Vybrali ste najlepšiu fotku nitrianskej MHD roku 2019

Prvý ročník ankety v nitrianskej sekcii už našiel svojho víťaza.

Rok 2019 bol z hľadiska kvantity i kvality fotografií nahratých na nitriansku sekciu na veľmi vysokej úrovni. Spomedzi všetkých fotiek bol webmastermi sekcie vytvorený výber 50-tich, z ktorých hlasovaním tímu iMHD.sk vzišlo finálnych 10, za ktoré ste mohli od 20. do 31. januára 2020 hlasovať aj vy. Počas tejto doby ste nám poslali 156 hlasov a nimi rozhodli o osude fotografií.

3. miesto 


Autor fotografie: Henrich Kleiner

Táto večerná fotografia nádherne ilustruje symbiózu mestského osvetlenia s hmlou, ktorú nad Nitrou nakreslila minuloročná zima. Žltozelené svetlo v ľavej časti pochádza z ortuťovej výbojky v priestore dnes už neexistujúcej zastávky Plastika, v pozadí môžeme vidieť kontrastné, oranžové sodíkové lampy. Fotografia bola vytvorená s niekoľkosekundovou expozíciou na nízkej citlivosti, čo sa perfektne odzrkadlilo na rozmazaných svetlách áut idúcich po Novozámockej ulici. Ako protiklad ku všetkým odtieňom žltej je obloha, ktorá zostala po šikovnej úprave fotografie fialová.

Fotografia síce dostala len 7 percent hlasov, no kvalita fotografií na druhom a prvom mieste zabezpečila, že takéto číslo stačí na takéto umiestnenie.

2. miesto


Autor fotografie: Richard Bonde

Kompozíciou mimoriadne zaujímavá fotografia kĺbového autobusu SOR NB 18 City pod kostolom v Štitároch si „uloví” oko svojho pozorovateľa hneď trojako – perfektným júnovým počasím, keď nie je na oblohe vidieť ani náznaku obláčika, sýtymi a teplými farbami, ktoré dokonale ilustrujú vysokú popoludňajšiu teplotu a čistotou vozidla, ktoré je aj na tejto fotke ako tradične príkladom pre všetky ostatné.

Tento záber sa po niekoľkonásobnom predbiehaní sa s napokon víťaznou fotografiou s 30-timi percentami hlasov umiestnil na striebornej priečke.

1. miesto – víťaz ankety Fotka roka 2019


Autor fotografie: Magdaléna Záňová

Fotografiou, ktorá si nakoniec získala najvyšší počet vašich hlasov, sa stala práve táto. Ide o perfektný záber zo žabej perspektívy, ktorý zachytáva novú nitriansku autobusovú stanicu vo svetle lámp pod tmavou nočnou oblohou. Elementom luxusu je práve dažďom zmočený betón odrážajúci osvetlené nástupištia a prístrešky nad nimi. Zaujímavosťou je, že autorka na vyhotovenie použila fotoaparát s nízkoclonovým objektívom a krátky expozičný čas – svetlá teda pôsobia prirodzene.

Po ustavičnom vymieňaní si pozícií s fotka na druhom mieste sa práve táto nočná fotografia dostala na prvú priečku so 45-timi percentami vašich hlasov.

Máte krajšiu fotografiu?

O rok prichystáme takúto anketu znova a možno práve aj Vaša fotografia sa objaví v užšom výbere finalistov. Neváhajte Vaše krásne zábery pridať do diskusného fóra alebo poslať emailom na adresu imhd@imhd.sk.

Viac k téme

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.