Re (citácia: ..Celá európska elektrizačná sústava kmitá súčasne frekvenciou 50 Hz..)#38967 Papyr: No, ak by som mal hľadať "silou-mocou blchy" na Tvojom tvrdení, tak celá určite nie na 50 Hz. Existuje jedna nie celkom bezvýznamná "nazvime to podsústava" ktorá kmitá na 16,7 Hz a tou sú zrovna napájané trakčné vedenia v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku a škandinávskych štátoch. ? ?
expresbb
http://www.seas.sk/spolocnost/klucove-udaje/instalovane-vykony-elektrarni/
Vodne elektrárne slúžia ako náporové elektrárne. Tj. v špičke sa spúšťajú a dodávajú elektriku.
"Slovenské elektrárne prevádzkujú 5 617,24 MWe (január 2009) inštalovaného výkonu. V roku 2008 vyrobili spolu 24 378 GWh (vrátane vykupovaných zdrojov) elektrickej energie. Po očistení o vlastnú spotrebu dodali do siete takmer 22 251 GWh elektrickej energie. Z dodávok 69,34 percenta predstavovali jadrové zdroje, 17,03 percenta vodné a 13,63 percenta tepelné elektrárne. Podiel zdrojov výroby elektrickej energie bez emisií skleníkových plynov na celkových dodávkach Slovenských elektrární v roku 2008 stúpol na takmer 86,4 %."
prebraté: http://www.seas.sk/tlacove-stredisko/