Dobrovoľníci z Česka darujú Košiciam trolejbus

Pôvodom chomutovský trolejbus začne čoskoro brázdiť ulice nášho mesta

© Československý doprávak

Dopravný magazín Československý Dopravák sa snaží pomôcť s obnovením trolejbusovej dopravy v Košiciach. Do metropoly východu daruje trolejbus, ktorý za pomoci dobrovoľníkov z celého Česka a Slovenska upravuje do špeciálneho retro prevedenia

Doprava na Slovensku sa stává svedkom unikátneho medzinárodného projektu. Pred 4 rokmi prestali vo východoslovenských Košiciach premávať trolejbusy. “Rozhodnutie zrušiť v celom meste už vybudovanú sieť bolo vtedy naozaj nepochopiteľné. V rovnakom čase sa ostatné mestá na západe snažili naopak tento ekologický dopravný systém výrazne rozvíjať, prípadne spúšťať úplne odznova. Po takmer 50 rokoch sa trolejbusy dokonca vrátili do Prahy,” hovorí Libor Hinčica, šéfredaktor magazínu Československý Dopravák, ktorý sa s návratom trolejbusov do Košíc snaží výrazne pomôcť.

Trolejové vedenie z ulíc však našťastie nebolo znesené a po zmene vedenia mesta dostávajú trolejbusy opäť zelenú. Košice však narazili na podstatný problém. Časť nepotrebného vozového parku bola medzičasom odpredaná do zahraničia a takmer všetky zostávajúce trolejbusy zostali po rokoch odstavenia nepojazdné. Aj preto dnes jazdí po meste jediné vozidlo a aj to len raz za týždeň, aspoň ako atrakcia. Riešením je nakúpiť nové vozidlá, čo je však záležitosť na niekoľko rokov.

Časopis Československý Dopravák preto prišiel s nezvyčajným nápadom. Košiciam bezplatne daruje na používanie vlastný trolejbus typu Škoda 15 Tr. Pôjde o rovnaký typ vozidiel, aký v meste do roku 2015 premával. Nadšenci a dobrovoľníci ho v minulých týždňoch zrekonštruovali do retro prevedenia, aby čo najviac pripomínal rok 1993, keď trolejbusy v meste začali slávnostne premávať.

Keďže sa na oprave vozidla podieľajú dobrovoľníci z celého Česka a Slovenska a spojil tak ľudí od západu až na východ bývalej federácie, projekt dostal symbolický názov Československý trolejbus. Dobrovoľníci ho natreli do historického červeno-krémového náteru a dostal aj pôvodný erb mesta Košice. Na trolejbuse odpracovali viac ako 600 hodín. Väčšina z nich pracovala cez víkendy a po večeroch, niektorí dokonca aj 22 hodín denne. Dobrovoľníci trolejbus aktuálne opravujú v areáli Ekova Electric v Ostrave, ktorá na rekonštrukciu poskytla montážné haly. 

Trolejbus v nasledujúcich týždňoch prevezeme na východné Slovensko a verejnosti ho predstavíme na plánovanom podujatí Košický trolejbusový deň. Vďaka rozšíreniu vozového parku zároveň pomôže s obnovením pravideľnej prevádzky trolejbusov v meste. Podľa plánov by mal už čoskoro premávať na linke 71 z Lingova do centra mesta a na sídlisko KVP. Vďaka Československému trolejbusu tak bude môcť byť trolejbusová infraštruktúra naďalej využívaná, čo by mohlo byť prvou etapou k trvalému návratu trolejbusov do Košíc ešte pred zakúpením nových vozidiel.

Video s predstavením projektu nájdete tu

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: TheEnd0910 #15:
👍 👍 👍
Reakcia na: Podhradovčan2 #12:
dnes by mal cestovať
Ako je na tom Trolejbus? Už došiel do Košíc?
Reakcia na: S499.1023 #9:
Áno, je tam viackrát použité slovné spojenie "bezplatne venujeme na používanie". Keby ste neboli upozornili, aj ja by som si podľa toho myslel, že ide o darovanie. To "venujeme" je mätúce. Oveľa jednoznačnejšie by bolo "bezplatne zapožičiame na používanie".
Reakcia na: mi.v #8:
Aktuálne na moste na Moskovskej nie je trolejové vedenie kvôli rekonštrukcii mosta
Mimochodom, v iných zdrojoch som sa dočítal, že trombelus Hinčicovci Košicom nedarovali, iba dlhodobo zapožičali.
Podľa novšieho vyjadrenia v Korzári pravidelná trolejbusová doprava zatiaľ nie je možná, iba príležitostné a víkendové jazdy na úrovni tých existujúcich. Ktovie, prečo je to tak. To, že "by mal už čoskoro premávať na linke 71" sa asi trochu odloží.
Nadpis je zle. Nejedná sa len o dobrovoľníkov z Čiech ale aj (a najmä) z Moravy a Sliezska, súhrnne z Česka.
Reakcia na: afeno #4:
nechaj tak, ujo ma už na to vek, on moža....
Reakcia na: KVKV #2:
Je tak komplikované dočítať po podnadpis?
Reakcia na: KVKV #2:
Z akého Brna? Trolejbus je z Chomutova s prechodným domovom v Opave. 😉
Dúfam, že nezabudli, že v Košiciach sa jazdí na 750v na rozdiel od Brna. To použili trakčný motor z vyradeného košického t-busu alebo prevíjali ten povodný?