Prímestskú dopravu v BBSK čakajú od januára 2024 výrazné zmeny

Integrovaný dopravný systém prinesie do prímestskej autobusovej dopravy aj predplatné lístky a možnosť platby bankovou kartou.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pripravuje k 1. januáru 2024 spustenie integrovaného dopravného systému (IDS BBSK) v prímestskej autobusovej doprave. Do IDS BBSK budú spočiatku zaradené prímestské linky dopravcov SAD Zvolen a SAD Lučenec v rámci Banskobystrického kraja. V priebehu jesene bude prebiehať informačná kampaň, aby mali cestujúci možnosť detailne sa oboznámiť so zmenami v cestovaní. Spustenie prvej etapy IDS prinesie pre cestujúcich aj viaceré zmeny v tarifnej oblasti, medzi ktoré bude patriť:

  • zavedenie jednorazových prestupných lístkov na jednu cestu,
  • zavedenie výhodných predplatných cestovných lístkov na neobmedzené cestovanie na 30, 90 alebo 365 dní (pre vybrané tarifné zóny alebo celosieťové),
  • zavedenie 24-hodinových lístkov na neobmedzené cestovanie v zakúpených zónach,
  • možnosť platby za cestovný lístok v autobusoch bežnou bankovou kartou, pričom cena lístka bude rovnako výhodná ako pri platbe dopravnou kartou, banková karta bude môcť slúžiť aj ako nosič preplatného lístka,
  • zavedenie mobilnej aplikácie IDS BBSK umožňujúcej zakúpenie cestovných lístkov,
  • rozdelenie BBSK do tarifných zón (schéma zón), podľa ktorých si cestujúci budú kupovať lístky, napr. mesto Banská Bystrica bude celé v zóne 600 a mesto Zvolen v zóne 650.

Všetky cestovné lístky budú prestupné a počas doby ich platnosti bude s nimi môcť cestujúci využívať všetky linky oboch dopravcov v zakúpených tarifných zónach. S predplatnými lístkami sa zrýchli aj odbavovanie cestujúcich pri nástupe, keďže cestujúcemu bude stačiť priložiť nosič lístka k strojčeku (zaevidovanie jazdy), samotný cestovný lístok sa nebude tlačiť.

Zmenou prejde aj systém dobíjania kreditu na dopravné karty. Po novom už nebude možné dobíjať kredit u vodiča v autobuse. Dobíjanie kreditu bude možné cez internet, v mobilnej aplikácii, alebo v zákazníckom centre IDS BBSK.

BBSK preto upozorňuje cestujúcich, aby si v najbližších mesiacoch dobíjali na dopravné karty kredit iba v takej výške, ktorú precestujú do 31. decembra 2023. Od januára 2024 totiž tento kredit nebude možné využiť. Doterajšie dopravné karty však bude možné používať aj po 1. januári 2024 po ich zaregistrovaní do systému IDS BBSK.

Integrovaný dopravný systém v BBSK zastrešuje spoločnosť Organizátor IDS BBSK, a. s., ktorá bude zároveň prevádzkovať internetový predaj, mobilnú aplikáciu a zákaznícke centrá. Organizátor nadviazal pri príprave zavedenia IDS BBSK spoluprácu s Bratislavskou integrovanou dopravou, ktorá je organizátorom IDS v Bratislavskom samosprávnom kraji.

„Od 1. januára 2024 vstúpia do platnosti nové zmluvy s dopravcami, ktorí budú v Banskobystrickom samosprávnom kraji zabezpečovať prímestskú autobusovú dopravu. Zmluvy sú výsledkom veľkého medzinárodného tendra, do ktorého sa prihlásilo deväť uchádzačov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Najnižšiu cenu ponúkli SAD Zvolen a SAD Lučenec, ktorí tak získali desaťročný kontrakt. Nové zmluvy posilnia postavenie kraja a verejný záujem, na ich základe majú víťazní dopravcovia povinnosť akceptovať prechod do integrovaného dopravného systému v tarifnej, prepravnej i technologickej oblasti či poskytovať kraju presné a overiteľné údaje o počte prepravených cestujúcich i najazdených kilometrov," uvádza BBSK vo svojej tlačovej správe.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.