena jedného autobusu bola 272 500 € bez DPH.

Štyri autobusy Scania Citywide LF 12M s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG) nahradia na linkách zvolenskej MHD posledné štyri plynové autobusy Irisbus Citelis 12M. Dodaním nových autobusov sa zavŕši obnova vozidlového parku MHD, ktorá začala v minulom roku, kedy dopravca SAD Zvolen zakúpil 24 nových autobusov SOR NS 12 Diesel. Aj štyri nové, mestom zakúpené autobusy bude prevádzkovať SAD Zvolen.

Nové autobusy Scania Citywide boli vyrobené už v prvej polovici tohto roka a v súčasnosti sa dokončujú v servise Scania v Budči, kde prebieha kompletizácia výbavy autobusov. Zvolenské autobusy Scania Citywide budú prvými a zrejme aj poslednými autobusmi tohto typu na Slovensku, keďže výrobca medzičasom oznámil ukončenie výroby autobusov tohto radu autobusov do prvého štvrťroka 2024 z dôvodu reorganizácie svojho výrobného portfólia. Na Slovensku sme sa mohli v minulosti v mestskej doprave stretnúť s autobusmi značky Scania iba v Nitre, kde v rokoch 2012 až 2021 jazdilo niekoľko starších autobusov Scania Omnilink z druhej ruky.

Scania Citywide LF 12M CNG je plne nízkopodlažný autobus s dĺžkou 11,995 m, ponúkajúci prepravnú kapacitu približne 82 cestujúcich. Vybavený je plynovým 9-litrovým motorom OC09 s výkonom 206 kW a automatickou prevodovkou. Vo výbave vozidiel mesto požadovalo napríklad celovozidlovú automatickú klimatizáciu, zatmavené determálne sklá, Wi-Fi pripojenie k internetu pre cestujúcich, USB nabíjačky, kamerový systém a systém automatického počítania cestujúcich. 

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.