Prvé dni výluky na Levočskej ulici

Začiatkom júla sa naplno rozbehla rekonštrukcia cesty a križovatky na Levočskej ulici.

So začiatkom letných prázdnin prišla aj vlna obmedzení a výluk, ktoré súvisia s rekonštrukciou križovatky Levočská - Clementisova - Obrancov mieru. Začali sa realizovať aj väčšie stavebné práce na moste ponad rieku Torysa, na ktorom je doprava z troch pruhov momentálne zúžená na dva. Nový most, ktorý bol vybudovaný pre smer Poprad - Vranov nad Topľou už nabral reálne kontúry, podperná konštrukcia, ktorá sa pod ním nachádzala, je už odstránená. Aktuálne sa začalo aj s frézovaním častí vozovky v okolí mosta a križovatky, kde môžeme na niektorých miestach vidieť ešte pôvodné mačacie hlavy.

Niektoré časti križovatky dostali nový asfaltový povrch už koncom minulého roka. Obnovou povrchu vozovky minulé leto taktiež prešla aj Ul. Obrancov mieru. Kladne hodnotíme použitie drôtených roštov, ktoré majú dopomôcť udržať väčšiu pevnosť asfaltového povrchu vozovky. Lepším riešením by však bolo, keby sa na kritických úsekoch, kde sa kvôli ťažkým vozidlám vlní asfalt, použil betónový povrch a nie asfaltový. Ide o rovnaký princíp ako sa v posledných rokoch zaužíval pri rekonštrukciách povrchov zastávok.

Z križovatky bolo taktiež zvesené trolejové vedenie, ktoré prešlo poslednou rekonštrukciou v roku 2003. Montážni pracovníci spoločnosti ELZA začali cez prvý júlový víkend napínať nové prevesy, ktoré ponesú nové trolejové vedenie. Zmiešané pocity však vytvára zmes stĺpov, ktoré boli v okolí križovatky osadené. Totižto nie všetky pôvodné stĺpy sú vymieňané za nové. Tým pádom vznikol vizuálny chaos, keďže nové stĺpy sú pozinkované a tie staré, ktoré pochádzajú z roku 2003 sú v klasickej modro-žltej kombinácii. Moderné európske mestá sa v posledný rokoch snažia vyhýbať týmto výrazným a neestetickým náterom mestskej infraštruktúry, nakoľko to narúša celkový vzhľad a dojem z miesta. Ťažko povedať, či budú pôvodné stĺpy prelakované do menej rušivej sivej farby. Nakoľko však už na nich sú zavesené nové trolejové prevesy, je to asi nepravdepodobné. Podobná vec sa stala aj pri rekonštrukcii predstaničného priestoru na Košickej ulici, kde boli v smere do mesta osadené nové pozinkované stĺpy a v smere na Sekčov/Šváby ostali pôvodné, modro-žlté stĺpy, na ktorých ale boli osadené nové pozinkované ramená a LED svietidlá.

Celé okolie križovatky bude po novom kvôli bezpečnosti lemovať aj zábradlie (podobne ako na hlavnej križovatke), ktoré je však vyhotovené v červeno-bielej kombinácii, opäť sa teda dostávame k problému, ktorý sme spomenuli v odseku vyššie. 

V prvý prázdninový víkend (5.7. - 7.7.2019) sa realizovala taktiež aj rekonštrukcia železničného priecestia na Levočskej ulici. Časť tejto ulice bola pre dopravu úplne uzavretá. Obchádzkové trasy viedli cez Ul. Obrancov mieru, Požiarnickú ul. a Okružnú ul., resp. cez Sídlisko III a Sabinovskú ulicu. Mestská hromadná doprava premávala po obchádzkovej trase cez Ul. Obrancov mieru, Požiarnickú ul. a Okružnú ul.. Po trase obsluhovali všetky nácestné zastávky. Linky 2 a 29 mali obchádzkové trasy upravené iným spôsobom. Pri rekonštrukcii došlo k rozšíreniu priecestia aj na novú časť cesty. Boli nainštalované nové svetelné priecestné zabezpečovacie zariadenia, ktoré sú vybavené LED diódami a nie klasickými žiarovkami. Taktiež boli osadené nové mechanizmy závor, pričom niektoré závory ostali pôvodné. Novinkou sú taktiež aj menšie závory, ktoré budú brániť vstupu na priecestie chodcom a cyklistom. 

Na záver pripomíname, že kvôli rekonštrukcii križovatky premávajú cez letné prázdniny linky 4 a 8 obojsmerne po Sabinovskej ulici až na Bajkalskú. Linka 38 je nahradená autobusmi a premáva v pôvodnej trase. Linka 2 premáva obojsmerne po okružnej trase Divadlo Jonáša Záborského - Trojica - Poliklinika - Obrancov mieru - 17. novembra - Škultétyho - Čierny most. Linka 5 spája Budovateľskú ulicu s Dúbravou cez centrum mesta a Sabinovskú ulicu. Spojenie Sídliska III s centrom mesta, resp. autobusovovou a železničnou stanicou zabezpečuje náhradná autobusová linka X. Pre bližšie informácie o premávke liniek MHD počas výluky na Levočskej ulici kliknite SEM.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.