Pravidlá označovania cestovných lístkov

Najskôr označiť cestovný lístok, potom hľadať miesto na sedenie

Téma označovania cestovných lístkov v MHD je  pre cestujúcich veľmi populárna. Mnohí z využívateľov verejnej dopravy nemajú jasno v tom, kedy si majú cestovný lístok označiť. Veľká časť cestujúcich si hľadá najskôr miesto na sedenie a až potom lístok , ktorý si v prípade prepravnej kontroly už označiť nestihne. Ako teda pri označovaní cestovného lístka postupovať?  

Pre cestujúcu verejnosť, ktorá využíva prepravné prostriedky DPMK, platí bez výnimky ako záväzná právna norma Prepravný poriadok DPMK

Prepravný poriadok v  súvislosti s cestovným lístkom a jeho označovaním kopíruje § 16 zákona č. 56/2012 o cestnej doprave, ktorý špecifikuje  cestovný lístok a kontrolu cestovných dokladov.

 Zákon 56/2012 o cestnej doprave, § 16 odstavec  4,  písmeno c/ hovorí: „Cestujúci je povinný označiť si cestovný lístok v označovacom zariadení autobusu bezprostredne po nastúpení do autobusu, ak ide o cestovný lístok, ktorého platnosť sa začína až jeho označením.“

Pojem 'bezprostredne' znamená hneď, ihneď, bezodkladne.  Keďže označovacie zariadenia sú umiestnené pri všetkých vstupných dverách do vozidla a cestujúci pri nastupovaní okolo nich priamo prechádza, má možnosť si lístok označiť tak, ako to určuje Prepravný poriadok DPMK (resp. Zákon č. 56/2012 o cestnej doprave). Sadnúť si, manipulovať s batožinou alebo robiť inú činnosť nesúvisiacu s bezprostredným označením cestovného lístka cestujúci smie až po označení lístka.

Revízor má interným predpisom  stanovené, kedy najskôr smie vyhlásiť prepravnú kontrolu zablokovaním zariadení vo vozidle (ak vozidlo opustilo zastávku). Aby sme predišli sťažnostiam na nedostatok času na označenie lístka,  DPMK vlani časový interval od nástupu cestujúcich (odchod vozidla zo zastávky) do zablokovania označovačov vo vozidle predĺžil. Do zablokovania zariadení si dnes stihnú cestovný lístok označiť aj matky, ktoré cestujú s kočíkom a odstavia ho vo vyhradenom priestore, aj cestujúci s niekoľkými batožinami. 

Používateľom mestskej hromadnej dopravy odporúčame, aby si cestovný lístok pripravili pred nástupom do dopravného prostriedku a počas nástupu ho označili na zariadeniach, ktoré sú práve preto inštalované hneď pri dverách.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
tiez si myslim ze pri dverach by mali byt 2 oznacovace ako v minulosti , a niekedy mam pocit ze v niektorych oznacovacoch nie je farba lebo vlozite listok a oznaci ho slabo, obcas sa stane ze nevidno niektore pismena / cas
Reakcia na: veteran #3:
Aby to bolo úplne úprimné, mali by napísať "zneuživateľom" ? .
"...a počas nástupu ho označili na zariadeniach, ktoré sú práve preto inštalované hneď pri dverách"
Kedy budú zariadenia pri dverách nainštalované v dostatočnom počte? Onehdá bol štandard dva označovače, teraz zrazu stačí aj jeden.

"Používateľom mestskej hromadnej dopravy..."
? ? ?
Reakcia na: KVKV #1:
Prosím, nadávky si nechajte na dpmk@dpmk.sk... ?
A ako si mám ty debile pripraviť lístok, ak pri nástupe mám v oboch rukách batožiny ? To ho mám držat v ústach, kreténe ? čo ?
Košickí revizori sú zakomplexovaní a zrejme často i duševne nezdraví jedinci , ktorí práve striehnu na podobné situácie, ked si cestujúci kvoli taškám nemožu pripravit lístok už pred nástupom.