Poskytované kapacity na linkách sa prispôsobia
  • Táto informácia je zaradená v archíve. Aktuálne informácie nájdete v ľavom menu.

Polepšiť by si mali najmä linka 32 a Priemyselný park.


Ilustračné foto © insider


Pre mestskú hromadnú dopravu v Nitre je v súčasnosti k dispozícii 26 veľkokapacitných kĺbových autobusov. Tie pojmú približne o polovicu viac cestujúcich ako autobusy štandardnej dĺžky. Zadeľujú sa preto na výkony s najvyššími prepravnými nárokmi. Zvýšený dopyt po MHD však obyčajne vzniká v priebehu dňa nárazovo a v rôznych častiach mesta (pracovná doba veľkých firiem, školské vyučovanie škôl a pod.). Obeh vozidiel je zostavovaný do tzv. turnusov, ktoré presne definujú, ktoré spoje vozidlo v akom poradí v priebehu dňa obslúži. Turnusy pre kĺbové vozidlá sa spracúvajú s ohľadom na to, aby sa "klbáky" prioritne objavovali tam, kde sú najviac potrebné. Samozrejme, v čase medzi dvoma silnými spojmi musia vykonať aj spoje, ktoré sú slabšie. Naopak, niekedy nie je možné kĺbovými autobusmi obslúžiť všetky spoje, ktoré by si ich nasadenie zaslúžili, najmä v časoch, kedy je zvýšený počet cestujúcich prakticky v celej sieti MHD - v tomto prípade sú kritické hodiny v pracovných dňoch najmä medzi 7. a 8. hodinou ráno a po 14. hodine popoludní. Ich nasadenie je tak kompromisom v snahe o najlepšie prispôsobenie dostupných kapacít reálnemu dopytu.

Od nedele 29. júna 2014 spolu s úpravou cestovného poriadku sa výraznejšie menia aj spomínané turnusy vozidiel. Kĺbové autobusy sa začnú objavovať na spojoch, kde predtým nejazdili a naopak, na iných spojoch ich nahradia autobusy menšie. Najzásadnejšou zmenou bude výrazné zvýšenie počtu kĺbových autobusov na linke 32, ktorá premáva z Chrenovej cez centrum mesta na Klokočinu, Diely a späť. Linka je dlhodobo cestujúcimi veľmi využívaná a patrí k najvyťaženejším v Nitre. Donedávna nasadeniu kĺbových autobusov bránili obmedzené podmienky na otáčanie autobusov na ul. Viničky. Po úpravách obratiska boli začiatkom roka zavedené skúšobne kĺbové vozidlá na vybrané spoje tejto linky, od začiatku prázdnin budú v pracovných dňoch takéto autobusy obsluhovať už úplnú väčšinu spojov na danej trase.

Zvýšenie ponúkanej kapacity sa tiež prejaví v Priemyselnom parku, kde kĺbové autobusy nahradia krátke na ďalších spojoch linky 17 z Klokočiny, ale aj na rannom spoji linky 16 z Chrenovej.

Autobusy na posilnenie kapacít sa získajú z iných liniek, kde podľa prieskumov sú spoje obsadené menej. Menšími autobusmi sa tak vykonajú niektoré spoje na linkách 2 8 14 22 a 24.


28.6.2014
-Vladimír-

Komentáre

Login: Heslo:

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

Mike28.7.2014 8:16 #1 Re:
Like za tú poslednú vetu, kde sa spomína aj zníženie kapacity (pre objektivitu).

Lebo neraz sa na iných sekciách objaví novinka, že sa niekde zahustí interval, alebo zvýši kapacita nasadením kĺbových vozidiel, ale súvisiace negatívne opatrenia - teda zriedenie intervalu niekde inde alebo nasadenie kratších vozidiel - sa už nespomína..