Karosy B 932E sa po dvoch desaťročiach vytrácajú z premávky

V premávke je možné stretnúť už len jednu tretinu flotily autobusov B 932E.

© Dávid Hanušovský

Ubehlo už neuveriteľných 20 rokov od momentu, čo si prešovská cestujúca verejnosť mohla vyskúšať jazdu v inovovanom rade autobusov Karosa. Typ B 932 začala vyrábať česká spoločnosť Karosa Vysoké Mýto v roku 1997 ako nástupcu pôvodnej verzie mestských autobusov s manuálnou prevodovkou B 732. Do Prešova sa prvý z trojice autobusov dostal v roku 1999 už ako typ B 932E a obdržal evidenčné číslo #338. V roku 2000 ho nasledovali ešte ďalšie dva kusy s číslami #339 a #340.

Autobusy boli v prvých rokoch prevádzky zaraďované na všetky linky, ktoré obsluhovali 12-metrové autobusy. S príchodom ďalších nízkopodlažných autobusov v rokoch 2004 až 2009 boli "zaoblené" Karosy presunuté na delené služby, tzv. špičky. Medzičasom stihli tieto autobusy prejsť aj generálnymi opravami, ktoré sa realizovali v dielňach Dopravného podniku. Ako posledný prešiel generálnou opravou autobus #340 koncom roka 2010. So zvyšujúcim sa vekom sa však začala zvyšovať aj spotreba a celková nákladovosť týchto autobusov, a tak boli po čase preradené na nočné spoje, kde sa s nimi cestujúci mohli stretnúť posledné roky.

V septembri 2018 však musel byť pre nevyhovujúci technický stav stiahnutý z premávky autobus č. 338. To zároveň znamenalo aj začiatok konca premávky autobusov Karosa B 932E v Prešove. Vo februári roku 2019 bol odstavený aj najmladší autobus s číslom 340, taktiež kvôli nevyhovujúcemu technickému stavu. Začiatkom tohto roka bolo dokonca nemožné stretnúť tento typ v premávke, pretože aj prostredný autobus s číslom 339 bol odstavený kvôli rôznej škále porúch. Vo februári sa však stal malý zázrak a na nočné spoje sa opätovne vrátila #339, ktorá momentálne slúži spoľahlivo.

Je však len otázkou času, kedy motor v poslednej prevádzkovanej Karose B 932E zhasne naposledy a tretie najväčšie mesto na Slovensku sa tak potichu rozlúči s autobusmi, ktoré svojho času neodmysliteľne patrili k panoráme nočného mesta.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Jan Vartas #1:
Určite to stojí za zmienku, ďakujem pekne, doplnil som. 🙂
Na doplnenie:
Všetky tri autobusy prešli generálnou opravou (ako posledný autobus e. č. 340 v 9 - 12/2010).