Reply on: fobust #85116:
1) Nemáš tak úplně pravdu. Pevné podvozky jsou pro rovinaté tratě, kterých má Bratislava víc, lepší než otočné, které mají tendenci se vlnit a tratě tak hoblobat víc.
2) Pominu-li Most, neexistuje nikde v Evropě město s tramvajovým provozem s převažujícími rychlodrážními rovinatými tělesy? Proč západní Evropa masově přechází na pevné podvozky? Není to náhodou tím, že jsou konstrukčně jednodušší a že se s nimi prostě naučili žít?
3) Na BKV sakra velké
5) Wana je úspěšná - kolik se jich prodalo? A kolik se prodalo za posledních 5 let v Evropě tramvají s pevnými podvozky kontra Wan? Wana je úspěšná pouze v ČR a to ještě ve verzi sólo. Trojwana existuje pouze ve dvou exemplářích a Dvouwana zatím jen v jednom. Až se budeš smát rekonstrukcím T3 někde na Ukrajině nebo v Rusku, vzpoměň si asi jak nahlížejí v Německu na naše Wany.
S Ik. 280 a 15Tr vůbec nepřeháním. Ono se totiž jedná dokonce o mnoho desetiletí mladší vozidla, než jakými jsou vozidla koncepce PCC. Ikarusy 280 a Škody 15Tr byly nahrazeny vozidly nové generace, které posouvají vnímání MHD jako takové někam dopředu. Jaký ohromný skok udělal automobilismus za posledních 10 let a jaký skok udělal vývoj vozidel pro MHD?! Pokud půjde MHD cestou modernizací a neustálých generálek, stane se z ní postupná socka, která bude hluboce za technickou vyspělostí aut zaostávat. Naštěstí autobusy a trolejbusy v ČR procházejí generační obměnou, ale tramvaje díky neustálým modernizacím zůstaly stát. A aby to časem nevedlo k takovému zastarání, že budou autobusy cestujícími a co víc i lidmi z maistrátů oblíbenější než tramvaje. A toho se dočkat nechci.
Samozrjeme ak to nebdue iba vlečák, žáááno? ?
m@rtin
1) Trojwana je pro mě stejně debilní řešení jako pro tebe 14T. Hodně schodů v interiéru snižující kapacitu a je to stále ta samá PCC. Tedy vývoj nulový.
2) Kapacitně 14T pro Most předimenzovaná není. Hádat se o tom nechci.
3) Znovu. Tato koncopce mít otočné podvozky nemůže a nízká podlaha by vedla k malému odpružení a jemným podvozkům, pro které by byly pražské tratě zničující.
4) Souhlasím, ale není to v rozporu s tím, že je chyba na straně výrobce.
5) U T3R.PLF vítám jediné. Je to nízkopodlažní tramvaj o kapacitě sóla, která jsou a budou v Praze potřeba. Jinak je to tramvaj, která je na západ od našich hranic neprodejná. Pokud tu modernizujeme koncepci PCC, která vznikla ještě před válkou, pak můžeme rovnou dosazovat do Ikarusů 280 nízkopodlažní vlečku nebo do 15Tr nízkopodlažní střední článek.
Za koženku bych vraždil. Vím čí je to iniciativa a doufám, že tak zůstane pouze u těchto dvou prototypů. Místo aby se DP snažil, aby bezdomovci do MHD nelezli, přizpůsobuje jim vozidla. A to mě se..