Dunajská Streda zakúpi dva elektrobusy

Mesto Dunajská Streda by malo mať onedlho plne elektrickú a bezplatnú MHD.

Mesto Dunajská Streda by malo najneskôr do polroka zaviesť v tamojšej MHD elektrické autobusy. Elektrobusy nahradia na linkách MHD súčasné dva autobusy Irisbus Crossway LE 12M, ktoré prevádzkuje dopravca SAD Dunajská Streda. Na nákup ekologických autobusov získalo mesto nenávratný finančný príspevok z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 980 722 €. Po zaradení nových elektrobusov mesto zároveň plánuje zaviesť bezplatnú MHD pre všetkých cestujúcich. Taktiež chce mesto zvýšiť počet spojov, aby bola MHD pre obyvateľov mesta atraktívnejšia. V súčasnosti väčšina spojov MHD v Dunajskej Streda premáva iba v pracovných dňoch.

Vo verejnom obstarávaní na dodávateľa elektrobusov zvíťazila firma Mobility & Innovation Production (MIP) z Orechovej Potône (neďaleko Dunajskej Stredy), ktorá v súťaži ponúkla elektrický autobus SK080ES, v minulosti známy ako Modulo C68E, a dosiahla najlepší pomer kvality a ceny. Hoci spoločnosť ponúkla autobusy za vyššiu cenu (914 990 € s DPH) ako druhý uchádzač, český SOR Libchavy (828 000 €), v ďalších dvoch kritériách dosiahli jej autobusy lepšie parametre. Prvým z nich bola spotreba elektrickej energie na 1 km (MIP 0,61 kWh/km; SOR 0,71 kWh/km), druhým kritériom bol koeficient efektivity zaťaženia vozovky podľa maximálneho počtu prepravených osôb, definovaný ako podiel celkovej maximálnej technicky prípustnej hmotnosti a celkovej obsaditeľnosti vozidla, pri ktorom bol autobus MIP s ľahkou kompozitnou karosériou vo výhode (MIP 191,67 kg; SOR 305,56 kg). Kúpna zmluva bola podpísaná 15. marca 2023, výrobca by mal elektrobusy dodať do 6 mesiacov.

Dvojnápravový, dvojdverový čiastočne nízkopodlažný midibus SK080ES má dĺžku 7,98 m, pohotovostnú hmotnosť 6420 kg a celkovú prepravnú kapacitu 54 cestujúcich. Vybavený je elektromotorom s výkonom 160 kW, lítiovými akumulátormi s kapacitou 140 kWh a výrobca udáva jeho dojazd na jedno nabitie 225 km. Nabíjanie elektrobusov chce mesto zabezpečiť nočným prúdom na miestnej trafostanici.

Firma MIP by chcela na Slovensku pokračovať vo výrobe pôvodne maďarských modulárnych autobusov z dielne firmy Evopro, z ktorých sa napriek pôvodným smelým plánom podarilo ich pôvodnému výrobcovi okrem rôznych prototypov vyrobiť len sériu 20 malých problémových elektrobusov pre budapeštiansky dopravný podnik. Po krachu pôvodného výrobcu odkúpila v roku 2018 výrobnú dokumentáciu aj s rozpracovanými vozidlami slovenská spoločnosť Mobility & Innovation. V roku 2021 získala typové schválenie pre elektrobus SK080ES a v roku 2022 realizovala homologizačné skúšky vodíkového autobusu SK080HS. Pôvodné plány prezentované v minulom roku hovorili o výrobe 40 elektrických a vodíkových autobusov v roku 2022, ďalších 100 vozidiel chcela spoločnosť vyrobiť v roku 2023, s perspektívou navýšenia výroby až na 250 autobusov ročne do roku 2025. Dve vozidlá pre Dunajskú Stredu v roku 2023 však zrejme budú prvými.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: irizar #1:
Chcú si ich odložiť na neskôr 🙂
Fakt by ma zaujimalo, komu chcu predavat 250 hentych zazrakov rocne.