Klimatizáciou pre cestujúcich je vybavený jedine autobus Mercedes Citaro č. NR-220BY, ktorý jazdieva na linke 28.
Zaujímavosť - nie je len jediným autobusom MHD s klímou v Nitre, ale pokiaľ sa nemýlim, tak aj jediný na Slovensku (ak sa mýlim, tak nech ma niekto opraví).
Zdravim. Mozno to tu uz bolo riesene, ale co uz. Xcel by som sa len spytat, ktore autobusy su vybavene klimatizaciou. V minulotyzdnovych horucavach som chodieval na mensie vzdialenosti radsej peso, pretoze v ani jednom spoji sa nedalo vydrzat. Nechcel by som byt v kozi 70 rocneho cloveka. Zaujima ma iba, ci vodici maju nariadenie klimatizaciu nepustat, alebo tie nove vozidla nie su klimou vybavene. Klimu som zazil iba na mercedese na linke c. 28. Vdaka.
Asi som sa nevyjadril správne. Tam ani nejde tak o to, či je to dôchodca alebo ZŤP na papieri, ale o to, či ide o osobu s pohybovými ťažkosťami. A myslím, že nie je problém na zastávke zbadať osobu o barlách a výnimočne jej otvoriť predné dvere.
Tak tá L8 je fakt nejaká divná. Bodaj by už boli nejaké nové kĺby.
Ak teda vedia vodiči v Prešove tak dobre posudzovať zdravotný stav cestujúcich cez dvere a prípadnú invaliditu či dôchodkový vek, možno by sa uplatnili aj v Sociálnej poisťovni ako posudkoví lekári ?
Inak dnes sa už tradične na linke 8 na zakliatom prvom raňajšom spoji pokazil voz. Aký citeľný rozdiel to bol oproti včerajšku, keď šiel na tomto spoji požičaný Citelis ?
Je to presne tak, ako to napísal pete. Autobus normálne zastaví na zastávke a pokiaľ sa pred prednými dverami nehrbí žiaden dedko, tak sa dvere ani neotvoria. Národ je na to za tie roky už zvyknutý a bežného Prešovčana akosi nastúpiť prednými dverami ani nenapadne.
V minulosti boli aj tam viacerí vodičí dosť sprostí v tom, že ľudí, ktorí nastupovali do otvorených predných dverí úmyselne privierali alebo sa s nimi hádali, ale v dnešnej dobe už väčšina z nich nereaguje nijako. Napríklad otvorí dvere vystupujúcemu a keď nimi do voza prefrgne nejaký mládežník, nechajú to skrátka tak.
Ked vodic nevidi, ze pri prednych dverach stoji starsi, invalid, alebo clovek mavajuci s drobnymi v ruke, tak dvere predsa ani neotvori. Naco kntrola? Samozrejme, kvoli neopravnenemu nastupu cez predne dvere sa z vozidla nevyhadzuje, ale toleruje sa to.
Je síce pekné, keď si niekto vytvoril určité pravidlá na vystupovanie a nastupovanie konkrétnymi dverami. O ich opodstatnenosti tu diskutovať nebudem, ale čo ma zaujalo, je prešovské pravidlo č.2:
citujem: - nástup prednými dverami povolený len dôchodcom, ZŤP a osobám, ktoré si chcú kúpiť lístok u vodiča (v tomto prípade povinný), ostatným nástup prednými dverami zakázaný.
Pri tejto príležitosti by ma zaujímalo, či DPMP, a.s. zamestnáva niekoho, kto vonku pred prednými dvermi kontroluje, či je ten ktorý cestujúci oprávnený nastúpiť týmito dverami ?
ŽILINA
- počas dňa nástup a výstup všetkými dverami (aj keď si chceš kúpiť lístok, ale musíš to stihnúť počas státia na zastávke)
- na nočných spojoch nástup len prednými dverami a výstup ostatnými
Na Slovensku je asi 50 MHD-čiek, tak hádam nechceš všetky. Aspoň tie najväčšie:
BRATISLAVA
- nástup a výstup všetkými dverami neobmedzene
KOŠICE
- nástup a výstup všetkými dverami neobmedzene, okrem miestnych a časových úprav
- povinný nástup prednými dverami na vybraných - v CP označených linkách
- povinný nástup prednými dverami na vybraných - v CP označených zastávkach
- povinný nástup prednými dverami po 20. hodine a v nočných hodinách v celej sieti
- výstup ktorýmikoľvek dverami
PREŠOV
- nástup a výstup strednými a zadnými dverami neobmedzene
- nástup prednými dverami povolený len dôchodcom, ZŤP a osobám, ktoré si chcú kúpiť lístok u vodiča (v tomto prípade povinný), ostatným nástup prednými dverami zakázaný
- výstup ktorýmikoľvek dverami
ŽILINA
- nástup a výstup všetkými dverami neobmedzene (ak sa nemýlim, taktiež cestujúci, ktorí si chcú kúpiť lístok u vodiča, povinne prednými dverami)
NITRA
- nástup a výstup strednými a zadnými dverami neobmedzene
- povinný nástup prednými dverami pre cestujúcich, ktorí si chcú kúpiť lístok u vodiča
- zákaz výstupu prednými dverami
BANSKÁ BYSTRICA
- povinný nástup prednými dverami, pre cestujúcich s čipovou kartou prednými alebo druhými dverami
- zákaz výstupu prednými dverami
Ak som si na niečo nespomenul, nech ma niekto doplní či opraví.
V ostatných, menších mestách je obyčajne povinný nástup prednými dverami pre všetkých cestujúcich a výstup ostatnými dverami okrem predných.
Najsilnejšou nitrianskou linkou je rozhodne L24, ktorá premáva v špičke v intervale od 7-8 minút, v sedle má interval 15-30 minút (v pracovné dni dovedna 80+75 spojov) a v soboty, nedele a sviatky jazdí raz za hodinu.
V soboty, nedele a sviatky žiadna linka nepremáva častejšie ako raz za hodinu. Väčšina liniek premáva práve v tomto 60minútovom intervale.
Samozrejme sa ale rozprávame o linkách, nie o ponuke spojov na konkrétne smery, kde skladaním intervalov viacerých liniek sú následné intervaly medzi spojmi výrazne kratšie.
Porovnával som si MHD v najväčších slovenských mestách /okrem BA,KE,PO/, a chcel by som poradiť od nejakého nitrianskeho kolegu, aby som doplnil svoju štatistiku o najviac premávajúcej linke /top linka mesta/
mesto, spoj, interval v špičke, v sedle, cez víkend
TN: č. 1 15/20/20* *-okrem 04:00 - 08:00 a 19:00-23:00
PP: č. 1 30/60/60
PD: č.50 30/30/30
BB: č.34 10/20*/30 *-neplatí po 18:00
MT: č.10 15/15*/20 *-okrem 04:00-08:00 a 19:00-23:00
NR: ?
Zároveň by som chcel vedieť, ktorá linka chodí najčastejšie cez víkend. Vďaka.
draxter
mesto, spoj, interval v špičke, v sedle, cez víkend
TN: č. 1 15/20/20* *-okrem 04:00 - 08:00 a 19:00-23:00
PP: č. 1 30/60/60
PD: č.50 30/30/30
BB: č.34 10/20*/30 *-neplatí po 18:00
MT: č.10 15/15*/20 *-okrem 04:00-08:00 a 19:00-23:00
NR: ?
Zároveň by som chcel vedieť, ktorá linka chodí najčastejšie cez víkend. Vďaka.