K Európskemu týždňu mobility sa pripojí aj Poprad

V pondelok 16. septembra bude MHD v Poprade premávať bezplatne.

Mesto Poprad sa aj tento rok zapojí do Európskeho týždňa mobility, ktorý bude prebiehať v dňoch od 16. do 22. septembra 2019. Ide o najväčšie a najrozšírenejšie podujatie, ktorého cieľom je ovplyvniť mobilitu, mestskú dopravu a zlepšiť zdravie a kvalitu života občanov. Európsky týždeň mobility umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika. Práve takýmito spôsobmi dopravy sa totiž môžu znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalita ovzdušia a mestské časti tak môžu byť príjemnejšími miestami pre život a prácu.

Popradská samospráva sa  rozhodla pripraviť viacero zaujímavých akcií. Prvou bude možnosť bezplatného cestovania mestskou hromadnou dopravou a to v pondelok 16. septembra 2019. Jeden autobus totiž môže na ceste nahradiť až desiatky áut.

Nechať svoje automobily „oddychovať“ a zvoliť inú alternatívu môžu obyvatelia ako i návštevníci mesta aj v stredu 18. septembra 2019, pre všetkých je totiž pripravená 5-hodinová jazda zadarmo na nových verejných bicykloch ANTIK a to prostredníctvom zadania akciového kupónu 2DH8Y7.

„Prejdime sa spolu“ je hlavným sloganom tohtoročného  Európskeho týždňa mobility. Mesto Poprad si preto pre školákov pripravilo celotýždňovú aktivitu s názvom Popradský pešivláčik. Je to ekologický, bezpečný, rýchly spôsob dopravy do škôl. Cieľom aktivity je motivácia žiakov základných škôl a zároveň ich rodičov, aby počas jedného týždňa nahradili cestovanie do školy autom príjemnou rannou prechádzkou s ostatnými kamarátmi zo školy. Aktivita podporuje zdravý životný štýl detí, posilňuje priateľské vzťahy medzi spolužiakmi a vzájomnú komunikáciu, podporuje vedomosť detí o dopravných predpisoch pre chodcov. Žiaci a ich rodičia takto zároveň predchádzajú zápcham a znečisťovaniu ovzdušia v našom meste. Aktivita je určená pre žiakov (1. – 4. ročníka) základných škôl v meste Poprad, ktorí budú takto zároveň súťažiť za svoju školu. Každé školské ráno v rámci trvania aktivity odprevadí rodič alebo poverená osoba žiakov do školy v skupine. Rodičia sa môžu medzi sebou dohodnúť na harmonograme a zastávkach, ktoré sa vytvoria na ceste do školy podľa miesta bydliska žiakov. Žiaci na týchto zastávkach počkajú na rodiča alebo poverenú osobu, ktorá ich vyzdvihne a odprevadí k budove školy. Po príchode do školy rodič (poverená osoba) oboznámi koordinátora aktivity z danej školy o počte žiakov v skupine, ktorú v ten deň do školy sprevádzal. Koordinátor zaznamená mená žiakov. Víťazom je každý, kto sa do aktivity zapojí, nakoľko tým podporí svoje zdravie a prispeje k ochrane životného prostredia a zníženiu znečisťovania ovzdušia uhlíkovými emisiami z áut.

Mestá, ktoré podporujú pešiu chôdzu či jazdu na bicykli sú vnímané ako atraktívnejšie, s nižšími emisiami, menším preťažením a vyššou kvalitou života pre svojich obyvateľov. Preto samospráva pravidelne realizuje trvalé opatrenia, ktoré zvyšujú bezpečnosť a skvalitňujú podmienky pre obyvateľov využívajúcich alternatívne a udržateľnejšie formy mobility. Medzi tieto opatrenia patrí budovanie nových cyklistických chodníkov, sprístupnenie systému zdieľaných bicyklov – bikesharing, pravidelné natieranie priechodov pre chodcov reflexnými nátermi, či nasvietenie priechodov.

Vyzývame občanov mesta, žiakov základných a stredných škôl a cestujúcu verejnosť, aby sa  zapojili do ETM a podporili ekologickejší spôsob dopravy.


12.9.2019
-TS Mesto Poprad-

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Login: Heslo:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.