Reply on: Kona #69263:
Sorry, ale ten tender je šitý pre J&T.Keďže primátor nedal súhlas DPMK na odpredaj, resp. do prenájmu autobusovú prevádzku (samozrejme, však musel zahrať nejaké divadielko), tak DPMK sa rozhodol pre druhú variantu.
Vôbec tu nejde o to, kto tie autobusy vyrobí (aj keď, prečo nedať zarobiť kamošom z J&T - čiže SORu), ale o ten úver, ktorý DPMK nebude vedieť splácať. Som zvedavý, čím bude DPMK ručiť. Ak to bude garáž Hornádska, prípadne nové autobusy, je to jasné. DPMK úver nebude vedueť splácať, prepadne to J&T a hľa! Primátor zrazu nebude musieť nikomu nič povoľovať, autobusku získa J&T.
Kona
Podľa mňa, by bola v akomkoľvek prípade správnejšia prvá možnosť, lebo prináša viac plusov ako druhá. Nejde sa predsa kupovať iba pár autobusov jedného typu, ale vyše 100 autobusov a to ešte v rôznych dĺžkach, čiže by bola blbosť kupovať vždy iný typ busu od iného výrobcu. Jednak - dlhá doba schválenia a druhak ? nejednotnosť vozového parku a prípadné komplikácie (nefungujúce busy) sú ťažšie riešiteľné (jazykové bariéry...). V druhom prípade by možno niektoré autobusy by tu boli aj skôr, ale ako som spomenul vyššie... ? a ešte by DPMK musel rozdeľovať 28 melónov na 4 časti tak aby to ako-tak zodpovedalo a to sa asi DPMK-u nechce/nechcelo.
To, že by výrobca nestihol dodať včas busy, prípadne také nevyrába je jeho problém. Výrobcovi sa nemáme čo prispôsobovať, ak naozaj chce tak by aj zrýchlil výrobu a prípadne narýchlo vymyslel nový typ, ale asi majú objednávok viac než dosť. Do tohto tendra sa prihlásili nakoniec 2 výrobcovia. Síce až po zmene súťažných podkladov, ale stále sú to DVAJA a nie len JEDEN, takže neviem, čo stále niektorí rýpu, kecajú a kričajú: "TENDER ŠITÝ NA MIERU J&T".
Okrem iného, Prahe sa vôbec nedivím, že odpredávajú staré briky. Už dávno uzavreli zmluvu so Škodou na dodávku 15T-čiek (myslím 200 vozov) a takému miliónovému mestu sa ani nedivím. Majú skoro 30 denných liniek a skoro 10 nočných a prepravné nároky sú tam vysoké kde ani interval 1 minúta niekedy nestačí a aj 30 metrové električky sú beznádejne preplnené. No o hustom odpredávaní nemožno hovoriť, keďže 14T a 15T sú u nich najviac poruchové. Výmenu našich T6-iek za Pražské, Brnenské alebo Bratislavské (3. a 4. séria) by som celkom bral. Sú mladšie a aj dizajnovo omnoho lepšie ?
Brno má tiež veľa električiek, ale len 11 električkových liniek (niektoré chodia aj cez noc), čiže tam si môžu dovoliť aj nahustiť tie intervaly, keď potrebujú, veď Brno má aj s aglomeráciou myslím až 800000 obyvateľov a to len samotné mesto má len 300000 obyvateľov.
A mimochodom, tak dlho som sa už riadne nezasmial ? a to som videl aj búrlivejšiu diskusiu ? To on nepríde v zelenom, ale pekne po Savjetsky ako Tavarišč s červenou hviezdou na čele, s PPŠ-kou v ruke a so slovami "NU PAGODI" ? ? ?