Martinská MHD sa v lete zapojí do žilinskej integrovanej dopravy

Druhá etapa rozšírenia IDS ŽSK bude zahŕňať celý región Turiec.

V rámci pripravovanej druhej etapy rozšírenia Integrovaného dopravného systému v Žilinskom samosprávnom kraji (IDS ŽSK) príde k zapojeniu dopravcov v regióne Turiec do tohto systému. IDS ŽSK v súčasnosti integruje mestskú a regionálnu dopravu v okresoch Horného Považia a Kysúc. Cestujúci majú vďaka integrovanej doprave možnosť využívať jednotné predplatné cestovné lístky a denné lístky platné vo vozidlách zapojených dopravcov (SAD Žilina, Arriva Liorbus, Železničná spoločnosť Slovensko a Dopravný podnik mesta Žiliny). Na území mesta Žilina je možné využívať aj integrovaný jednorazový cestovný lístok s platnosťou 60 minút.

Zapojením regiónu Turiec do IDS ŽSK príde okrem regionálnych autobusových a vlakových liniek aj k zaintegrovaniu MHD v Martine a Vrútkach, t. j. do systému sa zapojí aj Dopravný podnik mesta Martin. Územie, ktoré zahŕňa Martin, Vrútky, Turč. Kľačany, Lipovec a Bystričku, bude zaradené do novej tarifnej zóny 300, v rámci ktorej budú mať cestujúci k dispozícii nový jednorazový prestupný lístok s platnosťou 60 minút, s ktorým budú môcť v tejto zóne počas jeho platnosti neobmedzene cestovať linkami MHD, regionálnymi vlakmi a autobusmi. Tento lístok nahradí doterajší neprestupný jednorazový lístok, ktorý je platný len vo vozidlách MHD. Cestujúci tak budú mať podstatne rozšírené možnosti cestovania verejnou dopravou s jedným cestovným lístkom.

Predplatné cestovné lístky na 30, 90 a 365 dní bude možné zakúpiť si ako zónové (pre požadované zóny), alebo ako celosieťové platné v celom IDS ŽSK.

K dispozícii budú aj výhodné denné sieťové lístky (24-hodinový, 72-hodinový), s ktorými bude možné neobmedzene cestovať verejnou dopravou v IDS ŽSK. Základný denný lístok bude možné vo voľných dňoch použiť na cestovanie pre dve dospelé osoby a najviac tri deti do dovŕšenia veku 16 rokov, čo zvýhodní cestovanie najmä pre rodiny.

Pred rozšírením IDS ŽSK o Turiec prebehne ešte schvaľovanie potrebných dokumentov jednotlivými objednávateľmi dopravy a vykonané budú integračné testy systémov u jednotlivých dopravcov. V prípade, že všetko prebehne podľa plánu, región Turiec bude do IDS ŽSK zapojený v lete 2024. Mestské zastupiteľstvo mesta Martin na svojom zasadnutí 25. apríla 2024 vzalo na vedomie informatívnu správu o spustení druhej etapy IDS ŽSK.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.