Mesto Ružomberok rokuje s dopravcom o zlepšení MHD

Novú koncepciu ružomberskej MHD obyvatelia mesta neprijali.

Mesto Ružomberok v závere uplynulého roka informovalo, že sa v najbližšom období bude venovať téme zlepšovania MHD v meste. Na základe zozbieraných pripomienok od občanov predstavitelia mesta začali rokovania s dopravcom Blaguss Slovakia. Podľa doručených podnetov cestujúcim najviac prekážajú napríklad vysoké ceny MAD, nový grafikon, zbytočné prestupy navyše, málo vyťažované linky, vynechávanie zastávok vodičmi, zlý technický stav zastávok či nekomunikovanie zo strany zmluvného prevádzkovateľa," uviedol primátor Ružomberka na sociálnej sieti.

Novú koncepciu MHD v Ružomberku spustilo predchádzajúce vedenia mesta v roku 2021. Predchádzala jej súťaž na nového dopravcu, keďže pôvodnému dopravcovi (Arriva Liorbus) končila zmluva na konci roka 2020. Súťaž vyhral bratislavský dopravca Blaguss Slovakia, pre ktorého to bola prvá zákazka na poli mestskej dopravy na Slovensku. Novinkami, ktoré zaviedla nová koncepcia MHD, bolo zavedenie taktovej dopravy s väčším množstvom spojov a premávajúcich v pravidelných a zapamätateľných intervaloch, zavedenie prestupnej časovej tarify s jednorazovými aj predplatnými cestovnými lístkami, s možnosťou využívania bankových platobných kariet ako nosičov cestovných lístkov a v neposlednom rade aj nový vozidlový park MHD.

Realizácia niektorých plánov z novej koncepcie sa z rôznych dôvodov oneskorila. Plne nízkopodlažný vozidlový park (aj to s čiastočne staršími autobusmi) dopravca sprevádzkoval až na jeseň 2022, dovtedy dopravu zabezpečoval prímestskými autobusmi, z ktorých len 4 boli čiastočne nízkopodlažné. Už v druhom roku prevádzky prišlo vzhľadom na krízové pomery aj k výraznému obmedzeniu počtu spojov na jednotlivých linkách a tiež k nárastu cien cestovného. Za neprijatím novej koncepcie cestujúcimi môže byť aj nedostatočná komunikácia zmien a noviniek zo strany mesta.

Cestujúci sa podľa reakcií na sociálnych sieťach stále dožadujú pôvodnej koncepcie MHD, pri ktorej základ tvorili dve protismerné okružné linky medzi Černovou, Klačnom a Baničným. Z týchto dvoch liniek vznikli súčasné linky 1 2 3, ktorými sa však vo väčšine prípadov dá tiež bez prestupovania cestovať medzi Černovou a Baničným, keďže vozidlá prechádzajú plynulo z jednej linky na druhú. Oproti pôvodnému stavu však zaniklo priame rýchle prepojenie Klačna a Baničného, takže priame cestovanie v tejto relácii sa predĺžilo.

Informovanie o zmenách v MHD zaostáva aj v súčasnosti. Oficiálna stránka ružomberskej MHD ešte aj na Troch kráľov 2023 informuje len o premávke počas Dušičiek 2022 a zverejnené cestovné poriadky majú platnosť do 10. decembra 2022. O výrazných zmenách počas vianočných a novoročných sviatkov a prázdnin informovalo mesto iba na svojej sociálnej sieti a aj to až 23. decembra v podvečerných hodinách. Prakticky nepoužiteľná z hľadiska plánovania cestovania počas sviatkov bola aj oficiálna mobilná aplikácia ružomberskej MHD, ktorá bola predstavená v októbri 2022.

Pripomeňme ešte, že krátko pred komunálnymi voľbami 2022 vedenie mesta Ružomberok podpísalo s dopravcom dodatok k zmluve, ktorým sa vzdalo časti rozhodovania o organizácii MHD v prospech dopravcu.

Viac k téme

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.