Otestujte nové imhd.sk

imhd.sk sa čoskoro zmení, novú verziu si môžete pozrieť už teraz.

© imhd.sk

Portál imhd.sk čoskoro dostane úplne nový vzhľad a viaceré nové funkcie. Pripravované zmeny si môžete pozrieť už teraz. Od 15. februára spúšťame verejné testovanie nového imhd.sk, kde už bude dostupná väčšina novej funkcionality.

Pripravované zmeny najviac ocenia používatelia mobilných zariadení. Na rozdiel od minulosti budú pre tieto zariadenia optimalizované všetky stránky, takže si používatelia budú môcť vychutnať všetky funkcie imhd.sk aj na mobiloch či tabletoch.

Adresa skúšobných stránok je next.imhd.sk. Zavedenie do ostrej prevádzky prebehne v nadväznosti na úspešné dokončenie testovania.

Zmenou okrem dizajnu prešlo aj logo imhd.sk. Nové logo reprezentuje symboly, ktorými žije náš web: vozidlo verejnej dopravy, trasa linky, bod na mape a silueta tváre používateľa.

V čom bude vynovené imhd.sk lepšie?

Okrem nového moderného dizajnu portálu a plnej podpory mobilných zariadení boli vylepšené aj viaceré funkcionality. Titulná stránka obsahuje rýchle odkazy na najpoužívanejšie stránky – plánovač cesty, vyhľadávanie liniek, zastávok a vozidiel a pre Bratislavu aj zastávkovú tabuľu. Jednotlivé mestá sú odlíšené farebnou schémou a titulnou podkladovou fotografiou.

Najzásadnejšou zmenou je nový systém cestovných poriadkov, ktorý prináša rovnaké funkcie pre všetky sekcie imhd.sk. Okrem iného to znamená doplnenie možnosti vyhľadávania spojení pre všetkých 20 slovenských miest, ktoré pokrývame.

Cestovné poriadky

Na titulnej stránke cestovných poriadkov sú okrem bežných liniek doplnené preddefinované kombinácie liniek. Ide o linky, ktoré majú časť trasy spoločnú a je teda možné zobraziť si ich spoločné odchody bez toho, aby bolo potrebné pozerať do viacerých cestovných poriadkov.

Ak aj požadovanú kombináciu liniek nenájdete v zozname, je možné si ju vyhľadať. Stačí zadať číslo linky a znak plus (+) a systém automaticky ponúkne ďalšie linky so spoločnou trasou.

Vyhľadávanie kombinácie liniek

Pri každej linke sa graficky zobrazuje jej trasa vrátane všetkých vetiev a zachádzok. Linky so zložitejšími trasami ich majú zobrazené ako samostatné čiary. Inšpirácia pre takéto zobrazovanie trás pochádza z Holandska a Švajčiarska.

Po vybratí cestovného poriadku linky zo zastávky sa zobrazí primárne cestovný poriadok s odchodmi pre aktuálny deň. Ak si napríklad v piatok cez školský rok zvolíme linku 209 zo zastávky Saleziáni, stránka zobrazí cestovný poriadok pre „pracovný deň, školský rok“.  Nad cestovným poriadkom sa zobrazí aj upozornenie o možnom obmedzení linky, napríklad z dôvodu školských prázdnin alebo z dôvodu výluky či inej mimoriadnosti. V červenom rámiku sa zobrazuje najbližší odchod zo zastávky. Zároveň sa v trase linky červenou farbou zvýrazní trasa najbližšieho spoja.

Po kliknutí na niektorý z odchodov sa daný odchod vyfarbí na zeleno a rovnako sa vyfarbí jeho trasa. Napríklad odchod linky 209 o 13:27 má poznámku n, čo znamená, že smeruje k Národnému onkologickému ústavu, preto sa nazeleno vyfarbí trasa k NOÚ. Túto novú možnosť ocenia hlavne používatelia menších MHD na Slovensku, kde zvyknú mať linky veľa rôznych variantov trasy. Nad odchodmi sa nachádza prepínač režimov dňa, ktorým si jednoducho prepínate medzi pracovným dňom a víkendom, prázdninami a podobne.

 

V prípade menšieho počtu režimov prevádzky a odchodov sa všetky prevádzkové režimy zobrazia v jednom okne.

Plánovač ciest

Plánovač ciest po novom funguje vo všetkých 20 sekciách (doteraz to bolo len v Bratislave a Košiciach). Parametre spojenia je možné po novom nastavovať používateľsky prívetivejšie podľa preferencií používateľa. Dočasne sa nebude zobrazovať cena cestovných lístkov, táto funkcionalita pribudne neskôr.

Zastávková tabuľa

Jeden z najúspešnejších projektov imhd.sk, virtuálna zastávková tabuľa s odchodmi liniek v reálnom čase, bude naďalej dostupná pre Bratislavu. Odkaz na ňu je priamo z titulnej stránky, ale aj z každej vyhľadanej zastávky. Tabuľa po novom obsahuje skratky na jej rôzne verzie.

Virtuálnu zastávkovú tabuľu je však po novom možné nájsť aj v iných mestách ako v Bratislave. Vzhľadom na to, že v súčasnosti máme k dispozícii iba plánované odchody liniek, všetky zobrazené údaje sú podľa cestovného poriadku. Inak je však funkcionalita podobná ako v bratislavskej sekcii.

Mapy

Po novom si môžete schémy prezerať pohodlnejšie vďaka novému prehliadaču schém, ktorý plne spolupracuje aj s mobilnými zariadeniami. Pripravujeme tiež ďalšie nové funkcionality v oblastí máp, ktoré pribudnú neskôr.

Nový prehliadač schém (mobilná verzia)

Články

Aktuálne informácie sú na titulnej stránke usporiadané tak, aby vám nič dôležité neušlo. Bleskové správy, napríklad o aktuálnych mimoriadnostiach, sú predradené pred všetky ostatné správy. Podrobnejšie správy pre jednotlivé kategórie sa nachádzajú v samostatných kartách, Napríklad ak vás zaujímajú iba informácie o MHD, môžete si zvoliť správy z karty „Mestská hromadná doprava“.

Diskusné fórum

Diskutéri sa môžu tešiť z automaticky generovaných avatarov v podobe robotov ako aj z funkcie upravenia príspevku do 60 minút od vytvorenia.

Mobilná aplikácia

V blízkej dobe prejde zmenou aj mobilná aplikácia pre Android a iOS. Aplikácia bude po novom obsahovať celú funkcionalitu webu, čím sa výrazne zväčší portfólio ponúkaných funkcií. Niektoré doterajšie funkcie aplikácie, ktoré nie sú obsiahnuté na webe, budú odstránené.

Ďalšie zmeny

Zmenami prešlo aj vyhľadávanie, ktoré umožňuje na jednom mieste vyhľadávať podrobnejšie vo viacerých kategóriách.

Nový web ponúka ešte mnoho ďalších menších noviniek, avšak ako hovorí jedno známe príslovie: Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Preto neváhajte a vyskúšajte si našu vynovenú stránku na adrese next.imhd.sk.

 

Ak máte k novému imhd.sk pripomienky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu imhd@imhd.sk.