Čo je to "dlhodobé cestovné"?

S predplatným cestovným lístkom je cestovanie bez starostí.

V rámci komplexných zmien ružomberskej MHD bola od začiaku tohto roka zmenená aj jej tarifa, ktorá je po skončení prechodného obdobia v plnom rozsahu uplatňovaná od pondelka 19. apríla 2021. Jednou z noviniek, ktoré nová tarifa prináša, je aj tzv. "dlhodobé cestovné", bežne nazývané predplatný cestovný lístok. Predplatný cestovný lístok ponúka cenovo výhodné cestovanie pre pravidelných cestujúcich. Inými slovami ide o "paušál", v rámci ktorého cestujúci môže počas stanovenej doby vykonať neobmedzený počet jázd mestskou dopravou bez nutnosti ďalšieho kupovania jednorazových lístkov.

Pozn.: Označenie "dlhodobé cestovné" teda nie je finančným kreditom na dopravnej karte, z ktorého by bolo možné kupovať si jednorazové cestovné lístky. Ak má cestujúci na svojej karte nabitý kredit, ten môže používať na zakúpenie jednorazových lístkov v autobuse (postup je popísaný v inej správe). Nabitý kredit je možné spotrebovať do konca platnosti karty (obvykle 5 rokov).

Predplatný cestovný lístok (PCL) umožňuje počas doby jeho platnosti neobmedzené cestovanie na linkách ružomberskej mestskej dopravy. V ponuke sú predplatné lístky na 15, 30, 90 a 365 dní. Predplatný lístok je platný od požadovaného dňa (určeného pri kúpe lístka) stanovený počet dní, bez ohľadu na to, či cestujúci bude cestovať každý z tých dní, alebo nie.

Príklad: Cestujúci si zakúpi 15-dňový predplatný cestovný lístok ("15-dňové dlhodobé cestovné") za cenu 11 € a pri kúpe uvedie začiatok jeho platnosti na 27. apríla. S takýmto PCL môže následne v období od 27. apríla do 11. mája cestovať ľubovoľne veľakrát autobusmi MHD, pričom cestujúcemu stačí vždy iba nastúpiť a cestovať a to všetko bez ďalších povinností v autobuse.

S predplatným cestovným lístkom odpadajú cestujúcim starosti s kúpou jednorazových cestovných lístkov, preukazovaním sa kartou vodičovi, či zaznamenávaním jazdy na čítačke pri dverách. Do vozidla môže cestujúci nastúpiť ľubovoľnými dverami bez zdržania.

Ak si cestujúci náhodou zabudne kartu s platným PCL doma, pri prípadnej revízii lístkov v autobuse nezaplatí plnú výšku pokuty, ale pri dodatočnom preukázaní platného PCL do 30 kalendárnych dní v pokladni Mestského úradu Ružomberok na Nám. A. Hlinku 1 zaplatí len manipulačný poplatok.

Predplatný cestovný lístok si cestujúci môže zakúpiť buď v predajnej kancelárii dopravcu Blaguss Slovakia na zastávke Železničná stanica, alebo prostredníctvom internetového predaja na stránke www.mhdrk.sk. Predplatný lístok sa predáva na čipovú dopravnú kartu vydanú dopravcom Blaguss Slovakia, alebo na bežnú platobnú kartu, ktorú si cestujúci zaregistruje na vyššie uvedených miestach. Predplatný cestovný lístok je zaznamenaný elektronicky na karte, nevydáva sa v papierovej forme. V prípade revízie (kontroly) cestovných lístkov v autobuse sa cestujúci preukáže revízorovi dopravnou/platobnou kartou, na ktorú si predplatný lístok zakúpil.

Ceny predplatných cestovných lístkov

Typ / Platnosť 15 dní 30 dní 90 dní 365 dní
Základný 11 € 20 € 55 € 200 €
Zľavnený 50 % 5,50 € 10 € 27,50 € 100 €
Zľavnený 60 % 4,40 € 8 € 22 € 80 €
Zľavnený 70 % 3,30 € 6 € 16,50 € 60 €
Zľavnený 90 % 1,10 € 2 € 5,50 € 20 €

Zľavnené predplatné cestovné lístky (PCL) môžu využívať nasledujúce skupiny cestujúcich:

 • PCL so zľavou 50 %
  • deti od dovŕšenia 6. roku do dovŕšenia 16. roku,
  • žiaci a študenti denného štúdia do dovŕšenia 26. roku,
  • seniori od dovŕšenia dôchodkového veku podľa § 65 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z.o sociálnom poistení,
  • zamestnanci spoločnosti Mondi SCP, a. s.,
 • PCL so zľavou 60 %
  • seniori od dovŕšenia veku 65 rokov,
 • PCL so zľavou 70 %
  • seniori od dovŕšenia veku 70 rokov,
  • držitelia preukazov ŤZP, ŤZP-S,
  • darcovia krvi - držitelia zlatej a diamantovej Janského plakety,
 • PCL so zľavou 90 %
  • seniori od dovŕšenia veku 75 rokov.

Kompletné tarifné podmienky je možné nájsť v Tarife MHD Ružomberok (ustanovenie o zaregistrovaní PCL pri nástupe, rovnako ako sankcia za nezaregistrovanie PCL na čítacom zariadení sa podľa vyjadrení mesta neuplatňujú).

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Soňa55 #1:
V prvom rade kredit sa nerovna dlhodobe cestovne. Kredit dobity na kartu je mozne spotrebovat do konca platnosti karty. "Dlhodobe cestovne" je ruzombersky nazov pre predplatny cestovny listok alias "mesacnik".

Mimochodom, vsimol si niekto prvu vetu tarify?
Tarifa mestskej hromadnej dopravy v Banskej Bystrici (ďalej len „Tarifa) upravuje vzťahy medzi spoločnosťou Blaguss Slovakia, s.r.o.so sídlom Mlynské Nivy 70, Bratislava(ďalej len „dopravca“) a cestujúcim v súlade s Tarifnými podmienkami Mesta Ružomberok platnými od 1.1.2021.
Reakcia na: Soňa55 #1:
15-dňový PCL platí na neobmedzený počet ciest počas 15 dní odo dňa začiatku platnosti.

Príklad: Dnes si kúpim 15-dňový PCL a vyberiem si, že má platiť od utorka 27. apríla. Za 11 eur som získal lístok, ktorý platí od 27.4. do 11.5. - počas tohto obdobia môžem ísť autobusom ľubovoľne veľa krát (raz, dvakrát, desaťkrát, stokrát...), všetko je v cene. Neplatím teda podľa počtu vykonaných ciest, ale paušál na obdobie.
Reakcia na: Soňa55 #1:
A to píšu kde o tých ľuboboľných 15 dňoch?
Nerozumiem ako sa odčítava 15 dňový PCL a doba jeho platnosti. Predsa v rámci mesiaca možem naň cestovať 15 ĺubovoĺných dní. Nie len prvých 15 po zakúpení kreditu na kartu. Prosím bližšie vysvetliť.