Reply on: S499.1023 #258258:
Aký to paradox, že "repliky" budú technicky primitívnejšie, než originálne vozy. Pre nás to znie ako sci-fi, ale v roku 2176 to možno bude realita. A budú radi, že sa vozia.Geamatic, ktorý mechanicky točil kľukou (ak bola nasadená) som osobne nezažil, iba som videl videá.
https://www.youtube.com/watch?v=gvwWVsHqbo4
Vskutku unikátna záležitosť. Ale myslím si, že Geamatic by si vedel spraviť, je to primitívna technika. Hoci sú riadiace obvody tranzistorové, jedná sa diskrétne komponenty, ktoré by hádam mohli byť stále nahraditeľné (za nejaké novšie, ale funkčne identické). Žiadne integrované obvody a už vôbec nie asynchrónne pohony.
https://www.youtube.com/watch?v=RNhj2skRRPk
Ináč AEG Geamatic z polovice 60. rokov 20. storočia zďaleka nebol taký revolučný, ako vo videu vyššie autor tvrdí. PCC "zrýchľovače" boli rovnako nepriamo ovládané a vodič zadával iba mieru zrýchlenia alebo spomalenia (želaný prúd) pedálom jazdy/brzdy (ale nič technicky nebráni ovládať zrýchľovač ručným radičom), nie konkrétny odporový stupeň. A boli o 30 rokov staršie, bez akýchkoľvek tranzistorov alebo iných polovodičov. Po technickej stránke (z hľadiska komponentov) by výzbroj funkčne identická Geamaticu mohla vzniknúť už 30. rokoch 20. storočia. A dokonca aj hybrid medzi zrýchľovačom a Geamaticom, ktorý by mal pár "pevných" stupňov, medzi ktorými by vedel fungovať v režime "bezstupňového ovládania" - plynulým pohybom kladiek ZR. Pilotmotor by mal povedzme tri polohy (okrem krajných), v ktorých by (na základe zadaného jazdného stupňa) ostal stáť a kde by boli radené trvale zaťažiteľné odpory (umiestnené mimo veniec, prepojené silovou kabelážou), resp. pred zopnutím bočníkov. Aby si mal plynulé rozjazdy aj brzdu a zároveň možnosť ísť trvale nižšou rýchlosťou cez oblúky alebo výhybky so zadanou jazdou. V závislosti od zaťaženia vozidla a sklonu trate povedzme 10-15 km/h, 20-25 km/h a 30-35 km/h (čo by mohol byť stav pred zašuntovaním). Technicky sa taká výzbroj vyrobiť dala už vtedy, len to nikto nepožadoval, resp. nepotreboval.
Mimochodom, posledné E1 s Geamaticom (ale iba so šípkovým ukazovateľom) som vo Viedni zažil v roku 2017. Rovnako ako posledné vleky c3 drevenou podlahou, akú majú naše historičáky (napr. 31). Posledné súpravy jazdili na linke 6. Nie je to ani 10 rokov, ale pocitovo aspoň 30.
S499.1023