Jazdené autobusy Solaris Urbino 18 sa zaraďujú do premávky

Šestica nízkopodlažných plne klimatizovaných kĺbových autobusov pôvodne jazdila v Berlíne.

V piatok 19. júla 2019 bol do prevádzky zaradený prvý zo šiestich jazdených autobusov Solaris Urbino 18, ktoré bratislavský dopravný podnik zakúpil z Nemecka. Autobusy pôvodne slúžili v nemeckom Berlíne u tamojšieho dopravného podniku BVG od roku 2005. Dopravný podnik ich zakúpil za 45-tisíc € (7 500 € / vozidlo), čo je iba zlomok ceny jedného nového vozidla.

Nízkopodlažné plne klimatizované kĺbové autobusy Solaris Urbino 18 s naftovým pohonom sú v trojdverovom vyhotovení. Predné dvere sa otvárajú klasicky dovnútra, druhé a tretie dvere sú predsuvného typu pôvodne so zatváraním na fotobunku. Pred sprevádzkovaním vozidiel bolo potrebné doinštalovať vonkajšie dopytové tlačidlo k zadným dverám, keďže ním neboli vybavené. Zvláštnosťou vozidiel je osadenie dvoch výklopných plošín pre vozičkárov podľa berlínskych zvyklostí - nachádzajú sa pri prvých aj druhých dverách. Novinkou v bratislavských podmienkach sú antigraffiti fólie na vnútornej časti bočných okien.

Vozidlá boli do Bratislavy dovezené v klasickej berlínskej farebnej schéme v žlto-sivo-bielom vyfarbení, resp. oblepené  celovozidlovou reklamou. Pred zaradením do prevádzky je na ne aplikovaná štandardná celočervená bratislavská schéma. Súčasne bol do vozidiel nainštalovaný optický informačný systém firmy BUSE.

Vozidlá obdržali podnikové evidenčné čísla 3211 až 3216 a deponované sú vo vozovni Jurajov dvor. Nasadzované budú na linky 59 a 75.

Bratislavský dopravný podnik prevádzkuje už štyri dĺžkové varianty poľských autobusov Solaris Urbino - 8,6 m, 10 m, 15 m a najnovšie aj 18 m.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: MatejBA #9:
DPB vyzerajú fajn, len na SU18 moc nie. Kebyže dali typickú šedú na zadné svetlá, tak by to vyzeralo o dosť lepšie. Nie som moc fanúšik tej full-red farby.
Reakcia na: Viko #11:
Netuším, kto tvorí ten dojem, že to je najlepší systém. Ja mám osobne lepšie užívateľské skúsenosti aj so zostavou od R&G. Nehovoriac o tom, že tie biele tabule s vysokosvietivými ledkami, ktoré boli použité na elektrickom Urbine 18, mi prišli nielen esteticky na vysokej úrovni, ale aj dobre čitateľné počas dňa, rovnako aj v tme. Existujú však aj iné systémy, či už spomenutý Herman alebo bustec, ale ja hodnotím iba na základe svojich skúseností a potom aj iných „zákulisných“ vecí ako zákaznícka podpora a iné. A tu mi BUSE prišlo absolútne predpotopné a nepružné 😎
Reakcia na: Viko #11:
Bez chýb určite nie sú, ale dovolil by som si favorizovať palubáky značky Herman. Aspoň na základe funkcionality, ktorou štandardne oplývajú.
Reakcia na: Solider #8:
Ok, večné problémy s novými palubákmi sú na hanbu, ale buďme úprimní, vieš o dodávateľovi, ktorý by na našom trhu operoval s lepším systémom?
Reakcia na: ceres #7:
Mne napríklad tá žlto-biela kombinácia pripadá úplne hrozná.
Reakcia na: ceres #7:
Nahodou mne sa paci farba DPB na busoch 🙂
Reakcia na: Jadran #5:
To máš pravdu, asi si som si to pri tých bezchybných nových palubákoch, multisoch a iných šperkoch nestihol uvedomiť 🙂
Škoda, trochu som dúfal v kúsok Berlína (a ďalší kúsok Balkánu) v našich uliciach a ich ponechanie v pôvodných farbách (ktoré im navyše podľa mojej mienky pristanú čosi viac než celočervená aj cez zadný svetlový pás)...
Reakcia na: Solider #4:
A?
Reakcia na: Solider #4:
Informačnému systému BUSE nič nechýba, len v DPB za tie roky stále neprišli na to, ako plnohodnotne využiť jeho schopnosti, funkcie.
Reakcia na: Bmpeer #1:
Otázka by skôr mala znieť – Rozumiem tomu správne, že vozidlá kúpené v roku 2019 majú informačný systém BUSE? 😕
Ten vozy vyzerajú v interiéri po 14 rokoch prevádzky lepšie ako naše prvé sory.
Reakcia na: Bmpeer #1:
MANy hlasia, ale Solarisy nemaju potrebnu kabelaz.
"Súčasne bol do vozidiel nainštalovaný optický informačný systém firmy BUSE."
Rozumiem tomu správne, že vozidlá kúpené v roku 2019 nehlásia zastávky?