Výťah na konečnej električiek na Hlavnej stanici čaká na kolaudáciu

Novým výťahom sa zabezpečí bezbariérový prístup medzi obratiskom električiek a úrovňou budovy Hlavnej stanice.

© Matej Kavacký

Na Hlavnej stanici v Bratislave dlhodobo chýba bezbariérový prístup k zastávkam električiek. Cestujúci môžu použiť iba schodisko, alebo eskalátory, čo spôsobuje problémy imobilným osobám a cestujúcim s objemnejšou batožinou. Už čoskoro by sa tento nevyhovujúci stav mal zlepšiť. Magistrát hlavného mesta dal vybudovať výťah medzi obratiskom električiek a úrovňou budovy Hlavnej stanice. Nový výťah je však zatiaľ oplotený a neslúži svojmu účelu.

Vybudovanie výťahu začalo mesto pripravovať ešte v septembri 2017, stavebné povolenie magistrát odbržal v októbri 2018. Podľa informačnej tabule na oplotení stavby mal byť výťah dokončený v novembri 2018. Výstavbu výťahu magistrát pripravoval v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky, Dopravným podnikom Bratislava, Občianskym združením Bez bariér, Krajským pamiatkovým úradom a ostatnými dotknutými subjektami.

Ako sa uvádza v správe na aprílové zasadnutie mestského zastupiteľstva Bratislavy, výťah je už funkčný a do konca februára tohto roka bol aj úradne preskúšaný. Pred kolaudáciou výťahu chce magistrát najskôr zabezpečiť dohľad nad výťahom prostredníctvom kamerového systému, keďže podľa spomínaného materiálu sa už niekoľkokrát stal terčom vandalov. Až následne podá žiadosť o kolaudačné konanie.

I keď je výťah funkčný, dokončiť je potrebné aj povrch chodníka k hornej stanici výťahu, ktorá je pomerne dobre ukrytá za budovou lekárne. Pre cestujúcich prichádzajúcich od vlakov bude potrebné zabezpečiť aj dobrú navigáciu k výťahu.

Cestujúci teda budú môcť výťah využívať až po realizácii kolaudačného konania. Kedy sa tak stane, nie je zatiaľ známe.

Lepší bezbariérový prístup k vlakom na Hlavnej stanici zabezpečili aj Železnice Slovenskej republiky, ktoré v januári tohto roka do prevádzky uviedli zrekonštruovaný podchod pod koľajiskom so samoobslužnými výťahmi na jednotlivé nástupištia. Rekonštrukcia bývalého služobného podchodu a realizácia piatich nových výťahov prebiehala od júla 2017.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: fanatikmhd #1:
Fasada by si veru zasluzila nejaku slusnu upravu (pripadne mohol byt cely preskleny, ci to bolo drahe?), no a dufam, ze tento stav nepovazuju za finalny, lebo keby mne niekto takto odovzdal prace, tak by doplatok zvysku sumy asi nikdy nevidel. Inak to cele posobi strasne fusersky. Dufajme, ze je to len zdanie.
Napada mi, preco je kurde sivy?
preco je na najdebilnejsom mieste v historii? problem ho dat do miest ako je spackaren DPB/automaty na listky? hned u vchodu, presun aj medzi E+A+T a samozrejme priamy vchod do vestibulu, a tak priamo na ociach, ze nema sancu ho nikto vandalizovat.... Nope, teraz bude potrebne vydavat mapy a schemy kade dojst k vytahu.....najskor vyleziete z vytahu, potom vas nepusti nitko priamo k peronu, takze dozadu pomedzi restauracie a dvoma schodmi medzi bezdomovcami vleziete z boku do budovy..... super!