Košický trolejbusový deň (22nd Jun 2019 09:00 – 17:00)
  • This is an archived page. Current information can be found in left menu.

Predstaví sa projekt Československý trolejbus. Zároveň sa na jeden deň obnoví prevádzka na prvej trolejbusovej linke, jazdiť budú aj historické električky, autobusy a železnička

V sobotu 22. 06. budú v Košiciach opäť premávať trolejbusy. Dopravný podnik mesta Košice spoločne s časopisom Československý Dopravák chystajú v meste nevšedné podujatie - Košický trolejbusový deň. Súčasťou programu bude aj návšteva trolejbusového cintorína.

Na podujatí chcú predstaviť aj projekt známy ako „Československý trolejbus“. Pôjde o vozidlo, ktoré minulý rok zakúpil časopis Československý Dopravák. Spolu s dobrovoľníkmi ho opravil do retro prevedenia, vďaka čomu vozidlo vyzerá presne tak, ako košické trolejbusy v roku 1993, keď začali v meste slávnostne premávať. Na trolejbuse odpracovali celkovo 1200 dobrovoľníckych hodín, najmladší člen opravy mal pritom iba 15 rokov. Trolejbus po oprave darovali DPMK na používanie na ľubovoľne dlhú dobu.

Aj keď pred štyrmi rokmi Košice trolejbusovú dopravu zastavili, nové vedenia mesta sa usiluje o ich návrat. K tomu je nutné aj udržiavať a pravidelne využívať infraštruktúru trolejbusmi.

Trolejbusový cintorín

Na návštevníkov Košického trolejbusového dňa čaká bohatý program, na svoje si prídu aj fanúšikovia urbexu. Navštívit budú môcť trolejbusový cintorín. Počas organizovaných prehliadok ich električky na dvoch špeciálnych linkách dovezú na vrakovisko košických trolejbusov, kde návštevníci uvidia všetky zostávajúce vraky zrušeného dopravného prostriedku. Bude to nevšedná ukážka toho, aké následky má neodborné politického rozhodnutie.

“Prezentovať vyradené vozidlá je veľmi netypické a neviem o prípade, kedy by sa iný dopravný podnik v Európe odhodlal k takémuto kroku. Vieme že práve toto bude veľkým lákadlom celej akcie a sme radi, že sa nám podarilo presvedčiť aj DPMK, aby sa k takejto netradičnej prezentácií pripojil. Určite to chcelo veľkú dávku odvahy,“ hovorí Libor Hinčica, autor programu a šéfredaktor Československého Dopraváku.

Najväčším lákadlom bude možnosť, znovu sa odviezť všetkými prevádzkyschopnými košickými trolejbusmi na linke 70. Prevádzka na nej sa na jeden deň opäť obnoví a budú na nej premávať všetky tri trolejbusy, ktoré majú teraz Košice k dispozícii. Trasa povedie z Námestia osloboditeľov na Furču - sídlisko Dargovských hrdinov. Do prevádzky sa dostanú aj ďalšie netradičné električky a autobusy.

Prichystané sú napr. jazdy štyrmi historickými autobusmi z bývalej vozovne trolejbusov na Detskú železničku, ktorá sa do akcie zapojí tiež. V Čermeli si budú môcť návštevníci vyskúšať úzkorozchodnú drezínu a ďalšiu techniku dráhy. Detská železnička zároveň poskytne pre návštevníkov akcie zvýhodnené cestovné. Ostatné špeciálne linky električiek, autobusov a trolejbusov budú premávať úplne zadarmo. Všetky informácie nájdu návštevníci na facebooku „Československý trolejbus“.

Nočná fotojazda

Pre najväčších fanúšikov je v sobotu v noci pripravená 90-minútová nočná fotojazda s prvým košickým trolejbusom a pravdepodobne aj Československým trolejbusom. Štart je naplánovaný na 22:00, kapacita je maximálne 150 osôb.

Očakáva sa, že o akciu bude veľký záujem a Košice na víkend prilákajú návštevníkov z celého Česka i Slovenska. Záujemcom z okolia odporúčame čo najskôr zakúpiť cestovné lístky na vlak, nakoľko očakávame, že väčšina spojov bude vypredaná. Už teraz je na niektoré medzinárodné vlaky problém zohnať lístok. Zároveň sa budeme snažiť skontaktovať s dopravcami, ktorých požiadame o kapacitné posilnenie súprav a pridanie ďalších vozňov.


6th Jun 2019
-TS Československý Dopravák-

Comments

Login: Password:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

You can attach up to 5 files in JPG, PNG, GIF and PDF format (max. 8 MB).
You can add description to each file. By uploading files you agree with Terms of use.

TheEnd091022.6.2019 22:29 #9 Re:
Reply on #7 od LUKYmhd:
Nemozem nesuhlasit 🙂
Corey22.6.2019 21:59 #8 Re:
Reply on #7 od LUKYmhd:
To áno,aj synovi sa to páčilo.Najmä cesta #2003 🙂
LUKYmhd22.6.2019 20:26 #7 Re:
Dnesna akcia parada super.
Trolley19.6.2019 13:12 #6 Re:
Reply on #5 od Matejo:
Podľa mňa by mal.
Matejo18.6.2019 20:58 #5 Re:
Bude jazdiť 23.6. Dobrý trolejbus?
Dispecer11.6.2019 23:15 #4 Re:
Reply on #3 od Isidor:
Už je späť v BB.
Isidor11.6.2019 22:49 #3 Re:
Reply on #2 od Podhradovčan2:
bystrický baterkobus už je preč?
Podhradovčan210.6.2019 17:19 #2 Re:
Reply on #1 od LUK:
15Tr #1001
LUK10.6.2019 17:17 #1 Re:
" budú na nej premávať všetky tri trolejbusy, ktoré majú teraz Košice k dispozícii"
a to sú ktoré? 14Tr, 15Tr ex Chomutov a tretí?