No, teoreticky by ste mohli kupovat starsie trolejbusy z inych miest. Ale odkial? Vase napatie 750V sa zacalo pouzivat poprvykrat u vas v BB a maju ho len trolejbusove prevadzky v mestach, kde sa TR doprava zriadila neskorsie. Teda Zilina, Kosice, Usti nad Labem, Ceske Budejovice, Chomutov-Jirkov. Neviem, ci bude niekto ochotny predavat (aj ked, Kosice mozno ano, tie vypredavaju, co mozu).
K elektrickej trakcii... nechce sa mi to teraz hladat presne, ale myslim, ze v DP mesta Presova autobusy najazdia 2,9 a trolejbusy 2,2 miliona km rocne. Naklady na trakcny prud su pritom okolo 15 a na naftu 25 milionov Sk rocne. Usetrim vam klikanie, ked napisem 6,81 Sk za kilometer trolejbusom a 8,62 Sk za km autobusom.
Zaujimave je, ze na tom k-reporte sa vsade uvadzaju naklady na elektricku trakciu vyssie. Zeby na Slovensku bola o tolko lacnejsia elektrina? Alebo to mame v PO tak dobre vyriesene? Alebo "jazdime z kopca"?
LENZE: Ak chcete jazdit ekologicky a zaroven ekonomicky, tak pre TR dodrzte tieto podmienky:
- kratke intervaly (20 minut a kratsie)
- dlhe trasy, pokial mozno spajajuce velky obytny celok, centrum, stanicu a iny velky obytny celok
- interval v sedle sa nema velmi lisit od intervalu v spicke (dajme tomu, spicka 8 min., sedlo 10-12 min.), pretoze kazdy kus trolejbusu, ktory jazdi len v spicke, zozerie elektriku za taku vysoku cenu, akoby jazdil cely den,
- je vhodne mat trolejbusovy nocny spoj, pretoze jazdi prakticky zadarmo (jediny naklad = mzda vodica).
K elektrickej trakcii... nechce sa mi to teraz hladat presne, ale myslim, ze v DP mesta Presova autobusy najazdia 2,9 a trolejbusy 2,2 miliona km rocne. Naklady na trakcny prud su pritom okolo 15 a na naftu 25 milionov Sk rocne. Usetrim vam klikanie, ked napisem 6,81 Sk za kilometer trolejbusom a 8,62 Sk za km autobusom.
Zaujimave je, ze na tom k-reporte sa vsade uvadzaju naklady na elektricku trakciu vyssie. Zeby na Slovensku bola o tolko lacnejsia elektrina? Alebo to mame v PO tak dobre vyriesene? Alebo "jazdime z kopca"?
LENZE: Ak chcete jazdit ekologicky a zaroven ekonomicky, tak pre TR dodrzte tieto podmienky:
- kratke intervaly (20 minut a kratsie)
- dlhe trasy, pokial mozno spajajuce velky obytny celok, centrum, stanicu a iny velky obytny celok
- interval v sedle sa nema velmi lisit od intervalu v spicke (dajme tomu, spicka 8 min., sedlo 10-12 min.), pretoze kazdy kus trolejbusu, ktory jazdi len v spicke, zozerie elektriku za taku vysoku cenu, akoby jazdil cely den,
- je vhodne mat trolejbusovy nocny spoj, pretoze jazdi prakticky zadarmo (jediny naklad = mzda vodica).

Kami
Myslim ze na presovske naklady vplyvaju dve veci. Lepsia organizacia elektrickej a naftovej trakcie a ine ceny ako v Cechach. Tam je spotrebna dan na naftu nizsia a ceny elektriny mozu byt vyssie. Cize, elektricka trakcia moze byt aj lacnejsia ako pri nafte.
Okrem BBDS zverejnili hospodarenie aj v Ziline. Hned je vidno rozdiel v tarifnej politike. Pri rovnakych nakladoch je v Ziline strata 5 mil Sk. Jednoducho vypadla dotacia mesta (rocne 27 mil Sk). Niekto to musi zaplatit, inak budeme dalej nastupovat prednymi dverami.