Nové imhd.sk spustené do ostrej prevádzky

Pozrite si, čo prináša nové imhd.sk.

Portál imhd.sk dostal úplne nový vzhľad a viaceré nové funkcie. 2. mája sme spustili nové imhd.sk do ostrej prevádzky.

Zmeny najviac ocenia používatelia mobilných zariadení. Na rozdiel od minulosti sú pre tieto zariadenia optimalizované všetky stránky, takže si používatelia budú môcť vychutnať všetky funkcie imhd.sk aj na mobiloch či tabletoch.

Zmenou okrem dizajnu prešlo aj logo imhd.sk. Nové logo reprezentuje symboly, ktorými žije náš web: vozidlo verejnej dopravy, trasa linky, bod na mape a silueta tváre používateľa.

V čom je vynovené imhd.sk lepšie?

Okrem nového moderného dizajnu portálu a plnej podpory mobilných zariadení boli vylepšené aj viaceré funkcionality. Titulná stránka obsahuje rýchle odkazy na najpoužívanejšie stránky – plánovač cesty, vyhľadávanie liniek, zastávok a vozidiel a pre Bratislavu aj zastávkovú tabuľu. Jednotlivé mestá sú odlíšené farebnou schémou a titulnou podkladovou fotografiou.

Najzásadnejšou zmenou je nový systém cestovných poriadkov, ktorý prináša rovnaké funkcie pre všetky sekcie imhd.sk. Okrem iného to znamená doplnenie možnosti vyhľadávania spojení pre všetkých 20 slovenských miest, ktoré pokrývame.

Cestovné poriadky

Na titulnej stránke cestovných poriadkov sú okrem bežných liniek doplnené preddefinované kombinácie liniek. Ide o linky, ktoré majú časť trasy spoločnú a je teda možné zobraziť si ich spoločné odchody bez toho, aby bolo potrebné pozerať do viacerých cestovných poriadkov.

Ak aj požadovanú kombináciu liniek nenájdete v zozname, je možné si ju vyhľadať. Stačí zadať číslo linky a znak plus (+) a systém automaticky ponúkne ďalšie linky so spoločnou trasou.

Pri každej linke sa graficky zobrazuje jej trasa vrátane všetkých vetiev a zachádzok. Linky so zložitejšími trasami ich majú zobrazené ako samostatné čiary. Inšpirácia pre takéto zobrazovanie trás pochádza z Holandska a Švajčiarska.

Po vybratí cestovného poriadku linky zo zastávky sa zobrazí primárne cestovný poriadok s odchodmi pre aktuálny deň. Ak si napríklad v sobotu zvolíme linku 21 zo zastávky Račianske mýto, stránka zobrazí cestovný poriadok pre „voľné dni“. Vo farebnom rámiku sa zobrazuje najbližší odchod zo zastávky. Zároveň sa v trase linky rovnakou farbou zvýrazní trasa najbližšieho spoja.

Po kliknutí na niektorý z odchodov sa zvýraznia všetky údaje týkajúce sa tohto spoja a zároveň sa otvorí okno s trasou spoja a odchodmi z ďaľších zastávok. Napríklad odchod linky 21 o 14:34 má poznámku p, čo znamená, že smeruje na konečnú Pri Sandbergu, preto sa vyfarbí trasa na konečnú Pri Sandbergu. Túto novú možnosť ocenia hlavne používatelia menších MHD na Slovensku, kde zvyknú mať linky veľa rôznych variantov trasy. V prípade, ak má linka veľa spojov, sa nad odchodmi sa nachádza prepínač režimov dňa, ktorým si jednoducho prepínate medzi pracovným dňom a víkendom, prázdninami a podobne.

Cestovný poriadok
Detail spoja

Plánovač ciest

Plánovač ciest po novom funguje vo všetkých 20 sekciách (doteraz to bolo len v Bratislave a Košiciach). Parametre spojenia je možné po novom nastavovať používateľsky prívetivejšie podľa preferencií používateľa. Dočasne sa nebude zobrazovať cena cestovných lístkov, táto funkcionalita pribudne neskôr.

Zastávková tabuľa

Jeden z najúspešnejších projektov imhd.sk, virtuálna zastávková tabuľa s odchodmi liniek v reálnom čase, bude naďalej dostupná pre Bratislavu. Odkaz na ňu je priamo z titulnej stránky, ale aj z každej vyhľadanej zastávky. Tabuľa po novom obsahuje skratky na jej rôzne verzie.

Virtuálnu zastávkovú tabuľu je však po novom možné nájsť aj v iných mestách ako v Bratislave. Vzhľadom na to, že v súčasnosti máme k dispozícii iba plánované odchody liniek, všetky zobrazené údaje sú podľa cestovného poriadku. Inak je však funkcionalita podobná ako v bratislavskej sekcii.

Mapy

Po novom si môžete schémy prezerať pohodlnejšie vďaka novému prehliadaču schém, ktorý plne spolupracuje aj s mobilnými zariadeniami. Pripravujeme tiež ďalšie nové funkcionality v oblastí máp, ktoré pribudnú neskôr.

Články

Aktuálne informácie sú na titulnej stránke usporiadané tak, aby vám nič dôležité neušlo. Bleskové správy, napríklad o aktuálnych mimoriadnostiach, sú predradené pred všetky ostatné správy. Podrobnejšie správy pre jednotlivé kategórie sa nachádzajú v samostatných kartách, napríklad ak vás zaujímajú iba informácie o MHD, môžete si zvoliť správy z karty „Mestská doprava“.

Diskusné fórum

Diskutéri sa môžu tešiť z automaticky generovaných avatarov v podobe robotov ako aj z funkcie upravenia príspevku do 60 minút od vytvorenia.

Mobilná aplikácia

V najbližšej dobe bude do appstorov pridaná nová verzia mobilnej aplikácie pre Android a iOS. Aplikácia bude po novom obsahovať celú funkcionalitu webu, čím sa výrazne zväčší portfólio ponúkaných funkcií. Niektoré doterajšie funkcie aplikácie, ktoré nie sú obsiahnuté na webe, budú odstránené.

Ďalšie zmeny

Zmenami prešlo aj vyhľadávanie, ktoré umožňuje na jednom mieste vyhľadávať podrobnejšie vo viacerých kategóriách.

Nový web ponúka ešte mnoho ďalších menších noviniek, avšak ako hovorí jedno známe príslovie: Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Preto neváhajte a vyskúšajte si našu vynovenú stránku.

Ak máte k novému imhd.sk pripomienky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu imhd@imhd.sk.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
V pohode, konečne mobilná verzia. Len prečo už dlhšiu dobu nie je v Košiciach výprava, len občas pár autobusov a električky žiadne??? Je možné to napraviť?
Reakcia na: majak #39:
Preto by to logicky malo byť dostupné v každej mestskej sekcii v diskusiách. Potom by bolo ohlasov zrejme podstatne viac...
Prvý pozitívny posun - na úvodnej stránke obrazovky v mobile je vidno 2,5 riadka nových CP namiesto jedného 🙂
už je to zaradené do archívu, a kto nemá priamy odkaz, asi sem ani nezavíta... 🙃
Vopred ďakujem a vopred gratulujem tým ľuďom, čo majú odvahu a spravia IMHD 2 web, ktorý bude určený pre ľudí. 🙂
Tento paškvil je určený na zánik.
Tým, že sem začne chodiť menej návštevníkov, začne sa mršiť aj obsah, a to z dôvodu, aby sem prilákali návštevníkov, ale to už budú iného zamerania, až to degraduje na tuctový web s priemerným komerčným a bulvárnym obsahom.
Trošku som to prehnal, ale tak to cítim.
Napr. ďalšia otrasná nová vlastnosť je, že keď si chcem pred odoslaním po sebe tento príspevok prečítať, tak musím scrollovať 7 pidistránočiek. 👎 👎 👎 🤮
Fakt sa nedalo to okno spraviť väčšie. A pritom na stránke dokopy nič nie je... hlavne že štvrť strany zaberajú smajlíkovia.
Aj po týchto všetkých príspevkoch, kde návštevníci tejto stránky vyjadrili svoj názor na tento web, som si na 100 % istý, že sa s tým nič neurobí. A že by si vypočuli názor tých najkompetentnejších (teda návštevníkov) a vrátili späť predošlý dizajn pre ľudí, tak verím na 1000 %, že sa to nestane. Lebo tento web tu nie je pre nás.
Zbohom imhd.sk, rád som sem chodil.
Tento príspevok som editoval asi 7-krát, lebo sa nedal prehľadne prečítať celý naraz bez otravného scrollovania, ktoré sa vždy posunie o celú pidistránočku a nevidím celú vetu na jednej pidistránočke, tak potom musím kurzorom posúvať... proste des v týmto pracovať. 🤮
Reakcia na: dingo #34:
Neverím, že tomu sám veríš. 🙂
Reakcia na: majak #17:
A ja to vyhodnotím:
Od najlepšieho k najhoršiemu:
2002, 2007, 2012, 2020,...
Nemôžem si pomôcť, ale ten prvý bol najprehľadnejší a mal najefektívnejšie využitý priestor.
Tento z roku 2020, je najotrasnejší, totálne neprehľadný, a bohapusté plytvanie priestorom, qôli tomu nekonečné scrollovanie, a viac klikov ako predtým. Tu nejde o lenivosť, ale o čas a efektivitu. A dizajn radšej ani nebudem komentovať z dôvodu, že nechcem byť neslušný. 🤮
Áno, pribudli niektoré užitočné funkcie, ale tie sa kľudne mohli aplikovať v predošlej verzii.
Reakcia na: dingo #34:
Skutocne “vyborne”, ked pri mapach nevidis ani len ten datum najnovsej, pokial si ju neotvoris cez link. Ale ked stacia ku stastiu iba obrazky bez ohladu na informovanost...
Reakcia na: majak #17:
tie designy boli odporné, konečne je tu niečo moderné a intuitívne.
Mozno by si povodni autori mohli zaregistrovat domenu imhd.eu a nechat tam povodnu, funkcnu, prehladnu a informativnu verziu. Ked do tejto iba dodavaju data bez moznosti ovplyvnit layout...
Otrasný dizjan, dlhšie som sa na stránku nedostal a ostal som v šoku. Kedysi som sem chodil rád, len tak, prečítať si diskusiu a niečo sa pri tom občas aj poučiť ale na tieto nekončené scrolovačky nemám chuť. Rozhodne zmena výrazne, veľmi výrazne, k horšiemu. Škoda, bola to jedna zo stránok, kam som rád chodil aj keď som sa odsťahoval do zahraničia. Nehovoriac o preplácaní reklamou.
Reakcia na: kecho #30:
a Martinah: a to ani nehovorim, ze ich terajsi system je "genialny" v tom, ze spravy postupne posuva nizsie - cize napriklad informacia o vyluke v KV je momentalne uz v tretom riadku schovana ako nedolezita informacia hoci to ovplyvnuje kolko, 1/4 Bratislavy? (KV/Dubravku/Univerzity priamo, DNV/Devin, Lamac/ZB nepriamo) 🙄
Reakcia na: MatejBA #28:
Bravo, ked pozeram na ten screen, spravili z toho vlastne cp.sk Skoda, ze sa imhd vydalo takymto smerom...
Trojriadkova funkcionalita “cestujem z - do” zabera 70% plochy a v mobile dokonca je vidno pri nacitani okrem toho obrazku iba najnovsi zmeneny cp L4 a 9 a vobec ziadnu aktualitu.
Informacna hodnota = 0.
Reakcia na: MatejBA #28:
aj na tomto vidiet, ze to robili ludia, co robia tieto dizajny univerzalne bez prihliadnutia na funkciu samotnej stranky a pochopenia, co tvori jej gro, vytvaraju univerzalne komercne dizajny, pre nich su rozhodujuce len cisla a reklama
oz sice moze dodavat nadalej obsahovy podklad, stranku potopi jej neprakticky dizajn, startitup sa tvari ako uspesny projekt, ale su to len sablonovite obrazkove omalovanky bez pridanej hodnoty
o ich (ne)kredite hovori aj uz spominane plagiatorstvo, kopirovali clanky a useky bez uvadzania zdrojov, lebo funkcia editora bola pre nich luxusnym vydavkom, evidetne zameriavanie sa na zisk
aj ma trochu prekvapuje, ze prave s nimi imhd nadviazalo spolupracu

(kliknut na pokracovanie clanku) https://zive.aktuality.sk/clanok/138843/startitup-kradne-clanky-priznal-to-a-vraj-vie-kde-je-problem/
Na celom tomto redesigne mi pride najsmutnejsie, ze aj web DPB je subjektivne uz pouzitelnejsi ak ide o aktuality. Otvoris web a hned mas 3 aktuality a 2 "velke" spravy. Do toho mas 4 velke obrazky na zakladne info (jedine, co mi tam mozno chyba, je zoznam liniek a CP). Tu ma clovek maximalne flash spravu a aj to len jednu.
Reakcia na: kecho #26:
O chvíľku tu budeme ako v Grécku, kde všetko vlastní 10 ľudí 🙂 Len žiaľ na úkor kvality.

Dobrý príklad je fony . sk ...
Jedného dňa sa z ničoho nič ocitli pod internet . sk.
To sa neskôr síce transformovalo na dnes24 . sk.
Ale internet . sk prevádzkuje Danubiatel.
A ten vlastní Ja a Ty na konci reťazca, pod ktorý spada aj Swan, a tým padom aj 4ka.

A istá redaktorka priniesla nepodloženú informáciu o novinke od 4ky, čo jednoducho mohla overiť "v rámci firmy", a neskôr sa prešľap snažila zmiesť v diskusii pod koberec... úsmevné 🙂

A Startitup mal mať údajne problémy s plagiátorstvom... Takže taká podobná úroveň hodná 21. storočia.

Jedine už len veriť, že cez všetok neprívetivý dizajn, ostanú tieto stránky zdrojom overených a spoľahlivých informácií ...
Aj keď o tom už tiež pochybujem, lebo sa kamarátke 2. 5. 2020 stalo, že sa spoľahla na imhd v mobile, a vypočítané spojenie pre L92 bolo neplatné, pretože tá linka vôbec v daný deň nepremávala...
Reakcia na: majak #25:
Bohvie, ako to maju zmluvne podchytene, ale podla mojho nazoru by si bez tych povodnych ludi ani kedysi zoznam ani teraz startup nepipli.
Pretoze ti tym zili a dokazali to vytvorit z nuly.
Reakcia na: kecho #23:
kamoš mi o Dekánkovi dačo dávnejšie rozprával v súvislosti s imhd, ale aj podľa tých podmienok, stále to OZ-ko dodáva obsahovo-informačné podklady...

čiže zrejme asi po rozpade spolupráce so zoznamom to je asi tak, ako uvádzajú v článku - Šándor, Gašparík, Tempest...
Reakcia na: majak #22:
jj, spravne, vyzera to na vymenu osob, aj v samotnej neziskovke a od 2018 presli pod startitup

by ma zaujimalo, co sa na tych skolach ucia, ze dokazu pokazit este aj to, co slape roky a urobia z toho len dalsiu komercnu kravu

rip povodny imhd, skoda