Diskusné fórum › Off-topic fórum

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Mhr1 #171:
predpokladam ale ze v sekcii ostatne su sposoby, ktorych zastupenie je mensie ako to najmensie zobrazene a su tam len dane aby bolo vidno ako velky podiel maju vsetky tie dokopy nezobrazene zo vsetkych sposobov; no a ak je moj predpoklad spravny, tak nakazenie sa v obchode alebo restauracii (aspon v pripade tej skumanej vzorky) je menej pravdepodobne ako nakazenie sa vo vozidlach hromadnej dopravy
Reakcia na: Ike #167:
Nie je pravda, do väčšiny sveta sa s negatívnym testom, prípadne nastúpenou karanténou dostaneš, do Ruska nemáš možnosť vstúpiť ani len za účelom prestupu na letisku v Moskve.
Reakcia na: 810zssk #169:
My si tu žijeme v krajine, kde si v kamennom obchode môžeš kúpiť pekáč na muffiny, ale nemôžeš si kúpiť USB nabíjačku.
Reakcia na: Mhr1 #170:
Okej, ak sa pravidelne PCR testuješ, potom je naozaj veľká šanca že si ju naozaj nemal.
Reakcia na: si #166:
Je tam ostatné, takže možno to priradili tam. A možno nikam, lebo to bolo v tom čase zakázané.
Reakcia na: 810zssk #168:
Testovať sa vzhľadom k profesii a ceste do/zo zahraničia musím opakovane - za december až január minimálne 8x, z toho 3x PCR. Všetko negatívne.
Reakcia na: Ike #167:
Tu vo Švédsku ste stále vítaní 😋 (A z edukačného hladiska veľmi odporúčam to skúsiť.)

Mal som v pondelok celkom vtipný zážitok v reštaurácií v Štokholme. Sedel som na bare vedľa kuchyne a debatoval s kuchárom a čašníkom (čašník občas odbiehal za inými hosťami). Obaja sa ma nezávisle od seba opýtali či sa chystám aj do Kodane, lebo som im povedal že idem na pár dní do Scanie (to je ten región na juhozápade kde je o.i. Malmö) - najprv sa to spýtal kuchár keď tam čašník nebol, neskôr aj ten čašník keď prišiel a debatovali sme o tom výlete. Obom som pripomenul že sa to nedá, ale celkom ma pobavilo že kým doma sú všetci nastavení že je apokalypsa, "nedá sa cestovať" a šokuje ich že na cestu do SE naozaj stačí občiansky preukaz, tu hipsterom zo Södermalmu treba aktívne pripomínať že sa nedá ísť do susednej krajiny 😂
Reakcia na: Mhr1 #165:
Nechcem ti kaziť radosť ale ak nemáš 80 rokov, rakovinu a vysoký tlak, je dobrá šanca že hnusobu si mal, ale nevieš o tom (ak si sa netestoval). Naozaj to nie je mor.

Ale súhlasím, MHD (nie diaľková doprava!) je nízko riziková, lebo vďaka krátkym vzdialenostiam tam nie je splnená základná podmienka - dlhý blízky kontakt.
Reakcia na: Trammat #163:
Dostať sa momentálne *niekam* je dosť nemožné.
Reakcia na: Mhr1 #165:
tak ale je zvlastne ze sa tam nedostali obchody a restauracie, ktore su u nas nepriatelom cislo jedna.... este ze to nevidel matovic, ten by nam zakazal aj pracovat asi 😃
Dostal sa mi do ruky zaujímavý materiál z Francúzska, ktorý bol publikovaný v DP kontakte 25, 2020 (11), s.10-11. Zo schémy vyplýva, že nákaza Covidom získaná v doprave je naozaj temer najmenej pravdepodobná. Moja skúsenosť je zatiaľ taká, že cestujem MHD denne od septembra do/z roboty a som, chválapánubohu, doposiaľ zdravý.
Reakcia na: Trammat #163:
Predpokladám že minimálne ruskí občania (ak nie aj iní rezidenti) môžu do Ruska cestovať naďalej.
Reakcia na: 810zssk #162:
Tak som to vôbec nemyslel. Proste na jar sa to tam premorilo medzi obyvateľstvom a odvtedy sa tam pohybujú viac menej tí ístí ľudia. Ono dostať sa momentálne do Ruska je dosť nemožné a vyzerá to tak, že sa to meniť nebude.
Reakcia na: Trammat #160:
Presne tak, hnusoba rada cestuje a preto zásadne napadá ľudí s cudzím pasom 😂
Reakcia na: Anderis556 #158:
Absencia pozitívnej korelácie medzi drakonickými opatreniami a covidovými výsledkami je už dlhšie zjavná. Bude veľmi zaujímavé sledovať ako sa toto obdobie bude hodnotiť o 10 rokov keď budeme mať viac dát a menej politických tlakov.

Inak v prípade Moskvy to kľudne môže byť vecou premorenie. Naprieč Európou vidno že lokalitám ktoré mali v minulosti zlé výsledky sa neskôr darí nadpriemerne. Ukázalo sa to na Bergame, Prahe či Orave. Naopak, napr. v SE teraz pri druhej vlne vybuchol najmä región Skåne ktorý bol pri prvej vlne premiantský a takmer nedotknutý.
Reakcia na: Anderis556 #158:
A nebude to súvisieť s dlhodobým úplným uzavretím Ruska pre cudzincov?
Reakcia na: TomJ #154:
Otázka je či za úlohu škôl považujeme len natlačenie faktov do hlavy, alebo aj niečo viac.
Mňa by zaujímala hlavne situácia v Moskve. Tam je momentálne najmenej prípadov od začiatku novembra, pritom nejaké prísne opatrenia tam neboli. Oproti krajinám západnej Európy tam boli tie opatrenia dosť slabé, a aj tak tam nedošlo ku kolapsu a od Silvestra tam klesá počet prípadov. Tam boli aj reštaurácie otvorené do 23:00, napríklad zatiaľ čo u nás a v Európe budú tak do jari zatvorené, oni ich nezatvorili ani na jediný deň od prvej vlny. Prevádzky to isté. Tie ani Maďarsko nezatvorilo, a má menej prípadov než my celkovo. V Moskve o zvažovaní zavedenia zákazu vychádzania nebolo vôbec slovo. Tam už dokonca aj školy prezenčne obnovili, kde primátor obhajoval dištančné vyučovanie ako nástroj na spomalenie šírenia. Reštaurácie tam od dneska môžu pracovať aj v noci. Jedno z mála výraznejších obmedzení sú hromadné podujatia, tie tuším iba s povolením. Trochu sa tak zamýšľam, že ako sa Moskve podarilo zlepšiť situáciu aj s miernymi obmedzeniami, zatiaľ čo napríklad Nemecko stále bojuje s prísnymi opatreniami.
Reakcia na: TomJ #154:
Ja na to pozerám z pohľadu ČR - tu sú tretiaci bohužiaľ doma takmer celý školský rok, prezenčne sa učili prvý mesiac a odvtedy sú doma. A ja mám práve tretiaka. A vidím aj, že vykazuje výborné výsledky ale v reále sa povaľuje a neučí sa skoro nič.
Reakcia na: Ike #151:
Genius loci - je to vo vzduchu 😎 .

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.