MHD v Liptovskom Mikuláši naďalej zabezpečí Arriva Liorbus

Vozidlový park MHD by mal byť v nasledujúcich mesiacoch kompletne obmenený klimatizovanými a nízkopodlažnými autobusmi.

Mesto Liptovský Mikuláš na základe verejnej súťaže uzatvorilo koncom marca 2019 s dopravcom Arriva Liorbus, a.s., rámcovú zmluvu o službách vo verejnom záujme a zabezpečení mestskej autobusovej dopravy. Platnosť zmluvy je od 1. apríla 2019 na obdobie 10 rokov s možnosťou predĺženia maximálne o ďalších 5 rokov. Súčasný dopravca tak bude pokračovať v prevádzkovaní mikulášskej MHD.

Rozsah MHD by mal zostať na súčasnej úrovni podľa aktuálne platného cestovného poriadku a tarify, ročne sa predpokladajú výkony vo výške 510-tisíc odjazdených kilometrov s možnosťou zvýšenia alebo zníženia objemu o 10 % za celé obdobie platnosti zmluvy. Ekonomicky oprávnené náklady za prvých 12 mesiacov boli dodatkom č. 1 k zmluve stanovené na 859 159 €.

Počet autobusov vo vozidlovom parku MHD zostane na súčasnej úrovni v počte 11 vozidiel (10 turnusových + 1 záložné). Podľa zmluvy musí vozidlový park pozostávať výlučne z nízkopodlažných, alebo low-entry autobusov mestského vyhotovenia so štruktúrou 6 štandardných autobusov s kapacitou viac ako 50 cestujúcich, 3 midibusy s kapacitou do 50 cestujúcich a 2 malé autobusy s kapacitou do 30 cestujúcich.

Podmienky zmluvy stanovujú požiadavky na vozidlový park autobusov, ktoré po roku od nadobudnutia účinnosti zmluvy musia byť staré najviac 1 rok a počas trvania zmluvy nesmú byť vozidlá staršie ako 8 rokov. V súčasnosti je priemerný vek vozidiel 10,5 roka (z toho iba 1 klimatizované a približne polovica bezbariérových).

Zároveň po 6 mesiacoch od začiatku účinnosti zmluvy, t.j. najneskôr v októbri 2019, musí byť vozidlový park kompletne klimatizovaný, nízkopodlažný (resp. low-entry), vybavený informačným systémom a wi-fi pripojením. Požadované sú naftové autobusy s motormi minimálne Euro 6. Dopravca pravdepodobne nové vozidlá zabezpečí formou prenájmu, keďže v rámci ekonomicky oprávnených nákladov na prvý rok sa podľa dodatku zmluvy počíta s nákladmi vo výške 188 793 € na prenájom vozidiel.

Dopravca sa zaviazal do 24 mesiacov zabezpečiť aj mobilnú aplikáciu pre cestujúcich s cestovnými poriadkami a online údajmi o spojoch MHD.

Doplnené: Verejnej súťaže sa zúčastnili dvaja dopravcovia Arriva Liorbus a SAD Poprad. Po elektronickej aukcii získala spoločnosť Arriva Liorbus 99,92 bodov a spoločnosť SAD Poprad 96,55 bodov.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: irizar #4:
Takže sú ...
Reakcia na: Petto #3:
Nestaci, lebo vek. Ak teda na eventualny zalozny voz nie su poziadavky miernejsie, ale pochybujem.
Wifi uz kopec autobusov ma, neviem ci nie dokonca vsetky.
Snad to nebudu libchavske maringotky...
Takze komplet obnova vozoparku. Stare NB12 su uz prastare, bez klimy, motor hadam EURO 4. Tej 1 CN10 staci doplnit klimu a wifi.