Nový harmonogram výstavby petržalskej električky mesto stále neuzavrelo

Na stavbe električkovej trate v Petržalke uplynul pôvodný termín tretieho míľnika prác, ktoré mal zhotoviteľ pôvodne stihnúť. Známe sú už návrhy nových termínov.

Zhotoviteľovi stavby druhej časti električkovej trate v Petržalke uplynul 12. mája 2023 termín (540 dní od začiatku výstavby) pre splnenie 3. míľnika v postupe prác podľa pôvodného harmonogramu. Tým bolo vybudovanie nosných konštrukcií všetkých troch budovaných mostov - združeného mosta na Rusovskej ceste, električkového mosta pri kostole Sv. rodiny a cestného mosta na Kutlíkovej ulici. Pohľadom na stavbu je možné konštatovať, že nosná konštrukcia sa zatiaľ nezačala zhotovovať ani na jednom moste. Na združenom moste na Rusovskej ceste naďalej prebieha budovanie spodnej stavby, o poznanie lepšie je na tom spodná stavba električkového mosta cez Chorvátske rameno, ktorá sa blíži k dokončeniu, a na cestnom moste na Kutlíkovej ulici boli zatiaľ zrealizované iba hlbinné základové pilóty.

Magistrátu hlavného mesta sme sa opýtali, v akom rozsahu sú aktuálne splnené doterajšie tri míľniky. Odpoveď nám poskytla hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková: „V spojitosti s nedodržaním míľnika č. 1 a míľnika č. 2 hlavné mesto zaslalo Zhotoviteľovi oznámenia o ich nesplnení v súlade so Zmluvou o dielo. V máji 2023 bol zmluvou definovaný termín pre vykonanie kontroly splnenia míľnika č. 3, ktorej výsledok je aktuálne v štádiu vyhodnocovania." Konkrétnejšie informácie nám magistrát neposkytol. Za každý nesplnený míľnik môže mesto zhotoviteľovi udeliť pokutu vo výške 0,5 % zmluvnej hodnoty diela.

Začiatkom roka mesto informovalo, že sa pripravuje podpis dodatku k zmluve o dielo, ktorým sa aktualizuje harmonogram prác. Nový harmonogram prác dodnes nebol zverejnený, známe je len to, že ukončenie prác by malo byť do 30. septembra 2024 (pôvodný termín bol do 18.2.2024). „Rokovania o aktualizovanom harmonograme ešte prebiehajú, v tejto chvíli je harmonogram detailne posudzovaný Stavebným dozorom," priblížila hovorkyňa magistrátu. Nie je preto známe, či v súčasnosti práce prebiehajú aspoň v súlade s novým harmonogramom. 

Doplnené: Hlavné mesto zverejnilo nové termíny splnenia jednotlivých míľnikov navrhované zhotoviteľom:

  • Míľnik č. 1: navrhované splnenie do 31. mája 2023 (pôvodne 18.3.2022) - vybrané práce na zakladaní jednotlivých mostov.
  • Míľnik č. 2: navrhované splnenie do 18. júla 2023 (pôvodne 18.11.2022) - zrealizovanie spodnej stavby mostov (piliere, opory) na Rusovskej ceste a pri kostole Sv. rodiny a celého koľajového spodku.
  • Míľnik č. 3: navrhované splnenie do 14. augusta 2023 (pôvodne 12.5.2023) - zrealizovanie nosných konštrukcií mostov na Rusovskej ceste, pri kostole Sv. rodiny a na Kutlíkovej ulici.
  • Míľnik č. 4: navrhované splnenie do 13. septembra 2024 (pôvodne 8.11.2023) - vybudovanie kompletného koľajového zvršku.

Nové termíny míľnikov budú definitívne potvrdené po podpise dodatku k zmluve s novým harmonogramom prác.

Aktuálny priebeh prác

Okrem prác na budovaní dvoch mostov prebiehajú v týchto dňoch práce na realizácii spodku pod električkovú trať na viacerých úsekoch, rovnako sa začalo s budovaním káblovej trasy pozdĺž električkovej trate (výstavba káblových šácht a rúrkového multikanála). Pokračuje aj predkladanie ďalších inžinierskych sietí, príp. budovanie ich ochrany. Pri budúcej konečnej zastávke prebieha výstavba trakčnej meniarne a v budúcom obratisku vyrastá sociálna budova pre vodičov a ďalšia meniareň. Priebeh prác v máji je zachytený vo fotogalérii nižšie. Aktuálny letecký pohľad na stavenisko trate je zachytený v nasledujúcom videu Michala Feika z Bratislavského samosprávneho kraja:

Informovanie verejnosti

Magistrát plánoval počas výstavby električkovej trate informovať verejnosť o priebehu projektu, trasovaní a vzhľade trate aj prostredníctvom verejných podujatí (napr. diskusie, prezentácie). Na tento účel obstarával špeciálne upravený lodný kontajner, ktorý mal byť umiestňovaný vo vybraných lokalitách popri budovanej trati. Mesto uzavrelo zmluvu s dodávateľom kontajnera v novembri 2021, pričom kontajner mal byť dodaný do 100 dní za cenu najviac 49 680 €. Zaujímali sme sa preto, či a kedy magistrát plánuje tento informančný kontajner využiť. „Ku kontajneru aktuálne nemáme nové informácie, akonáhle budú, budeme o nich informovať," uzavrela stanovisko magistrátu Dagmar Schmucková.

Taká významná stavba, akou nepochybne električková trať do Janíkovho dvora je, by si zaiste zaslúžila lepšiu informovanosť verejnosti a tiež aj väčší stavebný ruch, než aký môžeme dnes na stavenisku pozorovať.

Vizualizácia informačného kontajnera (Útvar hlavnej architektky mesta Bratislava)

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: upravovač fotiek #29:
Nie je im súdené dokončiť spodnú stavbu na tomto úseku pri poliklinike 😅
Reakcia na: upravovač fotiek #29:
Ked som to cital, hovoril som si, ci nemaju niekde v sklade zasoby tej municie a pod ruskom tmy to nedovazu na stavenisku, ze sa to akoze naslo ;-P.
Miľníky 14. augusta 2023 a 13. septembra 2024. Viac ako rok bez miľníkov. Neviem čo si mám o tom myslieť. Ale nič pekné to nebude. Ja by som tých miľníkov nasekal viacej.
Mne už tieto miľníky pripadajú ako novoročné predsavzatia. 🤭
Zaujímavé, že posledný míľnik sa mal pôvodne stihnúť za 6 mesiacov, ale podľa nového harmonogramu naň bude treba až rok.
To sa vopred predpokladajú nejaké problémy o ktorých sa nevie, dáva sa rezerva aby náhodou zhotoviteľ nedostal pokutu alebo to pôvodne bolo tak brutálne zle odhadnuté?
Koľko míľnikov bolo splnených v príprave nového harmonogramu?😃
Reakcia na: Bobinko #17:
Nove terminy milnikov su doplnene v clanku. O 6 dni by mal byt hotovy prvy milnik.
Reakcia na: TeBeCe #14:
dalsia vec ze pocas tyzdna by malo byt 7 pracovnych dni. a tu uz po tretej pocas tyzdna nevidiet ziadny pohyb.
haha uz su taki nekompetentni ze nevedia kupit ani jeden kontajner. ale asi bude pozlateny ked ma stat 50K €.
Ked uz nic ine, uz sa aspon nasiel clovek, ktory bude riesit spory medzi mestom a zhotovitelom
https://crz.gov.sk/zmluva/7884776/
Reakcia na: Bobinko #17:
Takže dokopy ich je 6? 1+2+3.
Takže to bude dokončené až po zaniknutí vesmíru.
No to som zvedavý, ak sa toho dožijem. 😎
Inak vie mesto, že verejnosť sa môže zadarmo informovať o priebehu výstavby… napríklad na tejto stránke? 😀 Priznajte sa, kto zhrabol 40 tisíc a nedodá kontajner. 😛
Reakcia na: helkologia #12:
Vedenie mesta po námietkach astrofyzikov: “Bratislavčania sa na koniec Petržalky neprevezú pred kolíziou Mliečnej dráhy a Andromedy, keďže do tej doby Zem pohltí starnúce Slnko.”
Reakcia na: TeBeCe #14:
Btw ako je to s míľnikmi?

Tento mesiac mali byť splnené míľniky 1+2+3.

Sú už zmeškané míľniky 1+2 splnené a mešká iba míľnik 3?
Reakcia na: Foltest #15:
Volby su az v 2026, takze casu dost.
Reakcia na: Bobinko #13:
Tak toto je otrasny pohlad. Az pri pohlade z dronu som si uvedomil aky srandovne kratky usek to je. Som velmi zvedavy ci sa to podari realne dokoncit aspon do konca roku 2024. A to sa uprimne obavam v akej kvalite to bude vyhotovene. Snad v aspon tak biednej ako je karlovka a nie este horsej.
Reakcia na: Bobinko #13:
Pocet pracovnikov na celej stavbe pocas pracovneho dna (oranzada cez vikend nejazdi) = 6 (slovom sest).
Vedenie hlavného mesta: “Bratislavčania sa električkou na koniec Petržalky TAKMER URČITE odvezú pred kolíziou Mliečnej dráhy a Andromedy.”