(3/3)
E. ZACHOVANIE TROLEJBUSOV
Teraz uvadzam vyhlasenie ludi, ktori sa v MHD vyznaju a snazia sa pre nu aj nieco robit: www.imhd.sk/bb. Podporujuce zachovanie trolejbusovej dopravy
Vyhlásenie k dianiu okolo MHD v Banskej Bystrici
My občania mesta Banská Bystrica, združení pri nezávislej stránke o
doprave v Banskej Bystrici bb.iMHD.sk, sa s obavami pozeráme na ohrozenie trolejbusovej dopravy.
Namiesto konštatovania vysokých nákladov, je potrebné skôr uvažovať nad dokončením výstavby trolejbusovej siete. Až zatrolejovanie Sásovej umožní rozumné linkové vedenie a zmiernenie rozdielu v nákladoch medzi autobusmi a trolejbusmi. Aj pri súčasných cenách nafty a elektrickej energie je možné dosiahnuť rovnováhu – príkladom je Dopravný podnik mesta Prešov.
Zrušenie trolejbusovej dopravy by bolo krátkozraké. Zmarili by sa
investície v minulosti a neskoršia náprava by bola finančne náročnejšia.
Rovnako nás znepokojuje neustále zhoršovanie kvality mestskej hromadnej dopravy v našom meste, s čím súvisí aj každoročný pokles počtu cestujúcich. Na zvrátenie tohto trendu je nevyhnutné obnoviť nástup všetkými dverami, časové predplatné lístky, ako aj dávať dôraz na ďalšie atribúty kvalitnej MHD - pravidelné cestovné poriadky s krátkymi intervalmi medzi spojmi.
O ekologickej výhodnosti trolejbusovej dopravy niet pochýb. Aj
najmodernejšie spaľovacie motory, vyhovujúce norme Euro V, spaľujú fosílne palivá a vypúšťajú splodiny priamo na mieste. Trolejbusová doprava má inú štruktúru nákladov ako autobusová. Priame náklady na vykonanie konkrétneho spoja sú asi o 5 Sk menšie ako pri autobusoch. Na druhej strane do ceny vstupujú náklady na výstavbu a údržbu tratí, čo u autobusov nie je. Aby sa udržala rozumná miera nákladov, je potrebné mať čo najvyššie výkony v kilometroch. Kým pri autobusoch sú náklady na PHM nezávislé od času, náklady na elektrickú energiu sú najvyššie v špičke (tzv. 1/4 hodinové maximum). Pri dodržaní zásady rovnomernosti výkonov v priebehu dňa a maximalizácie celkových kilometrických výkonov trolejbusov môže byť výška nákladov na prevádzku autobusov a trolejbusov porovnateľná.
Prvá etapa výstavby banskobystrickej trolejbusovej siete skončila v roku 1990, neskôr bola z prostriedkov mesta postavená druhá stopa okolo Sídliska (1992), trate na Tulskej, Moskovskej a Internátnej (1994). Podľa orientačného výpočtu by dokončenie siete stálo 250 mil. Sk. V cene nie sú zahrnuté nevyhnutné úpravy cestnej siete, ktoré sú však plánované nezávisle na trolejbusoch. Aj po dokončení by postačoval súčasný počet trolejbusov.
Dôvod na nákup nových trolejbusov je len nová kvalita - nízkopodlažnosť. Cena trolejbusu Škoda 24Tr je 12-13 mil. Sk, autobus rovnakého typu Karosa Citelis stojí 7,5 mil. Sk. Kým autobusy sa predávajú aj v strednepodlažnom prevedení (Karosa B 952E stojí cca 4 mil. Sk), súčasné trolejbusy je možné modernizovať pomocou výmeny skeletu. Nízkopodlažné vozidlá nie sú určené len pre postihnutých, uľahčujú nástup všetkým a zrýchľujú výmenu
cestujúcich.
V roku 2005 došlo k zmene vo financovaní mestskej hromadnej dopravy. Kým dovtedy pomáhal vykrývať stratu z prevádzky MHD štát (tzv. výkony vo verejnom záujme), od roku 2005 je všetko na pleciach miest. Na porovnanie roku 2004 získalo mesto Banská Bystrica na tento účel prostriedky vo výške 83,6 mil. Sk, z toho 54,5 mil. Sk bežná dotácia (na úhradu straty) a 29,1 mil. Sk investičná (na nákup vozidiel, výstavbu tratí a ich rekonštrukciu). Nesúlad medzi možnosťami a potrebami vyústil do zrušenia niekoľkých liniek v januári 2005 a kĺbové autobusy sú pre poruchu odstavované bez adekvátnej náhrady. Vo februári 2005 mestskí poslanci schválili dotáciu 18 mil. Sk, plus dotácia vo forme prenájmu majetku mesta cca 35 mil. Sk. Už vtedy sa objavili úvahy zrušení trolejbusovej dopravy kvôli vysokým nákladom.
Koncom septembra 2005 vyhlásilo mesto verejnú súťaž na prevádzkovateľa MHD. V podmienkach ponúka 40 mil. Sk dotáciu a žiada úhradu za prenájom majetku mesta a zachovanie výkonov v rozsahu roku
2004. Prezentované ponuky uchádzačov dokázali, že za daných podmienok nie je možné zvýšiť kvalitu MHD a pokračovanie poklesu počtu cestujúcich bude zvyšovať tlak na dotovanie MHD zo strany mesta v ďalších rokoch. Všetky opatrenia na zníženie straty (nástup prednými dverami v roku 1994), či zvýšenie príjmov dopravcu (zrušenie časových predplatných lístkov v roku 2000) mali len krátkodobý účinok a vždy nasledoval pokles počtu cestujúcich. Jediné zlepšenie nastalo v kvalite vozového parku vďaka nákupu a modernizáciám vozidiel od roku 1997. Nástup prednými dverami znamená značné zdržanie na zastávkach a sťažuje dodržiavanie cestovného poriadku. Platenie za každú jazdu nemotivuje cestujúcich na používanie MHD, skôr naopak. Z finančných dôvodov málo využívajú prestup a radšej volia peší presun. Zároveň sa ozývajú hlasy za ďalšie priame spoje.
V tejto súvislosti je zarážajúca podobnosť vývoja počtu cestujúcich v Banskej Bystrici a v Žiline, kde je tiež výkonová tarifa. Priamo úmerne k poklesu počtu cestujúcich rastie počet áut v uliciach mesta, čo spôsobuje
vytváranie zápch a zvyšuje meškanie spojov MHD.
Ďalšie informácie je možné získať na jednotlivých sekciách www.iMHD.sk,
projekt výstavby trolejbusov do Sásovej je na www.kamim.sk.
Cely tento e-mail bol pisany v nedostatku casu (som student a prave mam skuskove obdobie), no so snahou o zmenu existujucej neunosnej situacie. Preto prosim ospravedlnte, ze nie je prehladne rozdeleny a stylisticky uplne spravny, vela veci v nom moze chybat. Islo mi o podstatu. Kvalitnu MHD
S pozdravom
Daniel Galanda
--------------------------------------------------------------------
P.S.: K e-mailu som este pridal ako prilohu pohlad PAPYRa na BB MHD jeho ocami, z jula 2004. Vsetky tri casti A, B, C
P.S. 2: Nieze budete zase na mna kydat. Nejdem komentovat ako mi tu kto s tym pomohol.
E. ZACHOVANIE TROLEJBUSOV
Teraz uvadzam vyhlasenie ludi, ktori sa v MHD vyznaju a snazia sa pre nu aj nieco robit: www.imhd.sk/bb. Podporujuce zachovanie trolejbusovej dopravy
Vyhlásenie k dianiu okolo MHD v Banskej Bystrici
My občania mesta Banská Bystrica, združení pri nezávislej stránke o
doprave v Banskej Bystrici bb.iMHD.sk, sa s obavami pozeráme na ohrozenie trolejbusovej dopravy.
Namiesto konštatovania vysokých nákladov, je potrebné skôr uvažovať nad dokončením výstavby trolejbusovej siete. Až zatrolejovanie Sásovej umožní rozumné linkové vedenie a zmiernenie rozdielu v nákladoch medzi autobusmi a trolejbusmi. Aj pri súčasných cenách nafty a elektrickej energie je možné dosiahnuť rovnováhu – príkladom je Dopravný podnik mesta Prešov.
Zrušenie trolejbusovej dopravy by bolo krátkozraké. Zmarili by sa
investície v minulosti a neskoršia náprava by bola finančne náročnejšia.
Rovnako nás znepokojuje neustále zhoršovanie kvality mestskej hromadnej dopravy v našom meste, s čím súvisí aj každoročný pokles počtu cestujúcich. Na zvrátenie tohto trendu je nevyhnutné obnoviť nástup všetkými dverami, časové predplatné lístky, ako aj dávať dôraz na ďalšie atribúty kvalitnej MHD - pravidelné cestovné poriadky s krátkymi intervalmi medzi spojmi.
O ekologickej výhodnosti trolejbusovej dopravy niet pochýb. Aj
najmodernejšie spaľovacie motory, vyhovujúce norme Euro V, spaľujú fosílne palivá a vypúšťajú splodiny priamo na mieste. Trolejbusová doprava má inú štruktúru nákladov ako autobusová. Priame náklady na vykonanie konkrétneho spoja sú asi o 5 Sk menšie ako pri autobusoch. Na druhej strane do ceny vstupujú náklady na výstavbu a údržbu tratí, čo u autobusov nie je. Aby sa udržala rozumná miera nákladov, je potrebné mať čo najvyššie výkony v kilometroch. Kým pri autobusoch sú náklady na PHM nezávislé od času, náklady na elektrickú energiu sú najvyššie v špičke (tzv. 1/4 hodinové maximum). Pri dodržaní zásady rovnomernosti výkonov v priebehu dňa a maximalizácie celkových kilometrických výkonov trolejbusov môže byť výška nákladov na prevádzku autobusov a trolejbusov porovnateľná.
Prvá etapa výstavby banskobystrickej trolejbusovej siete skončila v roku 1990, neskôr bola z prostriedkov mesta postavená druhá stopa okolo Sídliska (1992), trate na Tulskej, Moskovskej a Internátnej (1994). Podľa orientačného výpočtu by dokončenie siete stálo 250 mil. Sk. V cene nie sú zahrnuté nevyhnutné úpravy cestnej siete, ktoré sú však plánované nezávisle na trolejbusoch. Aj po dokončení by postačoval súčasný počet trolejbusov.
Dôvod na nákup nových trolejbusov je len nová kvalita - nízkopodlažnosť. Cena trolejbusu Škoda 24Tr je 12-13 mil. Sk, autobus rovnakého typu Karosa Citelis stojí 7,5 mil. Sk. Kým autobusy sa predávajú aj v strednepodlažnom prevedení (Karosa B 952E stojí cca 4 mil. Sk), súčasné trolejbusy je možné modernizovať pomocou výmeny skeletu. Nízkopodlažné vozidlá nie sú určené len pre postihnutých, uľahčujú nástup všetkým a zrýchľujú výmenu
cestujúcich.
V roku 2005 došlo k zmene vo financovaní mestskej hromadnej dopravy. Kým dovtedy pomáhal vykrývať stratu z prevádzky MHD štát (tzv. výkony vo verejnom záujme), od roku 2005 je všetko na pleciach miest. Na porovnanie roku 2004 získalo mesto Banská Bystrica na tento účel prostriedky vo výške 83,6 mil. Sk, z toho 54,5 mil. Sk bežná dotácia (na úhradu straty) a 29,1 mil. Sk investičná (na nákup vozidiel, výstavbu tratí a ich rekonštrukciu). Nesúlad medzi možnosťami a potrebami vyústil do zrušenia niekoľkých liniek v januári 2005 a kĺbové autobusy sú pre poruchu odstavované bez adekvátnej náhrady. Vo februári 2005 mestskí poslanci schválili dotáciu 18 mil. Sk, plus dotácia vo forme prenájmu majetku mesta cca 35 mil. Sk. Už vtedy sa objavili úvahy zrušení trolejbusovej dopravy kvôli vysokým nákladom.
Koncom septembra 2005 vyhlásilo mesto verejnú súťaž na prevádzkovateľa MHD. V podmienkach ponúka 40 mil. Sk dotáciu a žiada úhradu za prenájom majetku mesta a zachovanie výkonov v rozsahu roku
2004. Prezentované ponuky uchádzačov dokázali, že za daných podmienok nie je možné zvýšiť kvalitu MHD a pokračovanie poklesu počtu cestujúcich bude zvyšovať tlak na dotovanie MHD zo strany mesta v ďalších rokoch. Všetky opatrenia na zníženie straty (nástup prednými dverami v roku 1994), či zvýšenie príjmov dopravcu (zrušenie časových predplatných lístkov v roku 2000) mali len krátkodobý účinok a vždy nasledoval pokles počtu cestujúcich. Jediné zlepšenie nastalo v kvalite vozového parku vďaka nákupu a modernizáciám vozidiel od roku 1997. Nástup prednými dverami znamená značné zdržanie na zastávkach a sťažuje dodržiavanie cestovného poriadku. Platenie za každú jazdu nemotivuje cestujúcich na používanie MHD, skôr naopak. Z finančných dôvodov málo využívajú prestup a radšej volia peší presun. Zároveň sa ozývajú hlasy za ďalšie priame spoje.
V tejto súvislosti je zarážajúca podobnosť vývoja počtu cestujúcich v Banskej Bystrici a v Žiline, kde je tiež výkonová tarifa. Priamo úmerne k poklesu počtu cestujúcich rastie počet áut v uliciach mesta, čo spôsobuje
vytváranie zápch a zvyšuje meškanie spojov MHD.
Ďalšie informácie je možné získať na jednotlivých sekciách www.iMHD.sk,
projekt výstavby trolejbusov do Sásovej je na www.kamim.sk.
Cely tento e-mail bol pisany v nedostatku casu (som student a prave mam skuskove obdobie), no so snahou o zmenu existujucej neunosnej situacie. Preto prosim ospravedlnte, ze nie je prehladne rozdeleny a stylisticky uplne spravny, vela veci v nom moze chybat. Islo mi o podstatu. Kvalitnu MHD
S pozdravom
Daniel Galanda
--------------------------------------------------------------------
P.S.: K e-mailu som este pridal ako prilohu pohlad PAPYRa na BB MHD jeho ocami, z jula 2004. Vsetky tri casti A, B, C
P.S. 2: Nieze budete zase na mna kydat. Nejdem komentovat ako mi tu kto s tym pomohol.
A s kĺbom jazdiť po Skubíne alebo po Mlynskej tiež bude žúžo... ? Ja im radšej ponúknem 10, resp. 12 minút so sólom
Danny
Pozdravujem Vas pan poslanec/ poslankyna!
Dovolujem si Vas informovat o vaznej situacii, v ktorej sa nasa MHD v sucastnosti nachadza. Prosim Vas o pozorne precitanie az do konca. Neviem ako casto vyuzivate jej sluzby. Predpokladam, ze takmer vobec. Uz niekolko rokov sa o tuto problematiku zaujimam a vymienam si nazory aj s dalsimi priaznivcami cez www.imhd.sk/bb (rubrika diskusne forum) -teda nie som/sme bezni uzivatelia MHD, ktori sa nou len ´odvezu´. Prave preto tento e-mail, pred hlasovanim (13.12.2005) o buducnosti MHD v BB na niekolko nasledujucich rokov (mesto chce udelit licenciu na prevadzkovanie MHD na viacrocne obdobie).
Chcem Vas poziadat, aby ste velmi pozorne zvazovali, komu ´odklepnete´ tuto licenciu. Ci BBDS alebo SAD ZV. Nechcel by som, aby moj e-mail vyznel jednofarebne, ale bez prikras poukazat, v akom ´srabe´ sa MHD nachadza. Prosim precitajte si aj prilohu- nazor ´cezpolneho´ fanusika MHD z Presova, kde MHD vyzera skutocne tak, ako kvalitna MHD vyzerat ma.
A. KOMUNIKACIA
BBDS dlhodobo takmer vobec nekomunikuje s obcanmi, organmi mesta, nedodrzuje vyhlasky.
Ing. Durecka (sef odboru dopravy MsU) by mohol rozpravat cele pribehy, ako nie je ochotne seffstvo MHD pristupovat na (takmer akekolvek) poziadavky obcanov, mesta, na co i len drobne upravy cestovneho poriadku.
1. S cestujucimi firma takto komunikuje:
na viacerych zastavkach chybaju po dlhu dobu akekolvek cestovne poriadky (niekolko tyzdnov napr. na obidvoch zastavkach Sasova, ihrisko a dalsich. Aj napriek viacnasobnym upozorneniam e-mailami, to nebolo obratom opravene)
2. Na internete stale cca 2 mesiace je neplatny cestovny poriadok (linka 99 bola zrusena este v septembri, nova linka 97 doteraz nie je uvedena)
3. Az po niekolkych rokoch staznosti (az v tychto dnoch) zverejnili PREPRAVNY PORIADOK (ktory ked si precitate je v polohe ´zasmejme sa´). Velakrat nezodpoveda realite. Do pozornosti davam § 21, odseky 4, 5, 7 , § 22, odsek 4 a dalsie paragrafy)
4. Uz dlhe roky nedodrzuju viacere autobusy MHD vyhlasku, ked nie su riadne oznacene tabulkami s cislom linky. Bezne sa stava, ze tabulka s linkou je len na celnom paneli autobusu a inde uplne chyba (na boku a hlavne vzadu) Alebo je tam uvedena uplne ina linka. Specialitou poslednych dni je drzost, ktora sa udiala na linke c. 90, ked posilovy spoj bol oznaceny uplne inou trasou, nez mal ist (dokaz je na diskusnom fore www.imhd.sk/bb). (Dokonca ani na novych autobusoch, nie vzdy LED transparenty funguju a dlhe tyzdne, ba priam mesiace su nefunkcne)
5. Neprehladne, zavadzajuce cestovne poriadky na zastavkach (ako priklad mozem uviest linku 80, ktora ma urcitu trasu. Rano vsak ide 1 spoj linky inym smerom. A tu je kamen urazu. V zozname zastavok figuruju tieto mimoriadne zastavky ako riadna trasa (mal by existovat system tucnych pismen (riadna trasa zastavky) a nepodciarknutej kurzivy (mimoriadna trasa zastavky) (Alebo niekolko mesiacov bol z najdolezitejsej zastavky linky 20, Nam. Slobody, smer Sasova zly cestovny poriadok, pretoze bol v opacnom smere!!! To hranici az so sabotazou tejto linky, ktorej v januari 2005 z 1/3 zrusili spoje).
6. Seffstvo MHD na podnety obcanov takmer nereaguje (mne osobne odpisali klasickou postou na pisomnu postovu ziadost po 3 urgenciach az po 3 mesiacoch)
7. Ako drobnu perlicku pridavam skutocnost, ze niektori vodici, ked deti platili v hotovosti, im nevydali 50 halierov z celej sumy. Lebo vraj nemaju drobne!
8. Ceresnickou na torte su vyhlasenia sefov BBDS, po vyhlaseni ponuky SAD ZV, kde miestami uvadzali polopravdy az klamstva, napr. o veku nasich trolejbusov – priemer 8,9 roka (ked zvazime ze je 36 trolejbusov a len 2 maju 5 rokov, vsetky ostatne boli vyrobene este max. r. 1990. No neviem? (to mi teraz ako prve napadlo). Alebo vyhlasenia: „Prevádzkujeme najlacnejšiu trolejbusovú dopravu a
najmodernejšiu z 5 miest v SR, v ktorých funguje. Ako prví sme zaviedli
najmodernejšiu trolejbusovú technológiu," konštatoval Korniet. Asi si myslia, ze im vsetko zhltneme aj s navijakom! Trolejbusovu dopravu vsak napriek tymto zavadzajucim vyhlaseniam treba podporit a nie zlikvidovat. To by som chcel prizvukovat. I v mene nadsencov dopravy z www.imhd.sk/bb a mnohych ludi v BB.