Považská Bystrica bude mať prvý hybridný autobus

Pôjde o autobus Iveco Urbanway 12M Hybrid High Value.

Dopravný podnik mesta Považská Bystrica zakúpil od spoločnosti Corex Vráble hybridný autobus Iveco Urbanway 12M Hybrid High Value. Ide o pôvodne prezentačné vozidlo výrobcu vyrobené v roku 2019, ktoré bolo testované napríklad vo viacerých českých mestách. V Považskej Bystrici pôjde o prvý mestský autobus s hybridným pohonom.

Vozidlo Iveco Urbanway 12M Hybrid High Value je vybavené sériovým hybridným systémom firmy BAE Systems. Autobus je poháňaný sériovým elektromotorom s trvalým výkonom 120 kW (krátkodobo až 195 kW), ktorý získava elektrickú energiu z generátora, alebo z EDLC ultrakondenzátorov umiestnených na streche vozidla. Plne elektrický režim (Arrive&Go) s vypnutým generátorom a spaľovacím motorom sa využíva pri zastavovaní vozidla a jeho rozjazde do rýchlosti 20 km/h. V tomto režime vozidlo neprodukuje žiadne škodlivé emisie. Po vyčerpaní energie z ultrakondenzátorov vyrába elektrickú energiu generátor poháňaný naftovým motorom Iveco Tector 7 s výkonom 210 kW. V pohonnom systéme sa nenachádza prevodovka. Nabíjanie ultrakondenzátorov je riešené rekuperáciou pri brzdení vozidla, alebo pri jazde z kopca. Podľa výrobcu takéto riešenie pohonu spotrebuje približne o 30 % menej paliva v porovnaní so štandardnými naftovými vozidlami a zároveň aj emisie CO2 sú nižšie o cca 30 %.

Prepravná kapacita 12-metrového trojdverového autobusu je 85 cestujúcich, z toho 29 sediacich. Interiér vozidla je plne klimatizovaný. Dopravný podnik zakúpil predvádzacie vozidlo za cenu 351 444 € s DPH.

Hybridné autobusy Iveco Urbanway 12M na Slovensku prevádzkuje aj neďaleká Žilina, ktorá v roku 2018 zakúpila 16 hybridných autobusov Urbanway Hybrid. Tie sú však v tzv. full hybrid vyhotovení, pri ktorom pohon obstaráva asynchrónny elektromotor a elektrická energia je ukladaná namiesto ultrakondenzátorov v Li-Ion batériách. Naftový motor je v oboch prípadoch rovnaký.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: irizar #1:
Pre korektnosť treba dodať, že jeden z nich stojí po nehode.
Zilina: po necelych troch rokoch prevadzky tri kusy zo sestnastich odstavene. Toz vela stastia prajem.

https://imhd.sk/za/popis-typu-vozidla/874/Iveco-Urbanway-12M-Hybrid