Dopytové otváranie dverí

Používa sa v nových trolejbusoch 30 Tr a 31 Tr.

V nových trolejbusoch Škoda 30 Tr SOR a Škoda 31 Tr SOR je zavedené dopytové otváranie dverí. To znamená, že pred nástupom a výstupom je potrebné stlačiť tlačidlo na otvorenie dverí. Pred nástupom cestujúci stlačí žlto-zeleno-biele tlačidlo so symbolom dlane, ktoré je umiestnené priamo na dverách. Pred výstupom, najlepšie ešte pred zastavením na zastávke, cestujúci stlačí niektoré zo žlto-zelených tlačidiel so šípkami, označených nápisom "dvere", ktoré sa nachádzajú na prídržných tyčiach pri dverách.

Význam dopytového otvárania dverí spočíva predovšetkým v zamedzení zbytočného úniku tepla z vozidla, čo prispieva k zvýšeniu komfortu cestujúcich.

Ak chce nastúpiť cestujúci s detským kočíkom alebo invalidným vozíkom, slúžia mu 3. dvere a stlačí modré tlačidlo s piktogramom invalidného vozíka na bočnici trolejbusu napravo od nich. Ak chce cestujúci s detským kočíkom alebo invalidným vozíkom vystúpiť, využije taktiež 3. dvere a 2-krát stlačí sivo-modré tlačidlo s piktogramom invalidného vozíka, umiestnené v priestore pre detský kočík alebo invalidný vozík, ktorý sa nachádza oproti 3. dverám.

Požiadavkou na núdzové zastavenie vozidla je niekoľkonásobné stlačenie sivo-červeného tlačidla s nápisom "stop", ktoré je situované na prídržnej tyči pri dverách.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: MHDmarek #5:
...ktoré by dopytovým otváraním dverí boli vybavené a boli v hojnom počte. ?
Reakcia na: Dispecer #4:
...dovtedy, kým neprídu nové autobusy. ? ?
Reakcia na: MHDmarek #3:
Vzhľadom na to, že spomínané kĺbové Karosy a Citelisy obvykle premávajú na trolejbusových linkách len počas ranných špičiek v pracovných dňoch a zvyšok času trávia na linkách 25 a 35, ktoré svojim účelom skôr pripomínajú košické linky RA (len tu jazdia miesto do USS do Kia site a Mobisu) a Karosy B 952E vybavené dopytom tvoria iba malú časť vozového parku, ja by som na mieste DPMŽ ešte počkal... ?
Reakcia na: Dispecer #2:
Ak bude DP chcieť, tak tento systém spustí aj na nich ? ?
Reakcia na: MHDmarek #1:
Najnovšími autobusmi v MHD Žilina sú 3 autobusy Irisbus Citelis 12M, ktoré nie sú dopytovým otváraním dverí vybavené... ?

Dokopy je vybavených dopytovým otváraním dverí až 16 autobusov (11 Karos B 952 /z celkového počtu 17/, 3 Karosy B 961 a 2 autobusy Irisbus Citelis 18M). ?
Nemajú náhodou samoobslužné otváranie dverí aj najnovšie autobusy?