Reply on: Juraj #4544:
Asi nikoho na tomto fóre nemusíš presviedčať o tom, že súčasný stav, keď sa po trolejbusovej sieti pohybuje more liniek, ktoré chodia skoro odvšadiaľ všade, ale nanajvýš trikrát za hodinu a ešte k tomu nemajú žiaden rozumný takt, má od ideálu ďaleko. Pravda, k redukcii by musel plošne platiť prestupný tarif. A to aj pre tých škaredých cezpoľných, čo si cvaknú zotri papierové lístky a na ktorých tak neborák magistrát dopláca. 
Re #4566 Juraj: A ja zas tvrdím, že verejná doprava službou kapitalistickou nie je a nemôže byť, pokiaľ sa nemá zmeniť na socku, ktorou budú chodiť len tí, čo nebudú mať inú možnosť!
Re #4570 Juraj: Vzhľadom na to, v akom stave je v Bratislave systém MHD a vzhľadom na ohromnú "ochotu" štátu prispieť na výstavbu nosného systému, ktorý by používalo (či podľa inej logiky zneužívalo) aj more cezpoľných, tento argument považujem len za smutný, no bohužiaľ veľmi rozšírený slovenský folklór.
Re #4579 Juraj: Ale veď v špičke tí cestujúci nebudú využívať/zneužívať voľné jazdy. V špicke predsa budú cestovať na tých 42 jázd do/z zamestnania, ktoré tvoria cenu predplatného lístka ako takého.
Re #4583 Juraj: Toto už mi pripadá patologický prístup hľadania spôsobu, ako sa niečo nedá, a nie naopak.
Re #4588 Juraj: Pokiaľ si tí cestujúci s predplatným lístkom budú ten cenový prieskum robiť v špičke, kedy využíjú tých 42 jázd do práce a z práce, za ktoré si zaplatili? Ak si ten predplatný cestovný lístok kúpili na cenové prieskumy a do práce a z práce nejazdia, aký je potom rozdiel medzi nimi a tými, čo predplatné lístky používajú na dochádzanie do práce? Ja tu žiaden rozdiel nevidím.
galiyosha
Re #4504 Juraj: ...no moje nadšenie bolo asi predsalen trochu predčasné.
Ako už napísali viacerí, vskutku nevidím žiaden problém v tom, aby sa tarifnými podmienkami stanovil za určujúci čas uvedený na CP. Pri uvádzaní jazdnej doby v minútach od _aktuálnej_ zástavky (tj nie od konečnej) pri trase linky to pre cestujúceho nebude o nič náročnejší úkon, než si v hlave prejsť, koľko zástavok chce precestovať.
Re #4509 Juraj: V Hannoveri ale narozdiel od Žiliny fungujú "vsjo rano socialistické mesačníky" #4507), rovnako ako v drvivej väčšine ostatného západného sveta, čo si si pri svojich cestách určite taktiež všimol.
Tamojšie mestá už pochopili, že mestská verejná doprava nie je o kalkulovaní voči zákazníkom, ale o snahe udržať pomer verejnej dopravy voči tej individuálnej aspoň trochu priaznivý. To bude zachvíľu veľmi veľký problém aj v Žiline. Pokiaľ sa bude naďalej v otázkach tarify inšpirovať pseudo-MHD miest ako je Banská Bystrica, môže sa tešiť na výrazný odliv cestujúcich, ktorí sa už do MHD nikdy, ale nikdy nevrátia.
Ja osobne si dlhé roky kupujem predplatný cestovný lístok v Bratislave a v tejto činnosti pokračujem aj v súčasnosti napriek tomu, že v niektorých obdobiach nejazdím MHD natoľko, aby sa mi predplatný lístok oproti jednorazovým reálne oplatil. Napriek tomu si ho kupujem, lebo mi poskytuje ten komfort jazdiť MHD kedy chcem a ako chcem.
Akonáhle by DPB zaviedol podobný tarifný systém, ako je v Žiline, MHD by som prestal jazdiť úplne. Ak si mám platiť presne toľko, koľko preveziem, rovnako dobre si môžem financovať individuálny automobil.
Žilina tak MHD pripravuje o pomerne výrazný motivačný faktor, ktorý by k systému mohol prilákať veľké množstvo cestujúcich inak využívajúcich individuálnu dopravu.
Osobne ma však na Žiline zaráža jedna vec, a síce oddanosť väčšiny Žilinčanov myšlienkam ich magistrátu. Napríklad čo sa tarify MHD týka, nielen, že niektorí nevidia zjavnú nevýhodnosť systému voči nim, ešte budú do krvi, hoc častokrát bez reálnych argumentov, "cezpoľného" presviedčať o tom, ako je ich systém výhodnejší (zdravíme Jozefa).