Konečne som sa dostal k oficiálnemu zdroju - Bratislavský topografický lexikon. (Vyšiel v roku 1990, ale sú tam ešte názvy ulíc pred premenovaním, stav je aktuálny k r. 1987).
Šagátova: Anton Šagát 1926-1945, partizán, hrdinsky zahynul v boji s nacistami. (ulica premenovaná v roku 1945, dovtedy Ul. Juraja Gaala).
Klokočová. Klokoč - krovitá rastlina rastúca na skalách a lesoch. cca 1976 Klokočová -> Кlokočova. Ondrej Klokoč 1911-1975, slovenský novinár, verejný činiteľ, nositeľ Radu práce, spoluorganizátor SNP, zakladateľ Revolučného národného výboru v Gemeri, predseda SNR.
Vďaka za potvrdenie domnienky! Ešte tak prísť na to, či aj na susednej ulici bola pôvodne nejaká rastlina kočánka (neviem, či to má byť nejaký miestny variant kocanky=rakyty, alebo niekto prebral poľský názov slamienky...)
Takže nakoniec je to s Klokočovou tak, že od 1945 do cca 1976 sa ulica volala Klokočová (podľa rastliny), cca r. 1976 ju premenovali na Klokočova (podľa komunistu).
Je pokojne možné a dokonca aj pravdepodobné, že tá mapa vyšla po premenúvaní ulíc v r. 1945, kedy sa proste mnoho komunistov dostalo do názvov ulíc, okrem iného aj spomínaný Šagát, Malinovský a pod. Títo menovaní v tom čase ešte žili, čo mohol byť prípad aj Klokoča. Na mape z r. 1933 je Klokočova ešte ako Ovsenná [sic] cesta.
Kočánkova ulica (pobavilo ma to) - "Zaujímavosťou je, že keď v roku 1991 prebiehalo premenovávanie petržalských ulíc, meno Kočánkovej ulice zostalo zachované, pretože sa nepodarilo zistiť, po kom bola pomenovaná."
Dobova tlac pozna pred r. 1945 najma futbalistu Sagata, vyrobcu kopaciek Sagat zo Ziliny a po roku 1945 hlavne partizanskeho kapitana. http://digitalna.kniznica.info/browse
V dobe predgúglovej sa o niektorých uliciach reálne nepodarilo zistiť, po kom nesú meno... V Petržalke takto nechali Kočánkovu a Klokočovu (aj keď je pravdou, že asi ani nepôjde o vlastné mená, keď v starých mapách to má dlhé koncové á aj vtedy, keď v ostatných menách táto chyba nie je).
Čo sa týka toho, že Šagát vtedy žil - áno, ale aj Malinovský žil až do 1967, ale ulicu dostal už r. 1945, Ludvík Svoboda žil do r. 1979, ale nábrežie dostal už r. 1975 a možno by sa našli aj ďalšie príklady, takže myslím, že komunisti až tak nemali problém pomenúvať ulice po žijúcich ľuďoch.
Samozrejme, možné je aj to, že Šagátova je pomenovaná po niekom inom.
Našiel som len dva články na evidentne fašistickom webe a jeden, ktorý ho naopak velebil, že bol proti zabíjaniu a lúpeniu.
Ale tento Anton Šagát ešte evidentne žil v roku 1958, keď už ulica bola Šagátova. Žeby bol taký zaslúžilý ako Pepík Džugašvili, aby po ňom pomenovali ulicu už za jeho života?
Vzhľadom na rok, kedy sa Šagátova nazvala Šagátova, som po chvíli googlenia došiel k menu Anton Šagát, čo bol komisár partizánskej brigády kpt. J. Nálepku.
Zrejme sa počas premenovania ulíc po revolúcii na túto zastrčenú uličku zabudlo.