Reply on: eMareq #30446:
Zo strany DPMK by bolo korektné zverejniť komplexný návrh LV, teda všetkých liniek po zapracovaní všetkých úprav a pripomienok. Či Sever má privilegované právo na informácie a nám ostatným nič vedieť netreba? To čo je za informačná politika?
Každý vie, že ich treba zlikvidovať, ale to zatiaľ nikto nerieši.
KVKV
V tej dobe som ešte nežil, ale skúsim sa vyjadriť k niektorým údajom v mape. Porovnával som so známymi údajmi a s dobovými fotografiami.
Je evidentné, že autori mapy si pri vyobrazení tratí ed na presnosť nepotrpeli. Je to zrejmé od starej vozovne k stanici. Kolaje akosi mimo haly vozovne, pred staničnou budovou boli v tej dobe tri kolaje (foto). Možem potvrdiť existenciu vlečky cez park k mlynu, vedúcu až k mlyn.náhonu, z mostu bolo vidieť odstavené vozy. Vlečka trvala až do zrušenia vozovne, boli na nej odstavované aj nové vozy T2 a T3 ešte pred spojazdnením. Bohužial nedbalosťou pri zakreslovaní tratí dosť utrpela autenticita zobrazenia. Tak napríklad od vozovne po N.O. sa autor snažil zakresliť snád každú výhybku, ale pri dóme a divadle chýbajú výhybne (doloženo foto).
V oblasti k N.O. je akási podivná krátka odbočka pri blázinci, neviem tiež , čo bola tá vlečka „do Dargova“. Povodne som myslel, že v oblasti Fejova bola pred vojnou len slepá kolaj k sýpkam, zrejme kvoli manipulácii viedla ako smyčka smerom k stanici. Jej preložka južným smerom zrejme nahradila povodné spojenie z Južnej na stanicu pri výstavbe dlažby na N.O. (40.roky) . Ale existovala ešte v 60tych rokoch slepá kolaj , ktorá v miestach medzi pomníkmi odbočovala z hlavnej dvojkolajky a viedla tesne pri chodníku popri dnešnej lekárni k železiarstvu. Tam boli akési sklady vtedy.
V súvislosti so starším príspevkom, kde som spomínal zavedenie os.dopravy cez masarykovu na stanicu sa zrejme muselo dostavať odbočenie pri stromovej , pokial mapa neklame.
Stále sú dohady a nejasnosti , či viedla vlečka od NMM k tabačke. Na mape to nie je. A príde mi to dost logické aj s ostatnými súvislosťami. Pokial by tam vlečka viedla, nákl.vozy by museli byť ťahané mot.vozom, ten by ostal zablokovaný, až pokial by sa náklad nenaložil a vagon by musel byť odtiahnutý druhým mot.vozom. Sunúť sa tam nedalo, lebo bol malý polomer oblúka a nárazníky by sa skrížili. Pokial tam kolaj viedla, tak musela viesť priamo k priemyslovke. Tak by sa tam dali vozy aj sunúť. Je ešte jedna hypotéza. U tabačky (v Strojárenskej) boli donenávna vidieť pozostatky manuálnej úzkokolajky . V tom prípade je možné, že sa vagony prekladali na vozíky pri priemyslovke a po úzkej boli manuálne (koňmi?) prepravené k tabačke. Hypotézu podporuje jedna nejasná fotka ,kde akýsi pracovníci tlačia vozík krížom cez Komenského k tabačke.
Ja viem, že pri nedávnej likvidácii toho zbytku pri tabačke sa zistilo, že sa jedná o starý typ kolaje s prídavným žliabkom. Tie však mohli byť použité zo zrušeného úseku ,ktorý viedol pri priemyslovke poza starú radnicu – viď mapu. Ten súbežne existoval s novou traťou na Hviezdoslavovej do prvej poloviny 60.r. A časovo to zapadá do výstavby kolaj.trojuholníkov , tu spomínanom a na Hollého.
Ešte potvrdzujem existenciu vlečky do Komenského ústavu. Vnútri objektu zbytky ešte v 70-tych rokoch.