Reply on: JJ #16107:
1) Ja len pár čísiel. Rok 2004 bežná dotácia na MHD 52 070 tis. SKK, Návrh na rok 2005 0 (slovom MULA) SKK. Vo februári na mimoriadnom zasadnutí MsÚ schválená 18 mil. SKK. Na rok 2006 schválená dotácia 31.8 SKK. Z toho musí byť každému jasné čo a ako.2) Spravilo niečo mesto preto, aby trolejbusovú dopravu dostalo do svojho vlastníctva? BBDS sa snaží o vytvorenie DPm už niekoľko rokov. No podľa pani prednostky by táto možnosť neriešila súčastný stav. Tak si vyberte. BBDS ponúka a mesto BB nechce a ani sa nesnaží vyjednať dobré podmienky na vytvorenie DPm. Aby sa stali rovnakými partnermi bez ohľadu na kapitál.
3) Trolejbusové vedenie mesta je nič + 2 trolejbusy. A viď 2).
4) Áno BBDS chce prevádzkovať trolejbusy. Ale mesto by im mohlo vyjsť v ústrety a dať do prenájmu trolejbusové trate mesta BB a MHD as. Len tak medzi rečou. Má mesto BB vydané licencie na trolejbusové trate? Lebo ak nie, tak potom nech radšej čušia. Cenu lístka povie mesto BB a dopravcovia ju musia rešpektovať.
5) Tak prečo pán primátor neprišiel na diskusiu vysvetliť, nám “nechápavým“, ako to je z MHD a podobne. Keď si nenašiel čas aby to nám “nechápavým“ vysvetlil tak potom, nech sa nečuduje.
6) Tie, celkom iné hlavy si musia objednať trolejbusovú dopravu. Nerobiť prieky.
7) Áno, lebo MHD nedostala ani korunu na začiatku roka na MHD. Tak preto sa zdvihli ceny lístkov. A pán primátor si nepamätá svoje slová? Veď povedal, že v BB budeme mať prvého čisto súkromného dopravcu MHD. A čo sa pán primátor čuduje. Veď dopravca si robil to, čo mu mesto dovolilo. A ak pán primátor sleduje trošku dianie vo svete, tak mu musí byť jasné, že cena ropy pôjde hore. A tým aj cena cestovného lístka. A ak sa dobre pamätám, tak aj BBDS ponúkala nástup všetkými dverami. Tak len tak.
JJ
1) „Nebyť toho, že už vlani začal banskobystrický dopravca ťažiť zo svojho, takpovediac, monopolného postavenia na trhu a vyvíjať neúmerný nátlak na obyvteľov tohto mesta (pripomenieme si zvýšenie ceny cestovného, zrušenie viacerých spojov a veľké nároky voči mesteskému rozpočtu) nemusela sa téma dopravy v BB vôbec začať otvárať a ako už roky vozil občanov mesta a zarábal, tak mohol aj naďalej.“
2) „Zvláštnou špecifikou BB je skutočnosť, že na rozdiel od iných krajských miest sa v procese privatizácie t-busová doprava nestala majetkom mesta, ale rozhodnutím vlády bol 49% podiel predaný do zahraničia.“
3) „Isté je to, že absolútna väčšina obyvateľov nepochopila, že trolejové vedenie a trolejbusy nie sú majetkom mesta“
4) „Za predpokladu, že sami (BBDS) chcú t-busovú dopravu aj naďalej prevádzkovať, musia za seba realizovať všetky potrebné kroky k vydaniu povolení a uzavretiu zmlúv, ktoré by na ich mieste musel urobiť každý iný podnikateľský subjekt uchádzajúci sa o prevádzkovanie MHD v meste. V prvom rade je to vybavenie si zo zákona vyplývajúcich potrebných licencií, ktoré vydáva VUC. A samozrejme je to aj o ochote rokovať a ochota dohodnúť sa na podmienkach, ktoré má mesto v záujme občanov, najmä v otázke ceny lístka.“
5) „Zásadným spôsobom pod tieto dezinterpretácie podpisujú niektoré aktivity občianskych iniciatív (OI), ktoré alebo z nevedomosti alebo z iných dôvodov nechcú akceptovať skutočnosť, že mesto nemá dispozičné právo na t-busovú dopravu.“
6) „Skutočný vlastník t-busovej dopravy je mimo pozornosti verejnosti a kritika padá na celkom iné hlavy.“
7) Tie isté OI ešte vlani kričali urobte niečo s dopravou, chceme späť zrušené spoje a nesúhlasíme s rastom ceny lístka a keď sa mesto teraz vlastne zo všetkých síl pokúša brániť svojich obyvateľov – aj zapojením nového dopravcu, ponúkajúceho okrem iného aj nižšiu cenu lístka, rozšírenie spojov, nástup dvomi dverami aj neustálym rokovaním o iných podmienkach prevádzky MHD, vrátane t-busov, tak je zase kritizované.“
pod článkom je podpísaný primátor Ján Králik