Mesto musí nanovo vyhodnotiť aj súťaž na projektovanie modernizácie Vajnorskej radiály

Dôvodom je akceptovanie mimoriadne nízkej ponuky bez jej dostatočného vysvetlenia.

Ilustračné foto © osa

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil hlavnému mestu odstrániť protiprávny stav aj v súťaži na obstaranie projektovej dokumentácie, inžinierskej činnosti a autorského dozoru pre projekt modernizácie Vajnorskej električkovej radiály. Súťaž bola taktiež vyhodnotená tesne pred zmenou vedenia mesta na jeseň minulého roka. Proti výsledku vyhodnotenia ponúk podal námietku jeden z neúspešných uchádzačov.

Dôvodom podania námietky bolo podľa jej autora akceptovanie mimoriadne nízkej ponuky víťaza súťaže s podozrením na nedostatočné preskúmanie vysvetlenia tejto ponuky. Do súťaže boli predložené tri ponuky, ktorých poradie po vyhodnotení (rozhodovala najnižšia cena) bolo nasledovné:

  1. Dopravoprojekt - 789 998 € bez DPH
  2. Reming Consult - 1 090 000 € bez DPH
  3. Prodex - 1 123 000 € bez DPH

Mesto pri vyhlásení súťaže pritom odhadovalo, že cena zákazky bude 1 231 647 € bez DPH.

Podľa ustanovení zákona o verejnom obstarávaní je možné víťaznú ponuku považovať za mimoriadne nízku v porovnaní o ostatnými ponukami, keďže rozdiel medzi víťaznou ponukou a priemerom ostatných ponúk je 28,6 % (316 502 €) a rozdiel medzi prvou a druhou ponukou je 27,52 % (300 002 €). Komisia, ktorá ponuky vyhodnocovala, preto požiadala uchádzača o vysvetlenie ponuky a následne jeho vysvetlenie akceptovala. ÚVO konštatoval, že táto žiadosť o vysvetlenie bola len všeobecná a neobsahovala žiadne požiadavky na vysvetlenie tej časti ponuky, ktoré sú pre jej cenu podstatné.

ÚVO po kontrole skonštatoval, že akceptovanie vysvetlenia mimoriadne nízkej ponuky komisiou bolo neodôvodnené a teda neakceptovateľné. "Zo strany kontrolovaného predstavuje jednoduché akceptovanie vysvetlenia predloženého úspešným uchádzačom len holé konštatovanie kontrolovaného, pričom nie je zrejmé, z akého dôvodu argumenty predložené úspešným uchádzačom rozplynuli pochybnosti kontrolovaného o reálnosti ponuky úspešného uchádzača," uvádza sa v rozhodnutí ÚVO. Podľa úradu mala komisia podrobne skúmať kalkulované náklady jednotlivých súborných položiek úspešného uchádzača.

Podľa ÚVO sa mesto pri vyhodnocovaní ponúk dopustilo konania, ktoré je v rozpore s § 10 ods. 2 zákona o verejnom obstarávaní (princíp rovnakého zaobchádzania, princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov, princíp transparentnosti, princíp proporcionality a princíp hospodárnosti a efektívnosti), keď dostatočne transparentným spôsobom nevyhodnotilo mimoriadnu nízku ponuku uchádzača, čo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania. ÚVO preto mestu nariadil opätovne vyhodnotiť ponuky uchádzačov.

V rovnakom čase mesto vyhodnocovalo aj súťaž na projektovú dokumentáciu pre modernizáciu Ružinovskej radiály, do ktorej boli taktiež predložené tri ponuky. V prípade tejto súťaže bol rozdiel medzi ponukami uchádzačov menší (Dopravoprojekt - 639 875 €, Prodex - 748 400 €, Reming consult - 780 000 €).

Vypracovanie projektovej dokumentácie pre obe modernizácie má byť spolufinancované z eurofondov cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra. Pôvodne mali byť tieto dokumentácie vypracované ešte do konca roka 2015 a financované cez Operačný program Doprava, ale pôvodne vysúťažený zhotoviteľ (Dopravoprojekt) dokumentáciu nedodal do požadovaného termínu.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Solider #3:
No ved mozno by sa stacilo. Ale to uz je dotaz na UVO.
Reakcia na: lostrail #1:
Možno by sa stačilo zamyslieť nad tým, kto bol predchádzajúci projektant MET VR a MET RR a z akého dôvodu teda ponúkol najnižšiu cenu. Logicky, ak už máš niečo vykreslené, tak máš nižšie náklady, pretože to nemusíš robiť kompletne nanovo. Určite majú komparatívnu výhodu v porovnaní s inými uchádzačmi, to však stačí iba patrične odôvodniť v intenciách zákona a vykonávacích predpisov.
Edit: Ano, medzi naklady este zapocitam energie, toner, papier a take bezne kancelarske veci.
Ja toto citam tak, ze dvorny projektant Reming to nevyhral a treba zdovodnit preco. Neviem, v com je problem s nizkou cenou, ked pri projektovani nie je potrebne nakupovat material a nieco postavit a ide o zameranie a vykresovy / graficky navrh modernizacie, t.j. naklady su na cas ludi, prenajom meracich pristrojov ak projektant nema vlastne, no a este spotrebu PHM / opotrebovanie vozidiel.
Pri jednom projekte je problem, ze nevyhra najnizsia cena, pri dalsom je zasa problem prave najnizsia cena? Uz by sa pani uradnici mohli konecne rozhodnut, co vlastne chcu, kedze toto vypoveda bud o slusnej schizofrenii alebo o nejakom prikaze zhora vdaka tomu, kto vyhral komunalne volby v BA. Ale to uz som si dovolil zakonspirovat. Dufam, ze nemam pravdu.