Jesenná prehliadka vo vozidlovom parku

Naplno sa prejavuje nedostatok pojazdných vozidiel, pribudli odstavené vozidlá aj nehody. Flotilu však posilní ďalší jazdený Citelis.

Nepriaznivá situácia vo vozidlovom parku pokračuje aj na jeseň. Životnosť mnohých autobusov je už dávno za hranicou a nové vozidlá sú v nedohľadne. Nikoho taktiež nepotešil fakt, že Dopravný podnik podnik mesta Prešov, a.s. musel na základe rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie (UVO) kvôli pochybeniam zrušiť verejné obstarávanie na nákup 15-tich dieselových autobusov. Po zapracovaní jednotlivých pripomienok a odstránení chýb by malo byť obstarávanie v dohľadnej dobe zopakované. Pri súčasných čakacích lehotách na jednotlivé úkony - od súťaže až po dodanie vozidiel to znamená, že cestujúci by si mohli nové autobusy užiť najskôr o cca 2 až 2,5 roka. Ako plánuje dopravca (DPMP, a.s.), resp. akcionár (Mesto Prešov) do tohto času riešiť vozidlovú krízu, zatiaľ nevedno. 

Nepriaznivú situáciu dokazujú aj informácie, ktoré sme si od DPMP, a.s. vyžiadali po štyroch mesiacoch od posledného článku. Musíme skonštatovať, že mnoho vozidiel, o ktorých sme písali minule sa po opravách vrátilo do premávky, no nič to nemení na tom, že dopravca má aj tak problém vypravovať na vybrané linky vozidlá s dostatočnou kapacitou. V uplynulých dňoch boli totiž kvôli poruchám a nehodám odstavené ďalšie vozidlá, čo túto vozidlovú krízu iba zhoršuje. Cestujúca verejnosť si už začína viac uvedomovať a pociťovať nedostatky v miestnej MHD a dáva to patrične najavo na rôznych internetových fórach a stránkach, čo určite neprispieva k dobrému menu dopravcu a jeho 100%-ného akcionára.

Tak ako minule, aj teraz sme článok rozdelili do menších častí, ktoré obsahujú oficiálne informácie o aktuálnom stave vybraných vozidiel. Za poskytnuté informácie aj touto cestou ďakujeme oddeleniu Technickej prevádzky a oddeleniu Údržby trolejbusov a PTZ v Dopravnom podniku mesta Prešov, a.s. 

Autobusová doprava

Dlhodobo nepojazdné a vyradené vozidlá

 • Karosa B 941 #332v premávke naposledy 12. júna 2019, autobus je dočasne vyradený od 1. augusta 2019.
 • Karosa B 941 #334 - v premávke naposledy 5. júna 2019, autobus je dočasne vyradený od 21. júna 2019.
 • Karosa B 941 #335 - v premávke naposledy 23. augusta 2019, momentálne prebieha oprava podvozkovej časti, autobus by mal byť do premávky vrátený v budúcom týždni.
 • Karosa B 961 #346 - v premávke naposledy 11. októbra 2019, autobus je odstavený kvôli poruche motora, je potrebné vykonať jeho generálnu opravu.
 • Irisbus Citelis 18M #359 - v premávke naposledy 1. novembra 2019, autobus je odstavený kvôli poruche v kĺbovej časti vozidla, dopravca momentálne čaká na dodanie náhradných dielov.
 • SOR NB 18 #375 - v premávke naposledy 2. septembra 2019, kedy bolo vozidlo poškodené pri dopravnej nehode. Momentálne prebieha jeho oprava u výrobcu, dopravca ho plánuje prevziať budúci týždeň.
 • SOR NB 18 #376 - v premávke naposledy 19. augusta 2019, autobus je odstavený kvôli poruche zadnej nápravy, nová náprava by mala byť zaslaná v najbližších dňoch.
 • Iveco First FCLLI #387 - v premávke naposledy 25. októbra 2019, midibus je odstavený kvôli poškodeniu kardanového hriadeľa, momentálne sa čaká na dodávku nového hriadeľa.

Uvedené údaje z autobusovej prevádzky sú platné k 19. novembru 2019.

Trolejbusová doprava

Dlhodobo a aktuálne nepojazdné vozidlá

 • Škoda 24 Tr Irisbus #702 - naposledy v premávke 7. marca 2017, trolejbus je odstavený kvôli poruche zadnej nápravy, v súčasnosti čaká na opravu.
 • Škoda 25 Tr Irisbus #707 - naposledy v premávke 18. septembra 2018, trolejbus je odstavený kvôli poruche trakčných obvodov, v súčasnosti čaká na opravu.
 • Škoda 24 Tr Irisbus #712 - naposledy v premávke 28. augusta 2019, trolejbus je odstavený kvôli poruche kompresova, v súčasnosti čaká na opravu.
 • Škoda 31 Tr SOR #718 - odstavený po dopravnej nehode z 13. novembra 2019, kedy do trolejbusu na Sibírskej ulici nacúvalo nákladné vozidlo. Momentálne ešte nie je jasné, či sa bude oprava realizovať v dielňach DPMP alebo u výrobcu. Rozsah poškodenia trolejbusu si môžete pozrieť na fotografiách pod článkom.

Uvedené údaje z trolejbusovej prevádzky sú platné k 13. novembru 2019.

Novinky vo vozidlovom parku - autobusy

14. októbra 2019 bolo primátorkou mesta Prešov podpísané Rozhodnutie, ktorým sa Dopravnému podniku mesta Prešov, a.s. schválil nákup jazdeného autobusu a ostatných obstarávacích nákladov tejto investície, v celkovej cene do 10 000 € bez DPH.

Dnes už vieme s istotou povedať, že Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. odkupuje 12-metrový jazdený autobus Irisbus Citelis 12M z Dopravného podniku mesta Žilina, s.r.o. V najbližších týždňoch sa tak v prešovských uliciach objaví ďalší autobus v netypickom zeleno-žlto-bielom nátere. Za zmienku stojí aj fakt, že nákupom tohto autobusu sa evidenčné čísla autobusov posunú do ďalšej stovky. Vozidlo totiž pravdepodobne dostane evidenčné číslo #400.

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.