Komárno zaviedlo bezplatnú MHD

Ide o druhé mesto na Slovensku s bezplatnou mestskou dopravou.

Mesto Komárno zaviedlo od 1. januára 2020 bezplatnú prepravu všetkých cestujúcich v autobusoch tamojšej mestskej hromadnej dopravy. Doteraz cestujúci platili za prepravu 43 eurocentov (0,33 € pri platbe dopravnou kartou) v prípade obyčajného jednorazového lístka. V Komárne v súčasnosti premávajú tri linky MHD s číslami 2, 3 a 8. Štvrtá linka bola od 1. januára pozastavená.

MHD v Komárne zabezpečuje dopravca Arriva Nové Zámky. Zmluva s mestom na zabezpečenie MHD v Komárne s uvedeným dopravcom mala pôvodne platiť do konca roka 2018, neskôr bola rozšírená do konca roka 2019, ale mestu sa ani v roku 2019 nepodarilo obstarať nového dopravcu na ďalších 5 rokov, pretože jediná predložená ponuka vo verejnej súťaži bola podľa mesta neprimerane vysoká. Ponuku predložila len spoločnosť Arriva Nové Zámky.

Aby neprišlo k prerušeniu premávky MHD, bol opäť podpísaný dodatok o poskytovaní služieb MHD s doterajším dopravcom na zabezpečenie MHD do obstarania nového dopravcu, najdlhšie však do 31. decembra 2020.

Komárno sa tak stáva druhým mestom na Slovensku, ktoré poskytuje obyvateľom a návštevníkom bezplatnú prepravu v mestskej hromadnej doprave. Bezplatnú MHD zaviedlo už v roku 2013 aj mesto Senec, kde je v súčasnosti prevádzkovaná jedna linka MHD, ktorú zabezpečuje dopravca Slovak Lines.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
No práve. Miesto MHD kvázizadarmo mohli za tie peniaze zvýšiť jej použiteľnosť. Len niekde sa MHD ešte stále vníma ako "socka".
Reakcia na: kvorka #1:
Bohužiaľ v tomto štáte mocipánom nedochádza, že keď niečo akože dajú "zadarmo", tak sa ľudia nepôjdu z tých pár ušetrených centov zblázniť. Samozrejme nehovoriac o tom, že tá MHD nikdy nebude zadarmo. To by museli byť aj tie autobusy zadarmo, 100% bezporuchové, bez potreby údržby, tankovania a museli by ich šoférovať vodiči len pre dobrý pocit, bez platu. Inak v živote nikdy zadarmo cestovanie nevznikne, akurát to zaplatia všetci rovnakou čiastkou, či už službu využívajú, alebo nie. Viď nase úžasné vlaky "zadarmo". Potom samozrejme klesne aj kvalita služieb, pravidelnosť spojov a celkovo spoľahlivosť a nakoniec budeme môcť celú verejnú dopravu zrušiť. Jednoducho hlúpy populistický ťah, určený pre nie príliš inteligentných voličov, ktorí sú takejto ilúzií schopní uveriť. A je to smutné, že ľudia sú finančne tak negramotní, že tomu naozaj veria, že to je zadarmo.
Ten level MHD čo ponúka KN by mal ešte platiť ľuďom za vyžitie. V nedeľu žiaden spoj, v sobotu asi 3. Vraj 30.000 mesto a potom sa diviť, že nik tam MHD nepoužíva.