Cestujúci si v nových autobusoch otvárajú dvere sami

Používanie tzv. dopytového otvárania dverí zvýši účinnosť klimatizácie a kúrenia v autobusoch.

Nové autobusy trenčianskej MHD, ktoré sú v prevádzke od 1. septembra, sú vybavené tzv. dopytovým otváraním dverí. Pre otvorenie dverí pred nastúpením do vozidla, resp. pred vystúpením z vozidla je potrebné stlačiť zeleno-žlté tlačidlo, ktoré sa nachádza na krídle dverí, alebo zelené tlačidlo STOP, ktoré sa nachádza vnútri na prídržných tyčiach vedľa dverí. Dvere sa následne otvoria po ich odblokovaní vodičom.

Zelené tlačidlo STOP vo vnútri vozidla slúži aj ako znamenie vodičovi, ak chce cestujúci vystúpiť na zastávke, ktorá je "na znamenie". V takom prípade je potrebné stlačiť tlačidlo v dostatočnej vzdialenosti pred zastávkou, aby mohol vodič bezpečne zastaviť vozidlo. Po stlačení sa tlačidlo rozsvieti, čo cestujúceho informuje o zaregistrovaní jeho požiadavky. Stlačenie tlačidla STOP je signalizované aj na vnútorných LCD displejoch v pravom hornom rohu obrazovky s priebehom trasy.

Používaním dopytového otvárania dverí sa v letnom období zvýši účinnosť klimatizácie (unikne z vozidla menej vychladeného vzduchu, keď sa budú otvárať len dvere, cez ktoré niekto nastupuje/vystupuje) a naopak, v zimnom období sa zvýši účinnosť vykurovania.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.