Pozrel som sa trochu bližšie na nové cestovné poriadky, dajú sa v nich nájsť pozitívne veci, ale aj dosť veľa negatívnych.
Pozitívne:
- zníženie počtu liniek, zlúčenie liniek s podobnými trasami: terajšie linky 2+9+16+17 do linky č.9, 5+19+22 do linky č.5, liniek 1+8 do linky č. 8.
- zriadenie zastávky Gymnázium aj pre linky premávajúce cez aut.stanicu.
- premenovanie niektorých zastávok na Zlatom Potoku a na Západe, tie názvy "...,blok xx" návštevníkovi nič nepovedali a nedalo sa podľa nich orientovať.
Negatívne:
- zbytočné prečíslovanie terajších liniek č. 18 a 20 na linky č. 2 a 13
- keď už sa robila takáto pomerne veľká zmena v linkovaní, chcelo by to prekopať cestovné poriadky všetkých liniek, nie len urobiť väčšie zmeny na linkách 8 a 9. Väčšina ostatných liniek zostala takmer bez zmien
- takmer žiadna vzájomná koordinácia liniek na ich spoločných úsekoch, ani intervalové cestovné poriadky, ktoré by nebol až taký problém vytvoriť. Tie pravidelné intervaly by boli celkom fajn, najmä z pohľadu koordinácie s vlakmi diaľkovej dopravy (rýchliky od BA, KE a ZA prichádzajú tesne pred celou nepárnou hodinou, odchádzajú po celej nepárnej hodine)
- obmedzenie spojov v severnej časti sídliska Západ (Strážska cesta) a časti Zlatého Potoka (oblasť VI.ZŠ), pričom v pôvodnom návrhu, ktorý bol zverejnený na stránkach mesta, takéto obmedzenie nebolo
Dal som dokopy niekoľko súhrnných CP pre spojenie centra mesta a sídlisk: http://vhd-zvolen.ic.cz/CP/SuhrnneCP_2013.pdf . Skúsim teraz rozpísať krátke porovanie nových CP a terajších pre jednotlivé oblasti mesta:
Podborová:
bez väčších zmien oproti súčasnosti, pozitívne zlúčenie liniek 5, 19 a 22 do jednej. Čo sa nezmenilo, sú dosť rozdielne jazdné doby na týchto linkách bez ohľadu na to, či je špička, sedlo, alebo víkend (niektoré spoje prejdú úsek Ul.Kozáčeka-Centrum - Podborová sídlisko za 5 minút (aj v čase špičky), niektoré za 12 minút (aj cez víkendy skoro ráno)). Skrátené spoje liniek č. 4 a 5 Podborová - AS a späť mohli byť zaradené pod linku č. 6, bolo by to trochu prehľadnejšie (a v čase elektronických tabúľ to je najmenší problém)
Lipovec,Sekier:
- zdá sa mi zbytočné, že je väčšina liniek vedená v trase cez Lipovec. Predpokladám, že najmä cestujúci zo Sekiera sa predĺženie doby cestovania páčiť nebude. Problémy môžu byť aj v zimnom období, najmä kvôli kopcovitému terénu.
- pre cestujúcich z dolnej časti Sekiera (okolo zast. Sekier,rázc.) sa trochu skomplikuje situácia, keďže časť spojov do centra mesta bude zastavovať v opačnom smere, ako sú zvyknutí (linka č.15)
- zvláštne je nejednotné zastavovanie liniek č. 5, 7 a 9 na zastávkach Sekier,Tesco a Sekier,LOM v smere z centra mesta. Linky č. 5 a 7 zastavujú na oboch zastávkach (jazdná doba medzi týmito zastávkami sú 2 min.), linka č. 9 len na zastávke Sekier,LOM. Tieto zastávky sú pritom od seba vzdialené len cca 100 metrov.
- zhoršenie pravidelnosti spojenia, najmä cez víkendy. Napr. cez víkendy v čase od 11.00 do 15.00 jazdia z Námestia SNP smerom na Sekier a Lipovec spoje v súčasnosti cca každých 30-40 minút, po novom to bude nasledovne: 11.12(L9), 12.00(7), 12.12(9), 13.12(9), 13.20(5), 14.20(5),14.23(15), 14.25(9), 14.32(9), 14.49(2), 15.23(15). Medzi 14.20 a 14.32 4 spoje za 12 minút a predtým hodinu nič.
- trochu chaotické vedenie niektorých spojov linky č. 7 (vynechávajú zastávky Lipovci).
Zlatý Potok:
- pri spojení cez Polikliniku v pracovné dni jazdia v čase špičky spoje v takmer rovnakých časoch, čo sa tiež nezmenilo (najmä linka č. 12 v smere zo Zl.Potoka)
Západ:
- obmedzenie spojov po Strážskej ceste
- to isté, čo v prípade Sekiera a Lipovca, zhoršenie pravidelnosti spojenia do a z centra najmä cez víkendy. Viditeľné to je najmä cez víkendy, kedy sú medzi spojmi hodinové medzery a spoje jazdia naraz v rovnakom čase. Cez víkendy medzi 11.00 a 14.00: 11.00(8), 11.00(9), 12.00(6), 12.00(8), 12.00(9), 13.00(6), 13.00(9), 13.15(8), 14.00(6 - len po Aut.st.). Podobná trojica spojov v rovnakom čase, ako o 12.00, ide aj o 18.45.
Uvidíme, ako cestujúci tieto zmeny príjmu. Obávam sa, že po nejakom čase dôjde k ďalším redukciám spojov, najmä cez víkendy, nakoľko veľké medzery medzi spojmi nových cestujúcich do MHD neprilákajú a časť tých súčasných asi vyženú.
Pozitívne:
- zníženie počtu liniek, zlúčenie liniek s podobnými trasami: terajšie linky 2+9+16+17 do linky č.9, 5+19+22 do linky č.5, liniek 1+8 do linky č. 8.
- zriadenie zastávky Gymnázium aj pre linky premávajúce cez aut.stanicu.
- premenovanie niektorých zastávok na Zlatom Potoku a na Západe, tie názvy "...,blok xx" návštevníkovi nič nepovedali a nedalo sa podľa nich orientovať.
Negatívne:
- zbytočné prečíslovanie terajších liniek č. 18 a 20 na linky č. 2 a 13
- keď už sa robila takáto pomerne veľká zmena v linkovaní, chcelo by to prekopať cestovné poriadky všetkých liniek, nie len urobiť väčšie zmeny na linkách 8 a 9. Väčšina ostatných liniek zostala takmer bez zmien
- takmer žiadna vzájomná koordinácia liniek na ich spoločných úsekoch, ani intervalové cestovné poriadky, ktoré by nebol až taký problém vytvoriť. Tie pravidelné intervaly by boli celkom fajn, najmä z pohľadu koordinácie s vlakmi diaľkovej dopravy (rýchliky od BA, KE a ZA prichádzajú tesne pred celou nepárnou hodinou, odchádzajú po celej nepárnej hodine)
- obmedzenie spojov v severnej časti sídliska Západ (Strážska cesta) a časti Zlatého Potoka (oblasť VI.ZŠ), pričom v pôvodnom návrhu, ktorý bol zverejnený na stránkach mesta, takéto obmedzenie nebolo
Dal som dokopy niekoľko súhrnných CP pre spojenie centra mesta a sídlisk: http://vhd-zvolen.ic.cz/CP/SuhrnneCP_2013.pdf . Skúsim teraz rozpísať krátke porovanie nových CP a terajších pre jednotlivé oblasti mesta:
Podborová:
bez väčších zmien oproti súčasnosti, pozitívne zlúčenie liniek 5, 19 a 22 do jednej. Čo sa nezmenilo, sú dosť rozdielne jazdné doby na týchto linkách bez ohľadu na to, či je špička, sedlo, alebo víkend (niektoré spoje prejdú úsek Ul.Kozáčeka-Centrum - Podborová sídlisko za 5 minút (aj v čase špičky), niektoré za 12 minút (aj cez víkendy skoro ráno)). Skrátené spoje liniek č. 4 a 5 Podborová - AS a späť mohli byť zaradené pod linku č. 6, bolo by to trochu prehľadnejšie (a v čase elektronických tabúľ to je najmenší problém)
Lipovec,Sekier:
- zdá sa mi zbytočné, že je väčšina liniek vedená v trase cez Lipovec. Predpokladám, že najmä cestujúci zo Sekiera sa predĺženie doby cestovania páčiť nebude. Problémy môžu byť aj v zimnom období, najmä kvôli kopcovitému terénu.
- pre cestujúcich z dolnej časti Sekiera (okolo zast. Sekier,rázc.) sa trochu skomplikuje situácia, keďže časť spojov do centra mesta bude zastavovať v opačnom smere, ako sú zvyknutí (linka č.15)
- zvláštne je nejednotné zastavovanie liniek č. 5, 7 a 9 na zastávkach Sekier,Tesco a Sekier,LOM v smere z centra mesta. Linky č. 5 a 7 zastavujú na oboch zastávkach (jazdná doba medzi týmito zastávkami sú 2 min.), linka č. 9 len na zastávke Sekier,LOM. Tieto zastávky sú pritom od seba vzdialené len cca 100 metrov.
- zhoršenie pravidelnosti spojenia, najmä cez víkendy. Napr. cez víkendy v čase od 11.00 do 15.00 jazdia z Námestia SNP smerom na Sekier a Lipovec spoje v súčasnosti cca každých 30-40 minút, po novom to bude nasledovne: 11.12(L9), 12.00(7), 12.12(9), 13.12(9), 13.20(5), 14.20(5),14.23(15), 14.25(9), 14.32(9), 14.49(2), 15.23(15). Medzi 14.20 a 14.32 4 spoje za 12 minút a predtým hodinu nič.
- trochu chaotické vedenie niektorých spojov linky č. 7 (vynechávajú zastávky Lipovci).
Zlatý Potok:
- pri spojení cez Polikliniku v pracovné dni jazdia v čase špičky spoje v takmer rovnakých časoch, čo sa tiež nezmenilo (najmä linka č. 12 v smere zo Zl.Potoka)
Západ:
- obmedzenie spojov po Strážskej ceste
- to isté, čo v prípade Sekiera a Lipovca, zhoršenie pravidelnosti spojenia do a z centra najmä cez víkendy. Viditeľné to je najmä cez víkendy, kedy sú medzi spojmi hodinové medzery a spoje jazdia naraz v rovnakom čase. Cez víkendy medzi 11.00 a 14.00: 11.00(8), 11.00(9), 12.00(6), 12.00(8), 12.00(9), 13.00(6), 13.00(9), 13.15(8), 14.00(6 - len po Aut.st.). Podobná trojica spojov v rovnakom čase, ako o 12.00, ide aj o 18.45.
Uvidíme, ako cestujúci tieto zmeny príjmu. Obávam sa, že po nejakom čase dôjde k ďalším redukciám spojov, najmä cez víkendy, nakoľko veľké medzery medzi spojmi nových cestujúcich do MHD neprilákajú a časť tých súčasných asi vyženú.
BB-Schuhu