Citybus a 14 TrM ako filmoví reprezentanti 90. rokov

V pripravovanom filme Vojna policajtov si užije chvíľku slávy aj prešovská "mapka".

Citybus, Škoda 14 TrM, stará embéčka a žiguli. Aj takto vyzeralo skoré nedeľňajšie ráno na Námestí legionárov, kam zavítal filmový štáb pripravovaného filmu Vojna policajtov. Film, ktorého dej je zasadený do divokých 90. rokov, sa z veľkej časti odohráva na východnom Slovensku, filmári preto neobišli ani Prešov. 

Hlavnej úlohy jednej z akčných scén sa zhostili dva najstaršie typy vozidiel, ktoré má dopravný podnik k dispozícii - trolejbus Škoda 14 TrM #123 z roku 2001 a Irisbus Citybus #353 z roku 2004. Na križovatke pri obchodnom centre Novum sa natáčalo vyvrcholenie akčnej scény, kedy do križovatky smeroval trolejbus idúci od železničnej stanice a zároveň autobus idúci zo Štefánikovej ul. smerom k nemocnici. Po prejazde trolejbusu križovatkou dostal autobus a protiidúce auto zelenú, no v tom čase smerom z Hlavnej ulice prichádzala dvojica naháňajúcich sa áut. Prvé z dvojice áut sa stihlo tesne vmyšičkovať pred autobus a auto, vďaka čomu unikol druhému z dvojice naháňajúcich sa áut, ktoré zaflekovalo pod kolesami autobusu a auta a zostalo zablokované.

Celá scéna vo filme bude mať dĺžku približne 15 sekúnd a natočená bola na dokopy 8 záberov, z toho 5 skúšobných. Trolejbus riadil vodič dopravného podniku, riadenia autobusu sa z povahy scény zhostil kaskadér, na ktorého dohliadal vodič dopravného podniku.

Hoci obe vozidlá nepredstavujú tradičných reprezentantov prešovskej mestskej dopravy 90. rokov a ani v tom období neboli vyrobené, vzhľadom na fakt, že DPMP nedisponuje žiadnymi historickými vozidlami, bola táto dvojica "veteránov" prakticky jedinou voľbou. V budúcnosti sa môže stať trolejbus #123 historickým vozidlom (v súčasnosti je vedený ako technologické vozidlo zimnej údržby), zatiaľ čo autobus #353 ubieha kvôli svojmu technickému stavu v premávke posledné kilometre a dojazdiť by mal v priebehu tohto leta.


Fotografie z natáčania nájdete pod článkom.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.