Reply on: Tatranka #67190:
Jeden atyp, podla mňa č10 bol novostavbou MVG zničeného pri bombardovaní mesta pozdejšími "osloboditelmi" na dnešnej Kuzmányho ul. je na niekolkých fotkách ,aj vo vašej knihe. V osobnej prevádzke bol krátko pre nevhodnú konštrukciu sedadiel (boli nízke, hovorili mu školka), potom dlho ako pracovný ,bez transparentu ,celovozový hnedočervený náter, pamätám ho osobne, zrušený v r.65 na Ťahanovskej smyčke.Ten voz bol rekonštruovaný asi ako prvý alebo medzi prvými, pretože je na fotke z n.o. keď sa ruský pamätník ešte len staval.
KVKV
Tie atypické by som vobec nezaraďoval medzi "typ DZMK", zaslúžia zvláštnu kapitolu. Väčšinou úpravy MVG.
Ešte treba vedieť, že uvedením DZMK do prevádzky začína zmena číslovania; DZMK dostali čísla od 1 a pravdepodobne Ringhofery ,ktoré tiež mali nízke čísla boli prečíslované. Pravdepodobne boli vtedy prečíslované aj vleky (???). Vrátim sa ešte trochu nazad. Prvé Ringhofery doplňovali číselnú radu chýbajúcich vozov MVG.
Zaujímalo by ma, či u prestavaných a ponechaných vozov MVG boli prevíjané či menené trakčné motory. Povodne bolo v KE 850 V. Po vojne a po príchode Ringhoferov sa prešlo na 600V. Domnievam sa , že to bolo hlavnou príčinou prestavby MVG na vleky. (podla pamätníkov boli pomalé a slabé v dosledku zníženia napätia).