Ako si zakúpiť jednorazový elektronický cestovný lístok? (od 2.5.2021)

Samoobslužné zakúpenie jednorazových lístkov v autobusoch je dostupné od začiatku mája.

Od 2. mája 2021 je možné v autobusoch MHD zakúpiť si elektronický jednorazový cestovný lístok s využitím elektronickej peňaženky (t.j. dopravnou čipovou kartou s dostatočným kreditom, alebo bežnou platobnou kartou) prostredníctvom odbavovacieho zariadenia, ktoré je umiestnené pri každých dverách autobusu. Zároveň je od tohto dátumu umožnené nastupovať všetkými dverami aj pre cestujúcich kupujúcich si cestovný lístok elektronicky. Cestujúci, ktorí nevlastnia dopravnú/platobnú kartu, si môžu naďalej zakúpiť cestovný lístok v hotovosti u vodiča (cena je však vyššia).

Odbavovacie zariadenie pri každých dverách v autobuse disponuje dotykovou obrazovkou a čítačkou kariet.

Elektronicky je možné zakúpiť si nasledujúce typy jednorazových cestovných lístkov:

  • základný 30-minútový prestupný lístok,
  • zľavnený 30-minútový prestupný lístok,
  • základný 60-minútový prestupný lístok,
  • zľavnený 60-minútový prestupný lístok,
  • dovozný lístok batožinový,
  • dovozný lístok pre psa.

Postup zakúpenia cestovného lístka je nasledovný:

  1. Na úvodnej obrazovke si cestujúci zvolí požadovanú platnosť lístka (30/60 min.) a typ lístka (základný/zľavnený). Prostredníctvom +/- si môže cestujúci zmeniť požadovaný počet lístkov daného typu (predvolená hodnota je 1 lístok).
  2. V prípade, ak si cestujúci želá zakúpiť dovozný lístok (pes/batožina), stlačí tlačidlo Doplnkový, ktoré zobrazí druhú obrazovku, kde si cestujúci zvolí typ a počet dovozných lístkov.
  3. Po výbere požadovaného lístka cestujúci stlačí tlačidlo Platba a cestujúci je vyzvaný na priloženie svojej karty k spodnej časti zariadenia.
  4. V prípade úspešnej platby zaznie zvukový signál a zobrazí sa záverečná obrazovka so súhrnom informácií o zakúpenom lístku, resp. zakúpených lístkoch. Ak cestujúci bude platiť dopravnou kartou, zároveň sa mu tu zobrazí výška zostávajúceho na karte (v prípade platobnej karty sa informácia o zostatku nezobrazí).

Postup nákupu lístka mesto prezentuje aj na tomto videu.

Ak si chce cestujúci len zistiť zostatok kreditu na dopravnej karte, stlačí na úvodnej obrazovke tlačidlo "i" (vľavo dole) a priloží kartu k čítačke. Následne sa zobrazia informácie o karte, vrátane zostatku.

Grafické zobrazenie postupu zakúpenia elektronického CL (zdroj: FB Mesto Ružomberok):

Grafické zobrazenie postupu zakúpenia elektronického dovozného CL (zdroj: FB Mesto Ružomberok):

So zakúpeným elektronickým cestovným lístkom je možné počas doby jeho platnosti neobmedzene cestovať a prestupovať. 

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: PIT #4:
Tarifná povinnosť v zmysle uvedeného paragrafu porušená nie je. PP možno kedykoľvek zmeniť.
Reakcia na: PIT #5:
A čo ak bude kupovať CL pre psa majiteľ PCL?
Reakcia na: PIT #4:
Nechcel by si pracovať pre DPMŽ?
Reakcia na: PIT #4:
To písmenko zákona sa podľa takejto logiky porušuje vo väčšine dopravných podnikov na Slovensku, vrátane košického, prešovského či bratislavského. Ale aspoň konečne viem, komu sa v hlavách berú takéto blbiny, ako je prikladanie PCL k označovaču, čo sa prakticky až donedávna praktizovalo v Žiline. 🙂
Reakcia na: PIT #4:
"Navyše super krok smerom k štatistickým výstupom pre ďalšie posudzovanie a rozhodovanie o ponuke dopravných služieb..."
Ak by boli autobusy vybavené sčítačmi, tak potom v tom nevidím problém...
Z informácie a ani videa mesta nie je zrejmé, či je možné vybrať naraz viacero typov lístkov a následne ich uhradiť všetky naraz zvolením platby a priložením karty alebo je potrebné platiť každý lístok samostatne.
Z uvedeného Grafického zobrazenia postupu zakúpenia elektronického dovozného CL vyzerá, že logicky pes nebude cestovať sám, takže podľa vzoru by sa mal vybrať základný lístok pre cestujúceho (označené výber tou jednotkou v červenom kruhu), následne sa vyberie doplnkový lístok pre psa (označené výber tou jednotkou v červenom kruhu) a potom by sa vybrala platba a priložením karty sa zaplatili oba lístky naraz.

Avšak keď si tu človek tú grafiku pozrie, tak je to úplne zmätočné, keďže tretí obrázok zobrazuje platenú sumu 0,60 €, to znamená len za základný lístok (správne by tam mala byť sadzba 1,05 € - 0,60 € základný lístok + 0,45 € pes, resp. len 0,45 € ak by sa jednalo len o samostatne zakupovaný doplnkový lístok) a dovozné za psa tam nie napriek tomu, že to mal byť vzor pre kúpu doplnkového lístka. Obdobne v záverečnej obrazovke súhrnná informácia neznalému nielenže nič nevysvetlí, ale ho úplne dopletie, keď pri kúpe lístka pre psa vo vzore ukáže úplne niečo iné. Bolo by vhodné to upraviť aspoň tu na imhd, ak by už mesto nebolo schopné spraviť riadne vzory per vysvetlenie.
Reakcia na: TeBeCe #3:
No tak to je úžas - ako sa to môže robiť v rozpore s tarifou? tarifná povinnosť podľa § 11 písm. b) zákona č . 56/2012 Z. z. o cestnej doprave nič? Navyše super krok smerom k štatistickým výstupom pre ďalšie posudzovanie a rozhodovanie o ponuke dopravných služieb...
Reakcia na: TeBeCe #2:
Tak podla dnesneho FB videa prikladanie PCL k oznacovacom nebude potrebne.
Reakcia na: Jarmila1 #1:
Podla tarify ano, aj PCL by malo byt potrebne prikladat k citacke (cl. 11, ods. 2). Ale ci to tak bude fungovat aj v praxi....? Nezachytil som o tom zatial ziadne informacie...
Takže aj keď mám dlhodobý CL, musím stále pri každom nastúpení do vozidla prikladať BČK?