Bezplatné cestovanie vlakmi pre deti, študentov a dôchodcov (od 17.11.2014)
 • Táto informácia je zaradená v archíve. Aktuálne informácie nájdete v ľavom menu.

Zadarmo budú cestujúci prepravení všetkými štátom dotovanými vlakmi ZSSK a RegioJetu.

Na základe rozhodnutia vlády SR budú môcť od 17. novembra 2014 vo všetkých štátom dotovaných vlakoch dopravcov Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a RegioJet cestovať zadarmo:

 • deti do 15 rokov;
 • žiaci / študenti do 26 rokov;
 • poberatelia dôchodku do 62 rokov;
 • občania nad 62 rokov.

Bezplatná preprava bude možná s výnimkou tratí so samoobslužným výpravným systémom iba na základe cestovného lístka na bezplatnú prepravu. Bezplatné cestovné lístky budú vydávané na konkrétneho cesujúceho. Z tohto dôvodu bude pre všetkých cestujúcich, ktorí si budú uplatňovať svoj nárok na bezplatnú prepravu, nevyhnutné vybaviť si na označenom predajnom mieste ZSSK preukaz (vydávaný bezplatne), ktorý ich bude oprávňovať preberať si cestovné lístky na bezplatnú prepravu, pričom počas výdaja preukazu budú zaregistrovaní. Preukazy ZSSK budú platiť aj vo vlakoch spoločnosti RegioJet na trati Bratislava - Komárno, súkromný dopravca preukazy vydávať nebude. V snahe zvládnuť nápor cestujúcich bude uplatnené prechodné obdobie do 31. marca 2015, počas ktorého si budú môcť bezplatný cestovný lístok prevziať aj neregistrovaní cestujúci.

Deti do 6 rokov budú mať naďalej nárok na bezplatnú prepravu bez predloženia akéhokoľvek cestovného lístka či preukazu.

Deti do 15 rokov budú mať nárok na bezplatnú prepravu bez ohľadu na štátnu príslušnosť a miesto trvalého bydliska, pričom na prevzatie bezplatného cestovného lístka ich bude oprávňovať preukaz pre dieťa do 15 rokov.

Žiaci a študenti do 26 rokov budú mať nárok na bezplatnú prepravu bez ohľadu na štátnu príslušnosť, pokiaľ študujú dennou formou v SR alebo ak sú občania SR a študujú dennou formou v zahraničí, pričom na prevzatie bezplatného cestovného lístka ich bude oprávňovať žiacky / študentský preukaz vo forme čipovej karty vydaný školou v SR, resp. ak študujú v zahraničí alebo ak ich škola nevydáva žiacke / študentské preukazy vo forme čipovej karty, tak preukaz vydaný dopravcom na základe školou potvrdenej žiadanky. Bezplatne si budú môcť prevziať aj predplatné časové cestovné lístky, ale iba na dve trasy, zapísané v preukaze (tie si jeho držiteľ sám určí, jedna však musí viesť do / z miesta školy).

Poberatelia dôchodku do 62 rokov budú mať nárok na bezplatnú prepravu, pokiaľ poberajú dôchodok (starobný, predčasný, sirotský, vdovský, invalidný, sociálny) podľa slovenského Zákona o sociálnom poistení, pričom na prevzatie bezplatného cestovného lístka ich bude oprávňovať preukaz vydaný dopravcom na základe potvrdenia o výplate dôchodku nie staršieho ako 30 dní.

Občania nad 62 rokov budú mať nárok na bezplatnú prepravu bez ohľadu na štátnu príslušnosť a miesto trvalého bydliska, pričom na prevzatie bezplatného cestovného lístka ich bude oprávňovať preukaz vydaný dopravcom a občiansky preukaz, resp. pas.

Cestovať zadarmo bude možné v 2. triede týchto kategórií vlakov:

 • osobný vlak (Os);
 • zrýchlený vlak (Zr);
 • regionálny expres (REX);
 • rýchlik (R);
 • expres (Ex);
 • EuroCity (EC) - iba ZSSK;
 • EuroNight (EN).

Cestovať bezplatne nebude možné vo vlakoch InterCity (IC) dopravcov ZSSK ani RegioJet a EC spoločnosti RegioJet.


V prípade vlakov R, Ex, EC a EN budú bezplatné cestovné lístky na jednu cestu viazané na konkrétny vlak. Predplatné časové cestovné lístky bude možné použiť na cestovanie vlakmi týchto kategórií bez viazanosti na konkrétny vlak.

Na tratiach so samoobslužným výpravným systémom (Tatranské elektrické železnice a trať Žilina - Rajec) budú cestujúci s nárokom na bezplatnú prepravu prepravení bez cestovného lístka na bezplatnú prepravu, len na základe predloženého preukazu ZSSK oprávňujúceho bezplatne cestovať.

Pri cestovaní do zahraničia bude možné prevziať si bezplatné cestovné lístky iba po posledný tarifný bod na území SR, kde vlak zastavuje podľa cestovného poriadku, a nie po pohraničný prechodový bod.

Cestujúci, ktorí nesplnia podmienky bezplatnej prepravy (registrácia zákazníka, viazanosť cestovných lístkov), majú možnosť využiť svoje doterajšie cestovné.

27.10.2014
-Majo-

Komentáre

Login: Heslo:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

Dispecer30.11.2014 11:56 #13 Re:
Reakcia na #12 od Jan Vartas:
No, novinári niekedy zvyknú zjednodušovať obsah a takéto "detaily" akosi nespomenú... 😎
Jan Vartas28.11.2014 0:39 #12 Re:
Reakcia na #11 od Dispecer:
Ja som ten článok v odkaze pochopil tak, že RegioJet zadarmo voziť nebude nikde. Výťah z článku:

Dopravná spoločnosť RegioJet predtým avizovala, že aj ona bude dávať študentom a dôchodcom na Slovensku stopercentnú zľavu a náhradu vzniknutej škody bude vyžadovať od štátu, ale od svojich plánov ustúpila.

Veľmi to však nesledujem, nakoľko sa Ma to netýka. Moja parketa je MHD a vlakmi sa už nezaoberám. Spomienkou na ne sú ich modely.
Dispecer26.11.2014 23:02 #11 Re:
Reakcia na #10 od Jan Vartas:
Čo konkrétne? RegioJetu sa to týka na trati BA - DS - Komárno...
Jan Vartas26.11.2014 22:21 #10 Re:
Zišlo by sa aktualizovať:

http://www.topky.sk/cl/10/1440685/RegioJet-uz-zacal-predavat-cestovne-listky--Na-dopravu-zadarmo-zabudnite-
Tatranka6.11.2014 13:10 #9 Re:
Reakcia na #7 od pastekar:
Typická maloslovenská nátura.
Takú kravinu možno vymyslieť len tu a je jedno či to vymyslí SMER, SDKÚ, SIEŤ, OĽANO atď.🤣
Tatranka6.11.2014 13:05 #8 Re:
Reakcia na #5 od NOKS:
Aj ty raz možno budeš dôchodca...🤣
pastekar4.11.2014 14:48 -1#7 Re:
Typická maloslovenská nátura. Keby tento nápad vznikol kdekoľvek na západ od našej hranice, tak by ste sa tu všetci rozplývali, aké úžasné, sociálne a ekologické rozmýšľanie majú západoeurópsky politici. Ale, že tu máme "henten" SMER, tak všetko čo vymyslí je na h...o. Mňa len mrzí, že kvôli tomuto(pre mňa super) nápadu, bude mať FrankenFrešo dôvod oddialiť, alebo definitívne zrušiť IDS.
PetoMHD4.11.2014 13:53 #6 Re:
Od 1.1.2015 sa ruší cestovné REGIONAL, takže mi pracujúci, čo sa na celé toto divadlo poskladáme, si za cestovanie vlakom ešte priplatíme. Ako kompenzácia za zrušenie regionalu má byť to, že týždenné a mesačné cestovné lístky budú až so zľavou 50% (teraz je na ne zľava tuším 30%). Vivat Ficoland
NOKS3.11.2014 20:36 #5 Re:
ďalšia trápna degešovina pre vychcálkov a najlahšie zmanipulovatelnú sortu ludí = dôchodcov...
som strašne zvedavý aká bude úroveň cestovania v tých vlakoch..To už ani voda na záchodoch nepotečie.
Ak chcel hranol urobiť dačo sociálne pre ovečky tak prečo nezníži daň z PHM ?
To je na rozdiel od tejto maškarády pre všetkých a nie len pre určitú časť...Ale to ťažko pochopí nejaký degeš alebo naivný dôchodca že by taký krok nebol dobrý iba pre "autíčkarov"....
majaok2.11.2014 8:14 #4 Re:
Nie lepšie by bolo zaviesť polovičné cestovné pre každého???Ako zvýhodňovať len určité skupiny.Veď to je hamba keď niekto pracuje od vidím do nevidím a má platiť za niekoho kto cestuje zadarmo???A ešte sa zvýšia ceny pre pracujúcich pretože nemajú nárok na zľavu to kto kedy videl.Tento systém dlho nevydrží.
Myslím si že toto je diskriminačné.
TomJ29.10.2014 19:17  +1#3 Re:
Ja som len veľmi zvedavý, do kedy toto bezplatné cestovanie vydrží. Tá suma, ktorou bude prispievať štát, podľa mňa straty z tržieb nevykryje.
A ešte jedna vec, v rámci IDS BK budú vlaky zadarmo, lenže držitelia PCL nebudú môcť túto službu využiť. Je teda možné, že klesnú aj tržby z predaja PCL, pretože cestujúci (najmä zo Záhoria) si radšej kúpia PCL iba pre Bratislavu.
Tatranka29.10.2014 15:57 #2 Re:
Reakcia na #1 od Disccom:
Robkov populizmus je bezhraničný.
Už dávno tvrdím, že (nielen) vláda Smeru nás výjde poriadne draho. Dúfam, že tento nezmysel zakape čo najskôr, je to o.i. sprostá diskriminácia tých, ktorí nemajú dostupnosť vlakov a používajú autobusy. Taktiež je diskutabilné tzv. prilákavanie nových cestujúcich z radov študentov a dôchodcov. Počty študentov používajúcich vlaky dnes sú dané a nič na tom zásadne nezmení, že budú to mať akože zadarmo. A lákať dôchodcov na bezplatné cestovanie vlakom je doslova výsmech,veď sa iba posúva veková hranica od ktorej to platí. Tí, ktorí majú autá a majú na to, beztak ich budú používať ako doteraz a tí čo nemajú poriadne na prežitie nikam nechodia a chodiť aj tak nebudú...Za ďalšie je tu diskutabilné aj to, že cestovanie zdarma sa vzťahuje aj na zahraničných dôchodcov lebo legislatíva EU nepustí.Takže sa budeme skladať na vlaky aj im...😉
Disccom29.10.2014 15:39 #1 Re:
Populizmus súdruha Fica nemá hranice. 1000 klikov, oháňanie sa náboženskou výchovou a prijatými sviatosťami. Mnohým nám to asi stačí. No kto zaplatí tržby, potrebné pre železničnú dopravu, ktorá je v mínuse, čo je však pri osobnej doprave normálne... Odkiaľ prídu peniaze na obnovu tratí, vlakov, platy zamestnancov?! Ale voliči Fica, len choďte voliť, vy starší, vás už dôsledky nepostihnú, mladší, vy na to časom prídete, no a vy realisti (zamestnanci, živnostníci,...), chystajte sa na zvýšenie odvodov. Z peňaženky sociálno-demokratického exkomunistu neodíde ani jeden cent. Jeho popularita vzrastie a tento nezmyselný krok, o čom súdruh F. veľmi dobre vie bude musieť riešiť niekto z jeho nástupcov. Krok bude samozrejme nepopulárny. Vynikajúci kapitál do budúcoročných volieb. Potom bude môcť štekať, akí sú jeho nástupcovia nesociálni. A kto všetko (národnosti, sociálne skupiny,...) budú cestovať vlakmi? O tom netreba asi ani hovoriť. Takže vivat bezplatné cestovanie!