Okresný úrad potvrdil územné rozhodnutie pre pokračovanie Petržalskej električky

Odvolania voči územnému rozhodnutiu úrad zamietol.

Ilustračné foto © Matej Kavacký

Okresný úrad Bratislava vydal 24. apríla 2019 rozhodnutie, ktorým zamietol odvolania voči územnému rozhodnutiu o umiestnení stavby "Nosný systém MHD, prevádzkový úsek Janíkov dvor - Šafárikovo nám., 2. časť Bosákova - Janíkov dvor" a súčasne potvrdil toto rozhodnutie, ktoré vydala mestská časť Bratislava-Petržalka ešte v októbri 2018.

Proti uvedenému územnému rozhodnutiu podali odvolania Združenie domových samospráv, spoločnosť Aquaterm a jedna súkromná osoba. Odvolania združenia sa týkali zamietnutia niektorých jeho požiadaviek príslušným stavebným úradom. Jednou z požiadaviek bolo napr. zabezpečenie košov na separovaný a komunálny odpad pozdĺž trate električky.

Odvolania ostatných sa týkali zoznamu účastníkov konania a komunikácie stavebného úradu s nimi. Okresný úrad Bratislava po preskúmaní napadnutého rozhodnutia a priebehu konania stavebného úradu skonštatoval, že stavebný úrad postupoval v súlade so zákonom a nie je dôvod na zmenu, alebo zrušenie vydaného územného rozhodnutia.

V súčasnosti prebieha dopracovanie dokumentácie pre stavebné povolenie, ktorú pre mesto spracováva spoločnosť Reming Consult. "Po jej doručení na magistrát a po kontrole budú prebiehať prerokovania DSP s dotknutými subjektmi za účelom získania kladných stanovísk. Po prerokovaní a získaní stanovísk mesto požiada o vydanie stavebného povolenia 4 stavebné úrady," uviedol pre imhd.sk hovorca mesta Peter Bubla.

Podľa informácií z marcového mestského zastupiteľstva mesto tiež pripravuje podklady pre podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok z eurofondov.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: bobitwo #29:
(pokracujeme v OT) viem o com to je, hrubu stavbu domu kde byvam sme dali v mesiacoch november + december, poslednu (stropnu) deku sme liali 21.12. :-P; den predtym nasnezilo, so zenou sme celu noc odhadzovali sneh z pristupovej cesty (sklon do 20%) aby vedel dojst domiesavac a betonpumpa (mali podmienku ze cesta moze byt maximalne mokra, inac sa hore nedostanu)

PS: mojim cielom bolo mat hrubu stavbu postavenu "pred" zimou aby to pocas zimy odstalo a preschlo, co sa aj podarilo....

PS2: ze sa im neoplati prestavovat stroje kvoli drobnym dodavkam je pravda, vdaka tomu mam vsade "dratkobeton", neviem aky trezor vtedy kde stavali, ale vopred lutujem tych co ten dom po mne budu burat 😛
Reakcia na: Viko #28:
Začnem takto, som typický obyvateľ BA, ktorý sem prišiel študovať vysokú školu niekde z Hornej Dolnej. Po skončení školy som zakotvil v na Dolných honoch v podnájme. Ubehlo pár rokov, našiel som si priateľku- Čas posunúť sa ďalej. Našli sme v Dunajskej Lužnej pekný pozemok a príjemnú cenu. Čo taký človek môže vedieť o Dunajskej Lužnej, keď za 10 rokov pobytu nebol ani raz v Petržalke (návšteva Auparku sa neráta). Vybavíme si všetko ohľadom hypotéky. Keďže mám skúsenosti z našej dediny, tak viem, že na všetky papiere na stavebné povolenie mi stačia 3-4 mesiace, alebo keď si na to najmem človeka, čo to bude riešiť za mňa, lebo sa lepšie vyzná, tak povie, tiež 2-4 mesiace. Tak si povieš, ok, keby niečo objednám si firmy, aby začali o 6 neskôr. Vôbec nemusíš vedieť, že tam je závistlivý sused, ktorí si robil zálusk na ten pozemok, babka, čo sa nudí celé dni, ohrdnutý príbuzný, ktorí si myslel, že to bude jeho, sused ktorému vadí hluk motýlich krídel a podobne. Navyše stavebné povolenie má aj dobu platnosti. Tak si to začnem vybavovať o rok skôr a zvládnem to za 2 mesiace. Ale úradník mi dá na povolenie, že musím začať so stavbou do 3 mesiacov. Holt som nahraný. Alebo budú robiť obštrukcie a ani po 3 rokoch nebudem mať stavebné povolenie, lebo niekomu sa nepáči plot, niekomu sa nepáči umiestnenie, niekomu sa nepáči, kade pôjde kanalizácia, niekomu sa nepáči, kde bude merač elektriny a plynu atď. Samozrejme úrad má 30 dní na posúdenie žiadosti. Tak ti to vráti, že prerobiť. Tak to prerobíš, stojí to čas a peniaze. vrátiš to na úrad a ten má znova 30 dní. Ale človek čo podával sťažnosť si teraz povie, že jemu vadí toto. A ideš odznova.
Reakcia na: si #27:
Ja viem, že sa dá stavať aj v zime pri -30°C. Treba to zakryť, potom ohrev pod betón aby to rýchlo nechladlo a podobne... Proste je to drahé veľmi pracné. Navyše ani firmám a robošom sa veľmi nechce robiť v zime vonku, nehovoriac o tom, že keby som staval ďalšiu Euroveu, ok, tam to nejak utiahnem, aj tie firmy mi pripravia tísíce ton betónu akého potrebujem za rozumnú cenu. Ale skús ako súkromník povedať, že potrebuješ len pol domiešavača betónu, ťa vysmejú, lebo sa im ani neoplatí kvôli tomu naštartovať stroje. Alebo ti to pripravia, ale bude ťa to stáť 2-3x toľko ako v lete. Takže tak či tak som nútený čakať.
Reakcia na: bobitwo #25:
Ak niekto vie, že predseda domovníkov podáva špekulatívne námietky na všetko, a zároveň pokladá za reálnu dobu ktorá to nezohľadňuje, tak je chyba akurát tak v jeho úsudku, hocijako to budeš obkecávať.
Reakcia na: bobitwo #25:
ja len tak na okraj, ze stavat sa da aj v zime, ale opatovne ti to bude zvysovat naklady (plastifikatory a prisady do stavebnych hmot aby sa mohli pouzivat aj pri teplotach pod 5 stupnov nie su zrovna najlacnejsie)
Reakcia na: bobitwo #25:
2. On tu niekto tvrdil ze Slavikove namietky nie su spekulativne? Vykopavas otvorene dvere.

Reakcia na: 810zssk #22:
2) špekulatívnosť: Ak niekto podá za rok 1500 námietok, tak to je normálne? Či už je to špekulatívne? Ten človek podáva námietky na všetko čo sa dá v BA. Takto žiaľ odčerpáva značné finančné aj časové vklady do projektov

3) Chceš vedieť ako by sa ti rodinný dom ľahko predražil? Vybavuješ si povolenia. Niekde v tom čase si aj vybavuješ firmu na stavbu domu, keďže nie si manuálne zručný, alebo nemáš čas na to. pozisťuješ si koľko to trvá bežne, pridáš k tomu mesiac keby dačo. Začneš to vybavovať v decembri, aby sa už tak v apríl/máj dalo stavať aby si mal hrubú stavbu pod strechou do jesene a do Vianoc si mohol bývať. Ale zrazu problém, lebo niekto podáva vždy keď môže námietky na totálne blbosti. Takže namiesto toho, aby si mal povelenia v apríli/máji, máš ich v októbri. Firmy ktoré si si objednal aby ti to robili si musel rušiť, dojdeš o peniaze, lebo si dával zálohy, bežná vec. Žiaľ keď dostaneš až v októbri konečné rozhodnutie, tak žiadnu firmu nezoženieš. Do toho si mal objednaný nejaký stavebný materiál, na ktorí ti na pozemku prší, slnko svieti, aj keď by nemalo, lebo je určený do interiéru, alebo musí byť pod strechou v suchu a podobne. Takže sa musíš aj o to postarať. Náhodou sa ti podarí v októbri zohnať na to firmu, určite to bude drahšie, lebo to je na poslednú chvíľu, alebo ti povedia, že majú čas november/december. Stavať cez zimu? Veľmi sa nedá. Takže musíš čakať do apríla ďalšieho roka. Ak bývaš v podnájme, tak vyhadzuješ peniaze, ktoré si nemusel. Bral si si na to hypotéku? Banka sa môže rozhodnúť, že to nejak dlho trvá, tak prehodnotí tvoj úver. Alebo si ho dostal, vyčerpal čiastočne a banka od teba chce, že čo teda stojí, keď si už minul polovicu úveru a podobne. Takže sa kľudne môže stať, že cvakáš rok zároveň úver aj prenájom. Prenájom obyčajnej garzonky v BA výjde tak na 400-500€, kým nájomné v tvojom dome, ktorom si mal bývať je 100€ dajme tomu. Zobral si 100 tisíc na stavbu? mesačná splátka je tak okolo 450-500€ na úver. To znamená, že máš výdaje tak 800-1000€ mesačne oproti takým 550-650€, takže mesačne vyhodíš von oknom cez 400€, ktoré si nemusel. Za 12 mesiacov je to tak 5000€ cca, za tie peniaze mám novú kuchyňu v dome vyrobenú na mieru aj so spotrebičmi, alebo kúpeľnu, či obývačku a nejakú izbu zároveň. A predstav si ten problém ešte, že ak ste boli dohodnutý s prenajímateľom, že vám nájom končí septembri a on už si našiel niekoho iného. Musíte si hľadať nový podnájom, musíte sa presťahovať. Všetko to stojí čas a peniaze.
Reakcia na: 3pa3ck3 #23:
Súdny poplatok je predsa poplatok za úkony súdu. Je to prostriedok na to, aby sa súdy nezaťažovali zbytočnými a šikanóznymi podaniami, ktoré by sa objavili takmer okamžite po tom, ak by poplatky prestali existovať. V prípade, ak by si spor vyhral, tak súd by priznal náhradu preukázaných trov konania, kde je súdny poplatok, trovy právneho zastúpenia, atď. Samozrejme, ak by išlo o narušenie práva na súdnu ochranu, tak by súd mohol rozhodnúť o oslobodení od platenia súdneho poplatku.
Inak neviete niekto, či Ústavný súd niekedy rozhodoval o tom, či súdne poplatky nie sú obmedzení práve na súdnu ochranu?
Reakcia na: MatejBA #19:
2. A ako budes posudzovat spekulativnost vs nespekulativnost?
3. Preco by sa ti rodinny dom predrazil? Nanajvys bude o cosi dlhsie trvat byrokracia.

Inak ano, snahu zavadzat tu totalitu a vylucovat obcanov z rozhodovania povazujem za znacne vacsi problem ako zdrzanie rekonstrukcie karloveskej radialy o dva mesiace.
Reakcia na: 810zssk #17:
Šotouši a autisti a aspíci vôbec sú vo všeobecnosti priaznivcami totalitných manierov "lebo sa zabezpečí poriadok, nebude do toho každý kecať" etc.. Spevavec je proste nežiaduci vedľajší efekt, s ktorým sa má urad vysporiadať tak, že mu jeho sériové námietky sériovo zamietne.
Reakcia na: MatejBA #19:
A este k tej sume - vsak predsa ludia sa mozu aj zorganizovat do roznych zdruzeni a zlozit sa, ak to bude vadit viacero a bude iba 1 poplatok pre napriklad 10-20-30 ludi 🙂 A vtedy to vyjde pod 100 na osobu, co si vie dovolit hocikto.
Reakcia na: 810zssk #17:
1.) Vravel som 500-1000 ako priklad
2.) Vravel som o vratnej kaucii - cize aj kebyze zamietnu pripomienku - ide o to, aby sa tou sumou preukazalo, ze mas realny a nie spekulativny problem so stavbou (ak Slavik poda 1000 pripomienok tak myslis, ze ma na to 1 milion eur? Aby cakal 30-60-90-bohviekolko dni kym mu ho vratia?)
3.) Ak je tvoj bezny pristup "suhlaste so mnou alebo chodte do-prec", tak by si mal ist do Ciny ty. Mne nevadi participacia obcanov, mne vadi ucast spekulantov a nic nerobenie s tym. Co ak teraz napriklad Slavik zdrzi rekonstrukciu KV radialy? Co ak ked budem stavat rodinny dom, tak poda take p69oviny, ze sa mi to predrazi? Ale hlavne, ze ja som problem s mojim navrhom 🙂
Reakcia na: 810zssk #17:
na druhej strane by ten poplatok mohol byt symbolicky - ja neviem, 10e ? normalneho cloveka by to velmi nezabolelo (a teda ak sa jedna o nieco co ti prekaza tak to vies obetovat), ale niekoho kto podava taketo namietky ako na beziacom pase by to uz stalo sumarne trosku viacej...
Reakcia na: MatejBA #10:
Jasne. Bezny clovek ktory ma relevantne pripomienky urcite zaplati kauciu 1000 eur a potom bude dufat ze jeho pripomienku akceptuju lebo inak okrem toho ze sa nenaplni este aj pride o liter.

Chodte zit do Ciny ak vam vadi participacia obcanov. Ano, su spekulanti ako Slavik a treba riesit ako im znemoznit ucelovo blokovat konania. Ale participacia obcanov na verejnom zivote musi byt aktivna a jednoducha, bez toho demokraticky rezim fungovat nemoze. Raz sa mozes ocitnut v situacii kedy tieto procesy budu chranit tvoje zaujmy a potom sa ti urcite nebude chciet platit 1000 eur o ktore prides ak sa uradnik rozhodne ze neakceptuje tvoju pripomienku.
Reakcia na: MatejBA #10:
Podľa mňa dobrý nápad. Aj keď sa podáva žaloba na súd, žalobca musí zaplatiť súdny poplatok. V prípade, že vyhrá, preplatí mu to žalovaná strana, ktorá spor prehrala. Tu by mohlo byť niečo podobné. V prípade odmietnutej pripomienky by sa kaucia alebo jej časť nevrátila.
Reakcia na: MatejBA #13:
Kto chce skodit, dohodne sa s konikom, ktory bude v danom kraji za neho namietky posielat, zalozi si schrankovu firmu, zmeni trvaly pobyt. Moznosti je milion... 😐
"Odvolania združenia sa týkali zamietnutia niektorých jeho požiadaviek príslušným stavebným úradom. Jednou z požiadaviek bolo napr. zabezpečenie košov na separovaný a komunálny odpad pozdĺž trate električky."
Retard. (S prepáčením.)
Hlavne, že tam má vycapené "Som za slušné Slovensko" - úžasná irónia v prípade jeho osoby...
Reakcia na: 3pa3ck3 #11:
Lenze ked jeden operenec moze podat stovky az tisicky namietok a ku kazdej sa musia vyjadrit tak, aby to bolo v sulade zo zakonom a preskumat predmetnu vec, tak to naozaj nie je dobry stav.

Podla mna by sa to napriklad mohlo limitovat aj na kraje, kde ma clovek TPP a/alebo majetok. Ak ma niekto pobyt a majetky v Bratislave, tak co moze namietat proti stavbe cohokolvek v Michalovciach?
Reakcia na: dupe #9:
Podobne som videl v Nemecku na žel. stanici. Všetko do jedného vreca.