Discussion Forum › General Discussion

Add post

Add reply

Edit comment

Login
Password
You can attach up to 5 files in JPG, PNG, GIF and PDF format (max. 32 MB). You can add description to each file. By uploading files you agree with Terms of use.
Reply on: Papyr #2006:
A já ještě aglomeraci Seattle/Tacoma (české tramvaje, "S-Bahny" s třemi mocnými diesely v čele, trolejbusová síť) a Boston (vlakotramvaje, klasický trolejbusový systém a separátní systém podzemních trolejbusů).
Proti letecké dopravě nic nemám, ale navazovat několik separátních letenek z jednoho konce země na druhý a zpět je právě na mojí peněženku pridrahé! A pochybuju, že tamní letečtí přepravci vedou něco jako je Eurodomino ?
Reply on: SZKV #2003:
Pokial za verejnu hromadnu dopravu povazujes aj vnutrostatne letecke linky, tak by si videl dost 🙂 ale MHD ako taku ma len niekolko velkych miest. Osobne by som rad videl MHD v San Franciscu a v New Yorku, ale najma v tom San Franciscu.
Reply on: SZKV #2003:
Však ja som tam tiež nebol. 🙂

ŽSR majú platiť milióny
http://www.sme.sk/c/2640745/ZSR-maju-platit-miliony.html

Noramu súd opäť uznal obrovské náhrady
http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2640725
Reply on: eMareq #2001:
Jinak pokud jde o tu fotku, tak mě napadá, že by to mohl být Boston. Tam mají "lightrail" s vozy Breda, jejichž čela vypadají dost podobně jako u té věci, ovšem foto z boku jsem nikdy neviděl, tak nevím. Ale v USA jsem nikdy nebyl (a ani mě to tam moc netahne- bojím se, že při výhradním používání hromadné dopravy bych z té země stejně moc neviděl...), tak nevím- nic jiného mě nenapadá.
Reply on: Sarko #2000:
Díky za detailní popis systému MHD v Londýně, ale jak na to koukám, tak se to absolutně ničím neliší od běžného západoevropského standardu. Nízkopodlažní autobusy a tramvaje už silně převažují v celé západní Evropě (např. v Madridu nebo Barceloně jsem během dvou denních návštěv- kdy jsem nedělal nic jiného než se vozil MHD- neviděl nic vysokopodlažního, v Paříži už je středněpodlažních Renaultů 312 taky celkem málo, o Německu ani nemluvě). A tramvaje se ve starých zemích EU už cca. 15 let vysokopodlažní nenakupují, ovšem jiná věc je, že s ohledem na životnost tramvají je vysokopodlažních kousků v "tradičních" provozech pořád dost (Německo, Švýcarsko, Amsterdam, Brusel...).
Stejně tak mám pocit, že informace pro cestující se od Paříže moc lišit nebudou (snad s tou výjimkou, že tamní RERy mají zvrhlé linkové označení- kombinace písmen konečných zastávek a kdo se v tom má vyznat?!), stejně tak i intervaly (15-min. takt je na jednotlivých RERech taky standardní a někdy to jezdí i lépe).
Ale zajímala by mě jedna věc- existuje v Londýně nějaký předplatní lístek (týdenní, měsíční, čtvrtletní, roční...), který mi dá svobodu neomezeného cestování celou sítí MHD (aspoň v nějaké oblasti, např. vymezené administrativními hranicemi města) bez ohledu na dopravní prostředek a dopravce? A pokud ano, tak kolik taková věc stojí? Podle zkušeností z opačné strany kanálu bych tipoval, že když jednorázová jízdenka přijde na 0,80 GBP, tak měsíční bude tak kolem 25 GBP (zhruba 30-násobek), je to tak?
Reply on: Sarko #1999:
To je Amerika! Chýba mi tam niekde pri tých domoch typický ameriký kostol. 🙂

Keďže je to stránka o pozadiach, tak som vybral jednu špeciálnu podstránku venovanú vlakom aj s úvodným textom a možnosťou výberu (Train Wallpapers):
http://www.galawallpapers.com/gallery/280/Train

alebo komplet celý sajt so všetkým čo ponúka: http://www.galawallpapers.com/
Reply on: SZKV #1990:
Vďaka za info. No, čo sa týka londýnskej organizácie MHD, tak tá je prepracovaná do detailov a plne funkčná aj napriek veľkému množstvu železničných a autobusových dopravcov na linkách MHD.

Cestovné na tunajšie pomery drahé nie je, na BČK "Oyster card" sa dá cestovať už od £ 0,80 za jednu jazdu, prípadne £ 4,90 za celodenný lístok pre pásma 1+2 zakúpený po 9:30 v PD (zakúpenie v špičke stojí £ 6,20) a kedykoľvek vo VD a sviatky a je platný do 4:30 nasledujúceho dňa. Ceny sú viac ako dobré, keďže Oystercard platí na všetko okrem klasickej železnice (ale po dobití kreditu sa ňou dá platiť aj tu).

Pohodlie je štandardom aj v MHD, veď už koncom roka 2005 boli všetky autobusy londýnskej MHD nízkopodlažné a nutnou povinnosťou zo zákona to bude až v roku 2011. Bezbariérový prístup má aj električková prevádzka v časti Croydon a Dockland Light Rail.

Intenzita spojení je úžasná, veď len mne z cca 40 km vzdialenej časti od Londýna premáva vlak cez PD každých 15 min. a cez VD v 30 min. intervaloch (s jedným prestupom po ceste aj častejšie...). Vďaka tarifnej výnimke do každej takto vzdialenej oblasti premáva minimálne jedna autobusová linka, na ktorej platí londýnska tarifa, vrátane predplatených CL.

Hlásenie a informačné systémy sú na výnimočnej úrovni, od prvej jazdy mimo miesta nového bydliska sa v Anglicku orientujem absolútne bez problémov. Schémy siete vychádzajú vo verzii "železnica+metro" (predná časť centrum Londýna a blízke okolie, zadná časť široké okolie až po južné, západné a východné pobrežie), "bus+metro+tram+DLR" (predná časť je obrazová, zadná s nočnou dopravou, trasami liniek atď.) pozostávajúca z 5 častí - centrum, severozápad, severovýchod, juhozápad a juhovýchod, a "cyklomapy" (vydáva takisto Transport of London!), ktoré pozostávajú až z 19 (!!!) častí s úplne podrobnými informáciami od výlučne cyklistických chodníkov až po odporúčané trasy po komunikáciach v oblastiach bez cyklochodníkov. Vzhľadovo sa veľmi približujú klasickým mapám. Ku tomu sa vydávajú rôzne špecializované brožúrky a mapky s výlučne danou prevádzkou (len tram, len DLR, ale s veľmi podrobnými informáciami). Tieto sa dajú počíťať minimálne na niekoľko desiatok. Len máp so sieťou metra sa ročne vytlačí 15 miliónov výtlačkov...
Reply on: tr3mp #1993:
Veď práve, že nemám. Je to zo stránky, na ktorej sú tapety bez akýchkoľvek informácií. Na hlavnej stránke som iba klikol na "Train" a "America" a je to hneď prvá fotografia, ktorá mi doslova udrela do očí. Názov fotografie je

Re #1994 TA: No uprostred komunikácie a bez akéhokoľvek prekážky mám z fotografie pocit, že po tej trati je súbežná premávka s IAD ? Označenie železničného priecestia dnes nájdeš kdekoľvek aj na klasickej električkovej trati, najbližšie napr. už v Brne na Renneské třídě, trať L8.

Re #1995 eMareq: A ja Ti viem? Veľa vecí ma na tej fotografii zaujalo, jednokoľajná trať, zvršok vyplnený asfaltom, ale kvôli jeho rozrušovaniu sú po stranách koľaje nejaké kocky (?, pripomína to KE, že? 🙂 ), potom tie drevené stĺpy trakčného vedenia, monštruózne vozidlá, ďalšie pridané okná tesne pod stropom, vysoký nástup do vozidlá (nástupištia musia byť železničné a vyššie, ako u nás) a nakoniec to ťahané auto zadkom s jazdou na prednu nápravu. Tá fotka proste nemá chybu!
Reply on: eMareq #1995:
No, ked mas to stastie a ides WLABmee, tak sa to da. Ale musis ist Vihorlatom a to ta vyjde Pha-KE-Pha 42,80+16=58,80 EUR. A zo sluzieb mas jedine rano caj v cene. Ak ta nezobudi v Klanoviciach sprievodca s vetickou "ked vsetci budu otvarat kupe tak pomaly jak vy, tak tie listky nikdy neporozdavam" jak zobudil v nedelu mna. A caj mi samozrejme nedal.
Reply on: eMareq #1995:
...V správach hlásili, že ŽSR prehrali 6 ročný spor s firmou, ktorá im dodávala komunikačný software, činí to niekoľko 100 miliónov Sk. Chcú sa samozrejme odvolať, ale keď neuspejú, hádajte kto to následne zaplatí? 🙂 /škoda, že nie je o tom bližšia tlačová správa/... Nachádza sa to na stránke č. 120 STV TEXTu
Reply on: Sarko #1992:
Tramtrain či traintram? 🙂
Reply on: Papyr #1982:
Však to je taká kvázi akcia, no kto bude cez !!!víkend!!! húfne cestovať (využijú predsa vlakovú kapacitu cez víkend - argument ako hrom)? Ak si si všimol podmienky, tak taký cestujúci čo nepoužíva ŽSR pravidelne (teda bez tej ....rail karty - ktorá je podmienkou) je mu to na veľké ... Predpokladám, že v ŽSR zistia, že nič sa nezmenilo. 🙂 Ale mňa to netrápi, ja aj tak železnicu používam veľmi zriedkavo.

ŽSR nevie spraviť niečo tak, aby prilákali natrvalo zákazníkov. Nakoniec im konkurujú ako si spomenul spomínaní autobusoví dopravcovia, alebo nízkonákladové letecké spoločnosti (myslím si, že v blízkej budúcnosti začnú ľudia preferovať viac leteckú dopravu KE - BA, alebo až do Prahy. Ako sa trmácať vo vozni, ktorý pojem modernizácia nepozná ani keby jej bežal oproti a bez nejakých lepších služieb, aj keď ich možno letenka vyjde o čosi drahšie, ale budú mať lepšiu ponuku služieb, adekvátny komfort a hlavne budú v cieli svojej cesty omnoho skôr).
---
V správach hlásili, že ŽSR prehrali 6 ročný spor s firmou, ktorá im dodávala komunikačný software, činí to niekoľko 100 miliónov Sk. Chcú sa samozrejme odvolať, ale keď neuspejú, hádajte kto to následne zaplatí? 🙂 /škoda, že nie je o tom bližšia tlačová správa/
Reply on: Sarko #1992:
chudák vláčik, asi zablúdil ? Podľa dopravného značenia železničné priecestie usudzujem, že je to asi vlak. ?
Reply on: Sarko #1992:
V každom prípade je to veľmi zaujímavé. Nemáš zrejme ani tušenia, odkiaľ je tá fotka (geograficky), však?
Prosím Vás, toto je niečo z Ameriky, je to električka alebo vlak?

http://www.galawallpapers.com/download/7205 ?
Reply on: Papyr #1987:
Ovšem nestalo se tak, takže máme před sebou 2 extrémy, jak naložit s dědictvím ČSD... Abych řekl pravdu, tak mě víc vyhovuje slovenský model, protože na místní dopravu vlak nepotřebuju (do cca. hodiny jízdy mi regionální autobus absolutně nevadí), zatímco štrachat se (jakýmkoliv) autobusem přes celé Slovensko nebo- nedej Bože- až do Prahy není nic moc i když se dopravce snaží sebevíc, jako např. SA...
Ovšem smutnou pravdou je, že idioti vládnou drahám jak na ČD, tak na ZSSK a jeden si prostě nevybere... Akorát se mi na ZSSK nestávají takové zážitky jako jet celý večer ze Žiliny do Prahy v mrazivém východoněmeckém Bmee (r.v. 1986- bez jakýchkoliv úprav), neboť v celém vlaku nejde topení (což je 5.3. ve střední Evropě celkem problém ? ) a jako bonus si "vychutnávat" jízdní vlastnosti toho vozu při jeho Vmax 160 km/h- otevírající se okna, mocné vibrace, extrémní hluk... Prostě IC jak víno!
Reply on: Sarko #1989:
Jak to chodí na britských ostrovech nevím, nikdy jsem tam nebyl. Zato mám zkušenosti z veřejné dopravy v ostatních státech EU a řekl bych, že více méně je to všude srovnatelné! Samozřejmě existují na drahách obrovské rozdíly, jedním extrémem je Španělsko, kde jsou služby železnic hyperluxusní (a to i ve výběhových IC- donáška občerstvení v ceně je samozřejmostí, sluchátka k audio a videoprogramu, informace o průběhu jízdy...), ovšem zase toho moc nejezdí (kromě páteřní relace Barcelona- Lleida- Madrid- Sevilla je to vždy pár spojů denně), není to síťově propojené a existuje strašná spousta vlakových kategorií s odlišným standardem i tarifem. Druhým extrémem je asi Švýcarsko, kde to jezdí po celé síti nejméně jednou za hodinu (ale 30 minutový takt je běžnější), celá síť je naprosto dokonale provázaná (i s autobusy a MHD) a tarif je přehledný a při pravidelném užívání veřejné dopravy i relativně levný. Ale zase standard dopravy obvykle nepřevyšuje standard, na jaký jsme zvyklí (v dálkové dopravě se standard příliš neliší od vrúteckých modernizací ZSSK- snad kromě patrových IC St.Gallen- Zürich- Bern- Genéve, a v regionální dopravě představují standard jednotky Stadler- identické s 840 ZSSK, ovšem najdou se i soupravy o poznání horší třeba z 50. let). Zbytek vyspělé Evropy je obvykle něco mezi tím...
Ale abych řekl pravdu, tak to, co píšeš o "organizaci" londýnské dopravy rozhodně není nic světoborného a nejsem si jistý, jestli bych takovou dopravu chtěl každý den používat (minimálně to asi bude dost drahé, ne?). Já jsem přesvědčený, že o pohodlí a návazné služby jde zejména v dálkové dopravě, zatímco v dopravě regionální je naprosto prioritní tarifní provázanost, intenzita spojení a vzájemná návaznost jednotlivých dopravních modů.
Reply on: SZKV #1986:
No to je kde ako, nie je ten štandard všade rovnaký. Na druhej strane ma tu dosť vyvádza z miery, že každý železničný dopravca má iné prepravné a tarifné podmienky. A tých je v Londýne a jeho širšom okolí až 19, pričom na väčšine úsekov sa "bijú" dvaja, ale napr. stanicu Gatwick Airport obsluhujú až šiesti dopravcovia. Niekde sú sprievodcovia, niekde nie, niekde ste čiernym pasažierom bez platného CL už na nástupišti, niekde iba vo vozidle, niekde nikde, niekde je pokuta £20, inde £30, £200 a videl som už aj £1000...
Reply on: SZKV #1986:
A este by mohli zauvazovat spolu s CD nad relacnou zlavou Praha-vychodne Slovensko, pretoze u CD i u ZSSK je to zdaleka najviac zatazena medzinarodna relacia. NICMENE, stale este dopytu nestaci a denne v tejto relacii chodi okolo 30 autobusovych spojov kazdym smerom. Dokonca sa uz chytaju aj velmi renomovani dopravcovia - SA jazdi 3x denne do Kosic, Nobless Line takisto do KE, Capital Express do Sniny...

Preco sa neda urobit 1 vlak s globalnou cenou (cca polovicnou voci dnesku) zastavujuci vyhradne na staniciach vychodneho Slovenska, v H. Lidci, Pardubiciach, Koline a Prahe a so servisom podobnym SA alebo Nobless Line? TO by im pomohlo pretiahnut si k sebe zakaznikov od autobusov, a nie nejaka pofiderna jednodnova akcia. Ale to by sa museli oprostit od myslenia, ze co miesto vo vlaku, to strata, ktoru im musi cestujuci vykryt.

Change view

Structure
Order
Posts on page
Date and time of posts

Search in topic

Search text
Date from
Date to
You can search for more expressions divided by the space.
Guidance for advanced search can be found here.