Myslím, že o povolených rýchlostiach cez výhybky mám pomerne jasné predstavy. Taktiež mi je známe, že konkrétne rýchlosti stanovuje prevádzkovateľ dráhy a to väčšinou nižšie ako tie, ktoré umožňuje výrobca.
V oblúkoch môže byť polohou vedenia a použitím správneho množstva a typu oblúkových svoriek vždy dosiahnutá situácia, kedy limitujúcim faktorom rýchlosti prejazdu nie je trakčné vedenie ale samotná geometria oblúka.
Taktiež mi je známe, že každá výhybka má jeden smer pod prúdom a jeden bez prúdu ?
V ZA je bohužiaľ ešte veľa starých výhybiek podvesného systému, okrem toho nekvalitne namontovaných a geometrická poloha vedenia tiež nie je optimálna.
Na druhej strane však veľa vodičov preventívne jazdí aj cez štíhle ťahové výhybky rovnako predposrato ako cez staré podvesné z ELBA Kremnica s veľkým uhlom odbočenia.
Vladimír, čo to je za anketovú otazku na úvodnej stranke?
Čo považujeme za rýchly prejazd výhybkami? Už cez 75% tvrdí, že rýchlosť je pomalá. Tí, ktorí to tvrdia vedia, aké to je cez tie výhybky prechádzať? Vedia aka povolená rýchlosť je pri prejazde výhybkami alebo v "oblukoch" pri tiahlejších sa zakrutách? Vedia, čo môže spôsobiť rýchlejší prejazd výhybkou nielen na vedení a ale aj na samotnom zberači? Vedia, že cez niektoré výhybky sa nemôže jazdiť "pod plynom"?
Čo je pre Vás idealna rýchlosť? Čo je rýchly prejazd pre Vás? Dufam, že každý, kto do tejto ankety už prispel svojim názorom, tak vedel čo označil!
Prichadzam pri nemocnici na zastavku s umyslom nastupit do L3, no tesne pred nou prisla L2 (smer Vlcince) - a ci som sa nezviezol? Nechcene, neplanovane. Na rozlucku. Nech jej je byvala vozovna lahka. ?
žilina je malé mesto... to znamená, že aj tí cestujúci, ktorí využívali L2 na spojenie s mestom na doplnenie intervalu L22, ktorá chodí "keď príde, tak príde" určite zvolia iné možnosti.... pamätám sa, keď premávali do Bytčice 4-5 liniek (? - nie som istý, AVTD), potom sa postupne ukrajovalo, až ostala L22, ktorá má v sedle nejaký 70-80 min interval a L20, ktorá nie je nejak použiteľná...
možno je môj úsudok ovplyvnený tým, že bývam v Bytčici, ale pre mňa to znamená, že na cestu do práce môžem L20 odpísať a L22 aj tak nepoužívam pre jej nevyhovujúci interval... čiže začínam sa tešiť na služobné auto, zatiaľ budem chodiť peši, je to zdravšie a lacnejšie... ?
Podľa môjho názoru väčšina firiem začína a končí o celej hodine alebo o pol a interval a rozloženie spojov na L20 presne toto rešpektuje.
Ad 4/14 vs. 5: MHD Žilina jednoducho robí dosť málo vozkm. Toto je samozrejme na pleciach mesta a nie DP. Interval na L5 je podľa mňa v poriadku, treba posilniť L4/14.
Re #16052 marek231: S tým cieľom "SOLINKY - VLČINCE" by sa na L4 súhlasiť dalo. Druhý text vyznačujúci, že spoj ide len po zast. Matice slovenskej by mohol nabiehať po zastávke Poľná a nie až pri ŽU ako doposiaľ. Ale s tým blikaním si to už prefantazíroval, obávam sa, že takú funkciu R&G nevie.
Re #16053 simkoslav: Teraz celkom nerozumiem, čo ešte riešime. Veď texty na tabuliach už DP riešil a podľa mňa vyriešil. Na spojoch končiacich na Vlčincoch sa pár zastávok pred konečnou predsa text na transparente mení na "Fatranská" alebo "Matice slovenskej". Keď si ani toto nie sú cestujúci ochotní prečítať a porozumieť tomu, potom už je to ozaj ich osobný problém, keď po zastávke cesty zistia, že sú nechcene na konečnej.
Pri variante s číslom a bez cieľa by práve bolo napadnuteľné, že nikde nie je uvedené, že to ide len tam a tam. Teraz je to jasne napísané, len stačí čítať.
Re #16055 Maykl: Uff, tak toto mi vyrazilo dych. Dvadsaminútový interval na L5 je luxus? Musím smutne konštatovať, že postupné utlmovanie MHD v Žiline prináša plody aj v podobe degenerácie myslenia už aj u žilinských fandov MHD (inak samozrejme nič v zlom). Ja predsa nie som žiaden extra pamätník, a to mám v živej pamäti normálne obsadené vozy na L5 pri CELODENNOM 15min. intervale!!! Veď to kurník nebolo tak dávno! Ja som dodnes celkom neprehrýzol 20minútovku a vy sa už poniektorí zmierujete s polhodinovkou. Vieš, ono nejde len o púhe percento naplnenosti spoja. Jedným z aspektov kvality MHD je aj "atraktivita intervalu", a teda použiteľnosť systému. Pokiaľ obyčajného Žilinčana potulky centrom zavedú na Štúrovo nám., odkiaľ hodlá použiť na cestu na Hliny L5, ako ho má osloviť polhodinový interval? Stačí mu raz ostať "visieť" na zastávke 25 minút a druhý raz pôjde autom.
Skus porozmýšlať ešte nad tým 15 minutovým intervalom na L4/14. Naozaj by si tolko ušetril na tento luxus zrušením L5? Až na tolko, že by sme ešte viac luxusu vypravili na Hájik v podobe L6 a L7? Porozmýšlaj! Isto nie.
A keď už...L4/14 nepotrebuje v sedle zhustenie intervalu. Tieto linky, aj napriek tomu, že su nosne, dokažu byť prazdne. Ak je dosiahnutý dobrý preklad odchodu spojov z mesta, L4/14 nepotrebuje chodiť každých 15 minut.
Oznaèník som ja osobne nový nepostrehol.
Kruháè pri Váhostave? Buduje sa stale a dalej. Je vykopana zemina okolo obchodu z nabytkom a po dokonèení pozemných uprav nastane napajanie na nadjazd od Kamennej ulice. Èi sa termíny dodržia, to neviem. Stražov je dokonèený a to je paráda isť teraz touto cestou. No srotový Tbus? Už neblazni...
A èo nové za posled. dva týždne? Ved si to už èital nie?
zda sa, ze sa treba podakovat vedeniu DPMZ za zmeny v trasovani liniek mhd, cim sposobili, ze sa na tomto fore opat rozputala diskusia. ?
i ked sa jedna casto o stratu casu.....
co robi kruhac pri vahostave?
nejake zmeny za posledne dva tyzdne?
podari sa otvorit most pri vahostavee k 01.09.08?
je uz niekde namontovany novy oznacnik? je niekde foto?
dialnicny privadzac strazov je uz dokonceny?
nejaky dalsi srotovy Tbus pre zilinu?
nepochybujem o význame L5 pre Vlčince a Hliny, písal som len o pohľade Solinkárov (teda aj mňa, ja som L5 zatiaľ nevyužil ani raz od jej znovuobnovenia). Myslím, že pre Vlčince by sa po trase okolo nemocnice hodila linka typu L14 z NKTD. Ale interval L5 v pracovných dňoch každých 20minút sa mi zdá byť trošku luxus, veď pre obyvateľov Hlín do nemocnice alebo OC by istotne postačil aj 30min. celodenný interval.
- celkovo je toto len môj pohľad na nové trasovanie spojov, ktoré sa malo po určitej dobe prehodnocovať na základe získaných údajov (a zdá sa, že sa aj prehodnocuje). Môj názor: zhustenie intervalu na L5 a zvýšený počet spojov (poobedných) na L16 sme si mohli odpustiť a radšej vzkm investovať do L4/14 (15minútový interval v sedle) a do L6, prípadne L7 cez víkend na jej pôvodne plánovaný 60minútový interval.
marek231: áno, zobrazovanie trasy "Solinky - Vlčince" na L4 by myslím si mohlo byť riešením.
Všetky vozidla ten displej nemaju ale väčšina ano. Prečo teda neurobiť pokrok a pomôcť tým cestujucim aspon v tom čom sa da. Bočné displeje ale už maju všetky vozidla. Keby sa toto vyuzilo aspon na boku tak verím, že aj to by malo zmysel. Len sa treba k tomu pohnut a nie to zatracovať...
Ja by som nebol ani proti tomu, keby sa po opustení zastávky Žilinská univerzita na L4 a zastávky Obchodná na L14 nezobrazovalo vôbec nič. To by znamenalo, že zastávky Fatranská (L4) a Matice (L14) by slúžili len na vystupovanie. Ak by sa aj medzi Fatranskou a Matice sl. niekto chcel previesť 1 zastávku, má na to dosť spojov iných liniek. Ostáva akurát jeden problém - niektoré vozidlá ešte majú plastové tabule a tie sa nedajú vymazať...
L5 a jej význam popísal dostatočne jasne simkoslav. Super.
Uplatnenie určite ma a ak sa nemýlim, tak všetci z nás pri špekuláciach o novom vedení trolejbusových liniek z pred par mesiacov sme linku č. 5 jednoznačne do koncepcie navrhovali. Jej prínos narastie terajším zrušením L20 a ako som spomenul par dni dozadu, budte voči vyjadreniam na adresu tejto novej linky opatrní. Ešte aby sme sa nečudovali ako si ludia na nu zvyknu.
Maykl : už niekolkokrat som tu kritizoval to, aké informacie ukazuju displeje na linkach 4, 14. Ešte ked ukazuje skutočný ciel "vlčnice" tak je to fajn, pričom by bolo na najvyužívanejšiu a najväčšiu linku vhodnejšie " Solinky -> VLČINCE " a v spodnom riadku zastavky. Po prejdení Soliniek už len "Vlčince" a v spodnom riadku BLIKAJUCI nápis "Matice Slovenskej" pre L4 a opačne pre L14 BLIKAJUCI nápis "Fatranská". To by bolo super...
#16049 Maykl:Pre Solinkarov sa L5 stala možno zbytočnou. Ale obyvatelia z oblasti zastávky Poľná a Hlinská nemali prístup najmä v SO a v NE a večer po 17:00 hod k nemocnici a k OC Dubeň a na Vlčince. A najmä dôchodcovia. Takže pre nich plní linka L5 významnú funkciu.
prepravné prúdy na linke č. 5 sú nasledovné:
1. z Vlčincov k nemocnici a opačne (spoločne s L6, do 30.8. aj L2)
2. z Vlčincov na Štúr. nám. a opačne (od 1. 9. len linka č. 5)
3. z Hlín na Štúr. nám. a opačne (od 1. 9. len linka č. 5)
4. z Hlín k nemocnici a opačne (od 1. 9. len linka č. 5)
5. z Hlín k hypermarketom, Ul. vysokoškolákov a opačne (od 1. 9. len linka č. 5)
6. zo Soliniek na Štúrovo nám. (linkou 5 je rýchlejšie ako linkou 3)
7. zo severnej časti Vlčiniec (Vlčince I, II, IV) na Hliny a Solinky a opačne (tu je možnosť popri L5 využiť L7 s redším intervalom 30/60//120 min).
...Vieme, že na týchto úsekoch sa denne neprepraví veľa cestujúcich, ale ľudia si prame spojenie na týchto úsekoch vyžiadali a bez linky č. 5 by boli niektoré z nich úplne neobslúžené.
Change view
You can search for more expressions divided by the space. Guidance for advanced search can be found here.
marek231
Uplatnenie určite ma a ak sa nemýlim, tak všetci z nás pri špekuláciach o novom vedení trolejbusových liniek z pred par mesiacov sme linku č. 5 jednoznačne do koncepcie navrhovali. Jej prínos narastie terajším zrušením L20 a ako som spomenul par dni dozadu, budte voči vyjadreniam na adresu tejto novej linky opatrní. Ešte aby sme sa nečudovali ako si ludia na nu zvyknu.
Maykl : už niekolkokrat som tu kritizoval to, aké informacie ukazuju displeje na linkach 4, 14. Ešte ked ukazuje skutočný ciel "vlčnice" tak je to fajn, pričom by bolo na najvyužívanejšiu a najväčšiu linku vhodnejšie " Solinky -> VLČINCE " a v spodnom riadku zastavky. Po prejdení Soliniek už len "Vlčince" a v spodnom riadku BLIKAJUCI nápis "Matice Slovenskej" pre L4 a opačne pre L14 BLIKAJUCI nápis "Fatranská". To by bolo super...