Preprava bicyklov na všetkých linkách MHD (od 2.7.2016)

Od 2.7.2016 sa budú môcť počas víkendov prepravovať bicykle na všetkých linkách MHD

Dopravný podnik mesta Košice vychádza v ústrety cestujúcim, ktorí chcú časť svojej cyklistickej trasy absolvovať mestskou hromadnou dopravou. Od 2.7.2016 sa prevoz  bicyklov rozširuje z autobusovej linky 14 na všetky linky MHD. Túto službu bude DPMK poskytovať výlučne počas voľných dní, v pracovných dňoch nie je preprava bicyklov  MHD povolená.

Prvoradou úlohou DPMK, a.s. je bezpečná preprava cestujúcej verejnosti. Okrem bezpečnosti kladieme veľký dôraz aj na ekológiu a to nielen preferenciou ekologických dopravných prostriedkov, ale aj podporovaním ekologických spôsobov dopravy. Preto pripravujeme zmenu Prepravného poriadku DPMK, ktorá umožní počas voľných dní prepravovať bicykle na všetkých linkách MHD v Košiciach.  Platiť bude od 2.7.2016.

Na bicykli trávim veľa svojho voľného času a považujem sa za zdatného cyklistu, ktorý sa nebojí roviny ani kopcov.  Pre ľudí, ktorí s týmto športom iba začínajú však môže byť zaujímavé, že s časťou náročnejšej trasy, ktorú si ešte netrúfajú zvládnuť celú, im môže prevozom bicyklov pomôcť MHD. Autobus či električka môže cyklistu zachrániť aj pri technických poruchách jeho dvojkolesového dopravného prostriedku. Verím, že táto naša služba prispeje k rozvoju cyklistiky aj ako jedného z ekologických spôsobov dopravy v Košiciach,“povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPMK, a.s., Ing. Richard Majza, MBA.   

 Bicykel sa považuje za batožinu presahujúcu stanovené rozmery a teda podlieha plateniu prepravného v zmysle platnej tarify MHD v Košiciach (0,60 €).  Cestujúci bez zaplateného prepravného za bicykel sa považuje za cestujúceho bez potrebného cestovného lístka za batožinu.

Cestujúci do 10 rokov môže prepravovať bicykel len v sprievode osoby staršej ako 18 rokov. Nie je povolené prepravovať bicykel s pomocným pohonom alebo prívesným vozíkom, bicykel nadmerne znečistený alebo bicykel, z ktorého vyčnievajú ostré predmety.

Cestujúci s  bicyklom bude môcť do vozidla nastúpiť len s vedomím vodiča  a iba dverami vozidla, ktoré sú pre tento nástup a výstup určené a označené symbolom bicykla. Bicykel môže byť umiestnený iba v priestore vyhradenom na prepravu bicyklov.

Preprava cestujúcich, živých zvierat, detských kočíkov a invalidných vozíkov má pred prepravou bicyklov absolútnu prednosť.

Podmienky prepravy bicyklov mestskou hromadnou dopravou definuje Prepravný poriadok DPMK. Jeho zmenené znenie bude od 1.7.2016 zverejnené na internetovej stránke DPMK.

Pilotný projekt spúšťame na obdobie troch mesiacov, do 30.9.2016. Ak bude preprava bicyklov v prostriedkoch MHD bezproblémová, budeme túto službu cestujúcej verejnosti poskytovať aj naďalej. 

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Tak rovnake podmienky ako pri preprave kocikov. Mal by si sa ukazat vodicovi alebo tuknut speci tlacidlo.

Zaujima ma nejaka statistika ako je to vyuzite
Čo znamená veta s prepravného poriadku že "Cestujúci s bicyklom bude môcť do vozidla nastúpiť len s VEDOMÍM vodiča"? Netreba sa vodiča pýtať, stačí nastúpiť, ale predtým sa predvedčiť, že to vodič vidí? (môže byť problematické...)

(Ako odpoveď mi napadajú iba humorné závery typu "nenastupovať s bicyklom ak je vodič v bezvedomí".)

Keby tam bolo "so súhlasom vodiča", tomu rozumiem. Čo má cestujúci robiť, ak je tam napísané "s vedomím vodiča"? Okrem bicyklov to platí aj pre kočíky, invalidné vozíky alebo psy bez schránky (prepravného boxu).