Aj keď sa veľa hovorí o dodržiavaní bezpečnostných prestávok, v prípade diaľkovej dopravy v tom stále vidím zásadný problém. Častokrát je za tým zle nastavený cestovný poriadok, ktorý vodič nedokáže odjazdiť ani počas plynulej cestnej premávky, nehovoriac o výskyte mimoriadnych udalostí či dopravných zápch.
Tak napr. diaľková autobusová linka súkromného dopravcu z Bardejovských kúpeľov do Bratislavy má prestávku v Banskej Bystrici 30 minút (16:45 - 17:15). Na spoji jazdí jeden vodič. Už do Banskej Bystrice došiel vodič z Bardejova s 30 minútovým meškaním (t.j. 17:15), t.j. v čase plánovaného odjazdu. Už po predchádzajúcej jazde som mal pocit, že vodič pôsobil unaveným dojmom. Kvôli vysokému meškaniu sa vodič rozhodol spraviť iba krátku 10 minútovú prestávku a o 17:25 pokračoval ďalej do Bratisalvy. Čiže jeden vodič (takpovediac bez akejkoľvek prestávky) prejde naprieč celým Slovenskom. Príchod do Bratislavy okolo 22:00, na druhý deň odchodu krátko po 4. hodine ráno a opäť cesta do Bardejova. Je na zamyslenie, či takto vyťažený vodič bez odpočinku by dokázal pohotovo reagovať v prípade vzniknutej situácie.
A ešte iný príklad. Pozrite si toto. Medzinárodná linka Brezno-Brno. Tu je cestovný poriadok: http://portal.cp.sk/Down.aspx?f=L603701_101227_31605.pdf
Všimnite si, že odchod spoja z Brusna je 5:50, odchod z Banskej Bystrice je o 6:00. Vzdialenosť týchto zastávok je 20 km. Ja tvrdím, že pri dodržaní pravidiel o cestnej premávke NIE JE možné prejsť z Brusna do BB za 10 minút a nehovoriac o tom, že v tomto čase by mal byť zahrnutý aj čas na odbavenie cestujúcich v Banskej Bystrici. Je úplne jasné, že takýto spoj bude meškať už na začiatku spoja, čo môže spôsobiť nestíhanie ostatných prípojov a pod. A to všetko úplne zbytočne pre zlý cestovný poriadok.
A o podobných prípadoch v diaľkovej doprave by sme mohli pokračovať aj ďalej. No zrejme je to zbytočné, pretože ku zmene nedochádza a každý sa tvári že všetko je tak ako má byť. ?
Tak napr. diaľková autobusová linka súkromného dopravcu z Bardejovských kúpeľov do Bratislavy má prestávku v Banskej Bystrici 30 minút (16:45 - 17:15). Na spoji jazdí jeden vodič. Už do Banskej Bystrice došiel vodič z Bardejova s 30 minútovým meškaním (t.j. 17:15), t.j. v čase plánovaného odjazdu. Už po predchádzajúcej jazde som mal pocit, že vodič pôsobil unaveným dojmom. Kvôli vysokému meškaniu sa vodič rozhodol spraviť iba krátku 10 minútovú prestávku a o 17:25 pokračoval ďalej do Bratisalvy. Čiže jeden vodič (takpovediac bez akejkoľvek prestávky) prejde naprieč celým Slovenskom. Príchod do Bratislavy okolo 22:00, na druhý deň odchodu krátko po 4. hodine ráno a opäť cesta do Bardejova. Je na zamyslenie, či takto vyťažený vodič bez odpočinku by dokázal pohotovo reagovať v prípade vzniknutej situácie.
A ešte iný príklad. Pozrite si toto. Medzinárodná linka Brezno-Brno. Tu je cestovný poriadok: http://portal.cp.sk/Down.aspx?f=L603701_101227_31605.pdf
Všimnite si, že odchod spoja z Brusna je 5:50, odchod z Banskej Bystrice je o 6:00. Vzdialenosť týchto zastávok je 20 km. Ja tvrdím, že pri dodržaní pravidiel o cestnej premávke NIE JE možné prejsť z Brusna do BB za 10 minút a nehovoriac o tom, že v tomto čase by mal byť zahrnutý aj čas na odbavenie cestujúcich v Banskej Bystrici. Je úplne jasné, že takýto spoj bude meškať už na začiatku spoja, čo môže spôsobiť nestíhanie ostatných prípojov a pod. A to všetko úplne zbytočne pre zlý cestovný poriadok.
A o podobných prípadoch v diaľkovej doprave by sme mohli pokračovať aj ďalej. No zrejme je to zbytočné, pretože ku zmene nedochádza a každý sa tvári že všetko je tak ako má byť. ?
wizard112
V prepravnom poriadku DPM BB je ale v čl. 13 uvedené: "Cestujúcemu, ktorý sa nepreukáže platným cestovným lístkom, uloží oprávnená osoba zaplatiť cestovné a úhradu vo výške stonásobku základného cestovného." V samotnom prepravnom poriadku DPM máš teda protichodné ustanovenia.
"Z uvedeného je zrejmé, že pokuta 40 € by bola v rozpore s prepravnými poriadkami oboch dopravcov, avšak v prípade , že by sa jednalo o cestujúceho vo vozidle SAD ZV, môže byť len rád, že dopravca mu dá pokutu nižšiu."
Ak tarifa neupravuje rôznu výšku pokút napr. v závislosti od času ich uhradenia od zistenia jazdy bez cestovného lístka, má revízor právomoc na takéto svojvoľné diferencovanie pokuty? V prepravných poriadkoch dopravcov sa neuvádza, že sa uloží pokuta do 100-násobku, ale že sa uloží pokuta vo výške 100-násobku. Samozrejme, že nikto nebude protestovať proti zníženej pokute, ale potom môžem s revízorom pokutu zjednávať, resp. prečo miesto 60 € dá pokutu 40 € a nie napr. 30 €? Kde má revízor právnu oporu v takomto jednaní? Môže upravovať výšku pokuty podľa vlastného uváženia a vzhľadom na okolnosti?
Re #44821 810zssk: Aj keď pre dopravcu príjem zo zľavnených CL nie žiadne terno, ale aspoň sa pokryjú náklady súvisiace s vydaním CL, manipuláciou s hotovosťou a niečo aj "zarobí", no pri 0,01 € toho asi veľa neostane. Cenová politika ohľadom pokút by mala byť nastavená tak, aby výrazne postihovala tých cestujúcich, ktorí nezakúpením CL pripravujú dopravcu o reálnu tržbu a nie to vyriešiť po bystricky, že budem pokutovať 100-násobkom aj toho, kto má mesačník, len nemá lístok (pretože ide len o evidenciu a nepredstavuje únik tržieb, podobne ako je to s týmito centovými lístkami). Ja som za mierne pokuty aj pre nich, lebo potom by zase nikto nemal potrebu evidenčného lístka, keď u nás tak všetci potrebujú štatistiky. Ono celý tento nápad s 1 centovým evidenčným cestovným plateným v hotovosti je zase len nezmysel, ktorý generuje len ďalšie a ďalšie problémy, lebo niekto to zjavne nedomyslel do konca a potom vznikajú také absurdity, že vlastne dopravca na tom prerába, pokutuješ ho značne neprimerane, hoci vlastne dopravcovi tým, že si nič nekúpil, znížil stratu...
Re #44809 fragma: "ako má človek z "dediny" vedieť, ak nebol dlhšie v meste, že sa platí. Má to niekde VEĽKÝMI písmenami napísané?" Má, konkrétne v tarife, resp. cenníku cestovného. Cestujúci by sa mal oboznámiť s podmienkami prepravy (teda prepravným poriadkom a tarifou) ešte pred prepravou, podobne ako je to pri využívaní iných služieb. Samozrejme, že v skutočnosti nikto nebude čítať celý prepravný poriadok či tarifu, ale zase nepravidelní cestujúci by si mohli overiť pred využitím služby aspoň základné informácie o podmienkach jej poskytnutia. Neviem, prečo je práve doprava považovaná za službu, kde si jej užívateľ nič nemusí overiť a pri zistení porušenia nejakej povinnosti je každý na vine okrem cestujúceho. Skús využívať služby mobilného operátora, neplatiť a povedz mu, že odkiaľ máš vedieť, že sa platí, lebo to je presne taká argumentácia, ako som citoval v úvode reakcie na teba. Na druhej strane by mal dopravca zabezpečiť aby základné informácie boli cestujúcemu prístupne na zastávke.
O výške pokuty môžeme diskutovať v súvislosti s cestujúcimi, ktorí si CL musia zabezpečiť len z dôvodu evidencie a pre dopravcu tak vlastne neznamenajú únik tržieb (to je aj prípad evidenčného CL pri PCL, čo spomínam aj vyššie), nakoľko 0,01 € nepokryje náklady súvisiaci s vydaním lístka a manipulácie s mincami takýchto nominálnych hodnôt a podobne ani neoznačený PCL nepredstavuje únik tržieb, ale vlastne ušetrenie nákladov dopravcu minimálne na papier. Takýmto cestujúcim by som skôr navrhoval zaplatiť iba nejakú zlomkovú čiastku pokuty v prípade, že sa nepreukážu evidenčným CL (iste nie 100-násobok) alebo možno len "pokutu" vo výške základného cestovného.